Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Európsky ekologický dohovor I

Analytik J. Badida o zvyšovaní cien energií na rok 2020

Minister Žiga oznámil nárast cien energie na rok 2020

Kotlíkové dotácie (financovanie kotlov na zemný plyn)

Kalendár akcií

6. Slovak Emission Trading
10.3.2020, Bratislava

PR sekcia

Medzinárodná konferencia o chladení a vykurovaní

Skupina MOL posilňuje svoju pozíciu v sektore kompaundácie recyklovaných plastov

Zdravé vykurovanie za rozumné peniaze

Skupina MOL prináša hospodárske výsledky za 3. štvrťrok a aktualizuje výhľad na rok 2019

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Dni energie na Slovensku 2014 – zelená budúcnosť

Obyvateľom a návštevníkom Bratislavy (10.06.2014 - Hlavné námestie), Žiliny (12.06.2014 - Námestie Andreja Hlinku), Košíc (16.06.2014 - Dolná brána na Hlavnej ulici) a Banskej Bystrice (17.06.2014 - Námestie SNP) sme počas osvetového podujatia DENS 2014 prezentovali technológie využívajúce dostupnú energiu okolitého prostredia, energetickú efektívnosť budov a elektromobilitu.

V rámci Dní energie na Slovensku 2014, sme sa snažili záujemcom priblížiť zelené energie (solárne systémy vyrábajúce teplo či elektrinu a tepelné čerpadlá), zodpovedať otázky ohľadom obnovy budov a ukázať elektromobil aj elektrobicykle.

Reportáž zo Žiliny

Cieľom DENS 2014, ktoré sú zároveň vlajkovým projektom portálu Energie pre Vás, je poskytnúť ľuďom informácie o alternatívnych technológiách, ktorým bezpochyby patrí budúcnosť, ale takisto sú už využiteľné aj dnes. V súčasnosti je väčšina populácie a priemyslu závislá na centrálnej produkcii elektriny a tepla, avšak trendom budúcnosti bude decentralizácia (spotreba v mieste výroby energie) minimalizujúca straty z prenosu energie a zvyšujúca spoľahlivosť jej dodávok. Už aj súčasné technológie nám umožňujú vyrábať elektrinu a teplo, napríklad vo vlastnom rodinnom domčeku alebo v prevádzkových priestoroch, a teda prispievajú k našej energetickej nezávislosti. Stále viac a viac spotrebiteľov, predovšetkým podnikateľov, požaduje vyššiu mieru sebestačnosti a taktiež si uvedomuje nevyhnutnosť úspor energií. Tie sú nezastupiteľnou súčasťou našich životov a ich šetrnou spotrebou pôsobíme blahodarne na naše peňaženky a zároveň chránime životné prostredie.

Fotovoltika na streche domu

Nie menej významné sú úspory energií, ktoré možno docieliť obnovou či aspoň zatepľovaním bytových a rodinných domov. Budovy sa totiž podieľajú na celkovej spotrebe energií až 40% a výrazne prispievajú k emisiám CO₂. Investície do už existujúcich domov stoja za zváženie už aj preto, že väčšina z nich tu s nami bude ešte aj v roku 2050. Rovnako intenzita dopravy a s ňou spojené emisie skleníkových plynov sa nárastom ekonomickej aktivity neustále zvyšujú. Trendom a zároveň nevyhnutnosťou je jej ekologizácia, ktorá sa spája predovšetkým s elektromobilitou.

Dojazd a cena elektromobilu

Koncoví odberatelia energií už neraz počuli o veľkých projektoch slnečných elektrárni či elektromobiloch brázdiacich nórske diaľnice. Avšak ich praktická skúsenosť bola častokrát nulová. Veď koľkí už naživo videli tepelné čerpadlo, vedia rozlíšiť solárne kolektory a fotovoltické panely alebo poznajú čaro elektrobicyklov? Preto sme im tieto technológie preniesli z odborných veľtrhov a autosalónov priamo na námestia ich miest.

Skúsenosť užívateľa

Záujem ľudí, ale aj médií, nás potešil a zároveň potvrdil správnosť našej primárnej myšlienky – rozširovať informácie o zelených riešeniach širokej verejnosti. Taktiež medzi nás zavítali aj študenti stredných škôl. Veríme, že aj nastupujúcej generácii naše informácie pomôžu sa lepšie zorientovať a zároveň prispejú k jej energetickej sebestačnosti, ochrane životného prostredia a zníženiu negatívnych dopadov na zdravie nás všetkých.


Viac fotiek »

Projekt Dni energie na Slovensku 2014 bol súčasťou celoeurópskej rodiny podujatí v rámci Energy Days in Europe a uskutočnil sa pod záštitou pána Dušana Chreneka, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a pánov primátorov Bratislavy – Milana Ftáčnika, Žiliny – Igora Chomu, Košíc – Richarda Rašiho a Banskej Bystrice – Petra Gogolu, za čo im srdečne ďakujeme.

Našu vďačnosť tiež vyjadrujeme aj partnerom jednotlivých podujatí Dni Energií na Slovensku 2014, bez ktorých účasti v tom, ktorom meste by sme projekt nemohli zrealizovať.

Veríme, že pokračovanie projektu bude rovnako úspešné a zasiahne ešte väčšiu časť našej populácie. O rok sa radi vrátime do centier našich partnerských miest. V prípade záujmu však projekt s radosťou rozšírime aj o ďalšie participujúce mestá Slovenska aj v skoršom termíne. Ak by ste sa aj Vy chceli zúčastniť našej iniciatívy a máte k dispozícii zelené technológie, resp. poskytujete riešenia energetickej efektívnosti, prosím, neváhajte nás kontaktovať. Staňme sa spojivkou medzi občanmi a modernými technológiami, umožnime aj im čerpať výhody z energií, ktoré nás obklopujú a sú nám voľne prístupné.

Pravidelný prístup k informáciám Vám radi poskytneme prostredníctvom nášho Infokuriéra.

Plagát podujatia

Ročníky:

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.