Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Z prvej ruky: Cena elektriny a zemného plynu

Znižovanie závislosti na ruských palivách a pomoc vlády

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Čo je za vysokými cenami energií a ako ich skrotiť

Kalendár akcií

Jesenná konferencia SPNZ
28.-29.09.2023, Bratislava

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Česko-Slovenské energetické fórum 2023 – Energetika v permanentnej zmene: kríza, jadro a zdieľanie

Energetika sa za posledný rok stala celebritou nielen v Českej republike, ale v celej Európe. V médiách dostala toľko priestoru, že by mohla konkurovať aj hviezdam ako Steven Spielberg alebo Quentin Tarantino. Energetike sa podarilo pritiahnuť k obrazovkám enormný počet divákov. Na scéne sa objavili experti, akých energetická bublina dovtedy nepoznala. Energetika si podmanila aj politickú scénu, kde je kráľovnou doteraz a spôsobila zmätok aj medzi úradníkmi Európskej únie. Opätovne sa potvrdilo, že energetika má vplyv nielen na ekonomický rast, ale aj na samotný chod spoločnosti. V priamom prenose sme mohli sledovať, ako výrazne ovplyvnila životy občanov a firiem, a že je dôležitý nielen jej dostatok, ale aj bezpečnosť a stabilita jej dodávok za prijateľnú cenu.

Rok 2022 a začiatok roka 2023 boli plné „aha“ momentov. Videli sme, ako rýchlo sa dajú prijímať zákony, vládne nariadenia a nové opatrenia. To, čo predtým trvalo roky, sa v niektorých prípadoch podarilo zvládnuť za týždne či dni.

Česko zastropovalo ceny energií nielen svojim občanom, ale aj firmám. Otvoril sa prvý LNG terminál, v ktorom Česko nakúpilo kapacitu a v rekordnom čase, len za niekoľko mesiacov, sa zabezpečila aj kapacita na prepravu plynu do ČR z Holandska. Zaviedla sa tzv. windfall tax a zdanenie nadmerných ziskov výrobcom elektriny. Trh s domácou fotovoltikou vzrástol o 366 %. ČEZ vyhlásil tender na stavbu nového bloku jadrovej elektrárne Dukovany. Po ôsmich rokoch sa pripravuje nová energetická koncepcia ČR.

Na Slovensku by sa v roku 2023 cena silovej elektriny pre domácnosti nemala meniť, mali by to riešiť štátne kompenzácie pre dodávateľov energií a dohoda o dodávkach od spoločnosti Slovenské elektrárne. Slovenská vláda schválila návrh zákona o zdanení nadmerných ziskov firiem zo sektora uhlia, ropy či zemného plynu vrátane rafinérií. Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce začal dodávať do siete. Slovensko sa pripojilo k vnútrodennému trhu s elektrinou.

Európska rada prijala tri koordinované opatrenia EÚ na zníženie účtov za energiu. Nariadila znížiť spotrebu elektriny a zastropovať príjmy výrobcom elektriny. Podniky v odvetví fosílnych palív musia platiť solidárny príspevok. V máji 2022 v reakcii na vývoj trhu predstavila Komisia plán RePowerEU. Plán, ako dosiahnuť úspory energie, vyrábať čistú energiu a diverzifikovať dodávky energie. Komisia tiež začala verejnú konzultáciu k návrhu na nový Market Design.

Každá kríza obvykle prináša aj príležitosti, nové riešenia, iné pohľady, ktoré nás posúvajú dopredu. Energetická kríza nebude výnimkou. Do zákonov sa zavádza zdieľanie elektriny a komunitná energetika, pripravuje sa akumulácia či nezávislý agregátor. Do popredia sa dostáva nielen otázka, ako ušetriť na elektrine, ale ako na nej aj zarábať. Softvérové spoločnosti vyvíjajú nové možnosti, do finále spejú energetické dátové centrá v oboch štátoch... Teraz už budeme energetiku naozaj vnímať inak?

Česko-Slovenské energetické fórum sa bude venovať nielen témam, ktoré rezonovali odvetviam v poslednom roku, ale zameria sa aj na budúcnosť. Čo môžeme očakávať od politiky, štátnych inštitúcií, trhu, priemyslu a v neposlednom rade od nových hráčov? Nenechajte si ujsť ďalší ročník konferencie Česko-Slovenské energetické fórum 17. – 18. 5. 2023 v Bratislave!

Generálnym partnerom konferencie sú Slovenské elektrárne. Hlavnými partnermi sú Unicorn, Ipesoft a Energetický investičný fond. Partneri konferencie Advokátska kancelária KF Legal, Fuergy, Česká fotovoltaická asociace, Powerex Energy, Tedom, EY, Microstep, EG.D a PXE.

Zdroj: Organizátor Česko-Slovenského energetického fóra - Asociace energetických manažerů

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.