Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Chcete byť informovaní?

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Ceny plynu závisia od rusko-ukrajinského konfliktu

Určite aj ceny zemného plynu zásadným spôsobom ovplyvňujú výdavky firiem ako aj domácností, keďže táto komodita je na Slovensku významne využívaná či už v priemysle alebo na vykurovanie. Pri koncových cenách zemného plynu je situácia odlišná ako pri elektrickej energii. Na jednej strane odpadávajú poplatky spojené s fyzikálnymi vlastnosťami elektriny (nemožnosť jej uskladnenia, značné straty v sústave), no z druhej strany ich určenie je menej transparentné, keďže väčšinu plynu odoberáme od dominantného ruského dodávateľa. V zásade aj koncovú cenu zemného plynu možno rozdeliť na (i) cenu za komoditu, ktorá je pre domácnosti a malé podniky stanovená regulačným úradom a (ii) regulované položky za distribúciu, prepravu a dodávku.

Pre málo likvidný slovenský trh sú rozhodujúce ceny na rakúskej plynárenskej burze (CEGH) a energetickej burze v nemeckom Lipsku (EEX). Práve lipský produkt NCG – Natural Gas Year Future Cal-15 je zároveň východiskovým parametrom pre určenie regulovaných cien v SR. Cena začínala v januári 2014 na 26,45 EUR/MWh a postupne klesala až k aprílovým 23,50 EUR/MWh, keďže po miernej zime je plynu v Európe dostatok. Následne rusko-ukrajinské plynové nezhody opätovne podporili rast ceny, ktorá sa v období medzi aprílom až októbrom pohybuje medzi 23,50 - 25,50 EUR/MWh. Negatívny dosah na ceny plynu určite majú aj reverzné toky na Ukrajinu a krátenie ruských dodávok do Európy. Avšak za rozhodujúce obdobie pre určenie regulovaných cien na nasledujúci rok, čiže prvých 9 mesiacov roku 2014, cena spomenutého produktu oproti roku 2013 poklesla.

Vývoj ceny zemného plynu (produkt NCG – Natural Gas Year Future Cal-15), zdroj: Lipská energetická burza - EEX

Treba ale priznať, že trhová cena má len 30% vplyv pri stanovení ceny pre regulované subjekty na Slovensku, zvyšných 70% pripadá na dlhodobý kontrakt SPP s ruským Gazpromom. Renegociačné rokovania sa len začali a je ťažké predpovedať ich výsledok. K pozitívnemu rezultátu by mohol prispieť už spomínaný pokles trhových cien plynu, ktorého pozícia v Európe pri produkcii elektriny nie je konkurencieschopná. Aj cena ropy v posledných mesiacoch klesá, dokonca pokorila magických 100 USD za barel, no jej ďalší vývoj je neistý predovšetkým s ohľadom na boje v Líbyi a Iraku. Na druhej strane prípadné zastavenie dodávok plynu z Ruska by jeho cenu priam vystrelilo nahor, veď počas chladných marcových dní minulého roku, zvýšený dopyt znamenal až 50% nárast ceny. Negatívny dopad na naše ceny plynu bude mať aj oslabenie eura voči americkému dolára, za ktorý túto komoditu od Rusov nakupujeme.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

Prvá časť - Lacnejšia elektrická energia v roku 2015?

Ide o prvú časť analýzy cien uverejnenej v Hospodárskych novinách dňa 17.09.2014 pod názvom „Elektrina zlacnie, problém sú poplatky“

Autorské práva vyhradené







Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2024 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.