Lacnejšia elektrická energia v roku 2015?
Ekonomika každej krajiny je zásadne naviazaná na energie a výnimkou nie je ani Slovenská republika. Keďže náš priemysel pôsobí vo vysoko konkurenčnom európskom a svetovom prostredí, úroveň cien energií zohráva významnú rolu v jeho snahách a možnostiach presadiť sa. Rovnako sú ceny energií dôležité aj pre obyvateľstvo ovplyvňujúc tak domácu spotrebu, a teda aj HDP krajiny. Ako sa teda vyvíjajú ceny v našom regióne, čo ich ovplyvňuje a aké riziká možno očakávať?
Pokiaľ ide o koncové ceny elektriny, tak tie možno na Slovensku rozdeliť na (i) ceny silovej elektriny, ktoré sú na veľkoobchodnom trhu určované ponukou a dopytom a pri malých podnikoch a domácnostiach stanovené regulačným úradom, (ii) ostatné regulované položky a (iii) odvod do národného jadrového fondu.
Silová elektrina, sledujúca trendy predovšetkým na nemeckom trhu sa nakupuje na energetických burzách, z ktorých je pre Slovensko najvýznamnejšia Pražská energetická burza (PXE). Začiatkom roka 2014 sa silová elektrina v základom pásme a s dodávkou v roku 2015 pohybovala medzi 35 – 36,50 EUR/MWh, v apríli dokonca poklesla pod 34 EUR/MWh, v priebehu mája až júla oscilovala pri 35 EUR/MWh a v septembri sa nachádza pod úrovňou 36 EUR/MWh. Cena uvedeného produktu, ktorý je zároveň referenčným aj pre určenie regulovaných cien na Slovensku, mala v prvých 6 mesiacoch roku 2014 klesajúcu tendenciu oproti roku 2013, čo by mohlo byť premietnuté aj do maximálnej ceny za dodávku elektriny slovenským domácnostiam a malým podnikom na rok 2015.
Vývoj ceny silovej elektriny (produkt F PXE SK BL CAL 15), zdroj: Pražská energetická burza - PXEPokiaľ ide o regulované zložky súvisiace so sieťovými poplatkami, tie sa podieľajú na koncovej cene elektriny takmer 50%. Práve na vysokú úroveň týchto poplatkov a energetických daní v európskych cenách elektriny, ale aj zemného plynu poukazuje európsky regulátor (ACER) vo svojej správe monitorujúcej energetické trhy v členských krajinách EÚ za rok 2013. Napriek tomu sa na Slovensku „teší“ veľkému záujmu verejnosti tarifa za prevádzkovanie systému (TPS), ktorou všetci odberatelia elektriny prispievajú na podporu (i) obnoviteľných zdrojov energie, (ii) kombinovanej výroby elektriny a tepla, (iii) produkcie elektriny z domáceho uhlia a (iv) činnosti organizátora krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE). Táto tarifa stúpla rozhodnutím regulačného úradu z pôvodných 19,82 EUR/MWh na 21,82 EUR/MWh s účinnosťou od 20.08.2014 do 31.12.2014. Uvedené navýšenie je časovo obmedzené, a teda by nemalo ohroziť prípadné zníženie koncovej ceny elektriny pre regulované subjekty v nasledujúcom roku. Avšak podľa vyjadrení distribučných spoločností, ktoré sú povinné zelenú energiu vykupovať, je celý systém deficitný, a preto ďalšie navýšenie TPS v roku 2015 je viac než pravdepodobné.
Z dôvodu nárastu jadrovej inflácie za rok 2013 stúpol mierne od 1.7.2014 aj odvod do národného jadrového fondu z 3,15 EUR/MWh na 3,20 EUR/MWh. Týmto príspevkom sa odberatelia na Slovensku skladajú na pokrytie historického dlhu spojeného s úhradou nákladov na krytie záverečnej časti jadrovej energetiky.
Samozrejme, Slovensko nie je nezávislým ostrovom a ceny elektrickej energie sledujú vývoj na svetových a európskych trhoch. Po klimatickom samite v sídle OSN v New Yorku je možné očakávať zostrenie tlaku na celosvetové spoplatnenie uhlíka (CO₂), ktorého emisie v najväčšej miere prispievajú ku globálnemu otepľovaniu. Takto by sa aspoň zvýšila konkurencieschopnosť európskych výrobcov, ktorým sa do cien elektriny už dnes premieta cena uhlíka generovaná európskym trhom s uhlíkom (ETS). Takýto krok by sa určite prejavil aj v koncových cenách elektriny vyrobenej z fosílnych palív, čo by na druhej strane prispelo k posilneniu pozície obnoviteľných zdrojov energie.
Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk
Druhá časť - Ceny plynu závisia od rusko-ukrajinského konfliktu
Ide o prvú časť analýzy cien uverejnenej v Hospodárskych novinách dňa 17.09.2014 pod názvom „Elektrina zlacnie, problém sú poplatky“
Autorské práva vyhradené