Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Vojna prerušila dodávky plynu

Dostaneme výnimku z ropného embarga

Putin chce za plyn ruble

Embargo na ruské energie by sme pocítili

Kalendár akcií

PR sekcia

Skupina MOL daruje Ukrajine technické zariadenia

Zväčšujúce sa mestá potrebujú inteligentné siete

SEPS spolu s partnermi testovala masívny výpadok elektriny na západnom Slovensku v reálnych podmienkach

Skupina MOL chce obsadiť viac ako 50 pracovných pozícií mladými ľuďmi

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Šetrenie energiou aj v lete

Leto už klope na dvere a teploty pravidelne prekračujú tropických tridsať stupňov Celzia. Prichádza teda čas zamyslieť sa nad tým, ako zbytočne nemrhať energiou počas teplých mesiacov. Pre inšpiráciu sme vám pripravili niekoľko tipov.

Aj keď v porovnaní s letnými mesiacmi šetríte na vykurovaní, o to viac energie si vypýtajú spotrebiče určené na chladenie – hlavne klimatizácia a chladnička s mrazničkou. Počas teplých mesiacov totiž chladničky a mrazničky viac namŕzajú. Pritom už námraza s hrúbkou 1 cm môže zvýšiť spotrebu až o 75 percent. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že nárast spotreby elektrickej energie o 75 percent spôsobuje už trojmilimetrová námraza. A to už stojí za pozornosť! Pravidelná kontrola námrazy a odmrazovanie by práve preto v priebehu teplých mesiacov mala patriť medzi základnú údržbu v domácnosti.

Nepozerajte dlho do chladničky

Aby ste predišli nadmernému namŕzaniu dbajte aj na to, aby ste do chladničky ukladali len studené potraviny. Ak je to možné, chladničku s mrazničkou umiestnite čo najďalej od sporáka či trúby a dvierka nenechávajte zbytočne dlho otvorené. Obzvlášť dávajte pozor na to, či ste ich dobre zavreli.

Pomôcť v boji proti prílišnému namŕzaniu môže aj nastavenie teploty na 5 až 7 stupňov Celzia. Niektoré chladničky majú dokonca špeciálne označenie poličiek pre jednotlivé druhy potravín. Ich rešpektovanie tiež pomôže v boji s namŕzaním.

S klimatizáciou obozretne

Podobne ako vykurovanie v priebehu zimy patrí počas leta medzi najvýznamnejších žrútov elektriny leta klimatizácia. Ak chcete jej spotrebu aspoň trochu optimalizovať, držte sa niekoľkých jednoduchých pravidiel. Vetrajte šetrne – teda najprv vyvetrajte a až potom zapnite klimatizáciu. Práve súčasné vpúšťanie teplého vzduchu z vonkajšieho prostredia dá klimatizácii poriadne zabrať, čo znamená zbytočné vysokú spotrebu energie. Všeobecné pravidlo tiež hovorí, že rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by zo zdravotných dôvodov nemal presahovať 7 stupňov Celzia. Ak si toto pravidlo osvojíte, zabránite prílišnému „preklimatizovaniu“ miestností a okrem zdravia potešíte aj svoju peňaženku.

Klimatizáciu je tiež dobré vypnúť v čase, kedy sa v miestnosti nenachádzate. Avšak nevypínajte ju príliš často, pretože to spôsobí presne opačný efekt a spotreba sa zvýši. Nezabudnite ani na servis. Pravidelne kontrolujte kondenzačnú nádobu, chladiacu kvapalinu a čistite filter.

Využite zdroje z prírody
Medzi ďalšie spôsoby šetrenia patrí tiež sušenie na slnku namiesto v sušičke (sušenie na slnku je zadarmo a sušička patrí medzi energeticky náročné spotrebiče), používanie dažďovej vody (hlavne pre domy a na zavlažovanie v záhradách) a inštalácia vonkajších žalúzií. Ak ste boli počas leta na dovolenke v niektorej z juhoeurópskych krajín, určite ste si všimli, že priestory zatemnené vonkajšími vonkajšími žalúziami boli aj v horúcich dňoch príjemne chladné. Využívanie vonkajších žalúzií tak môže zabezpečiť úsporu na klimatizácii, či dokonca jej úplnú nepotrebnosť.

Autor: Matej Šulc

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2022 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.