Šetrite na únikoch pri vetraní. Využite rekuperáciu energie
Medzi najväčšie úniky tepelnej energie v domoch a bytoch jednoznačne patrí vetranie. No dopriať si čerstvý vzduch otvorením okien hlavne v zimných mesiacoch často prekoná aj nepríjemný chvíľkový pocit chladu. So systémom rekuperácie energie sa však tohto problému môžete ľahko zbaviť. Navyše energie nešetrí len v zime, ale aj v lete.
Aj keď sa miestnosti po vyvetraní opäť nahrejú, či už z tepla naakumulovaného v stenách, alebo z radiátorov, za toto teplo musíte zaplatiť. Na druhej strane systém rekuperácie energiou z interiéru nahrieva čerstvý vzduch prichádzajúci z exteriéru, takže náklady na ohrev vonkajšieho vzduchu rapídne klesajú. Navyše má špeciálne filtre na prach, nečistoty aj peľ, ktoré by do interiéru mohli vniknúť oknami a je preto veľmi rozumnou voľbou pre alergikov.
Ako to funguje?
Systém na rekuperáciu energie pracuje na základe takzvaného rekuperátora, teda výmenníka tepla. Ten odoberá energiu z teplejšieho vzduchu v miestnosti a následne z nej ohrieva vzduch chladnejší prichádzajúci z vonkajšieho prostredia. V praxi teda ak napríklad vetráte dom s teplotou 20 stupňov Celzia a vonku je napríklad nula, rekuperátor odoberie teplo z dvadsaťstupňového vzduchu, ktorý následne vypustí ochladený do exteriéru a zo získanej energie oteplí exteriérový vzduch z nuly napríklad na 15 stupňov a následne ho vypustí do interiéru. Prostredníctvom rekuperácie tak šetríte minimálne polovicu energie na doohrev vnútorného vzduchu oproti klasickému vetraniu. V závislosti od vonkajšej teploty táto účinnosť rastie – teda čím je vonku teplejšie, tým menej energie treba na doohrev vzduchu, a teda klesá spotreba energie. Výrobcovia dokonca uvádzajú účinnosť až 90 percent.
V zime kúri, v lete chladí
Rekuperácia je navyše účinným pomocníkom aj v lete, kedy funguje v opačnom režime. Prostredníctvom zemného kolektora ochladzuje čerstvý vzduch z exteriéru a teplý z interiéru vypúšťa von. Leto tak pokojne môžete prežiť v príjemnej teplote aj bez energeticky náročnej a nie veľmi zdravej klimatizácie. Pritom spôsob výmeny tepla cirkuláciou z vonkajšieho prostredia cez chladné podzemie využívali už pred stovkami rokov púštne civilizácie na Blízkom východe. Púštny vietor im nahnal teplý vzduch prostredníctvom komínov do podzemných priestorov odkiaľ potom ochladený vzduch vyháňali do domov.
Nevýhoda? Náročný na inštaláciu
Podobne funguje aj rekuperačný systém. Prostredníctvom trubiek je spojený vonkajší priestor s výmenníkom tepla a následne vnútorným priestorom. Nakoľko ide o náročný systém, ktorý si vyžaduje rozvody v celom objekte je vhodný hlavne pre novostavby. Práve na nízkoenergetickosti, ktorá je vo veľkej miere zaručená rekuperáciou energie, stavia viacero developerov moderných bytových komplexov.
Autor: Matej Šulc