Sústreďte sa na energetické štítky a šetrite
Jedným z najčastejších dôvodov na výmenu starého elektrického spotrebiča za nový je jeho nepomerne vyššia spotreba oproti moderným výrobkom. Často sa napríklad oplatí kúpiť drahší spotrebič, ktorý vám následne “zarobí” na spotrebe a v konečnom dôsledku ušetríte.
Pre orientáciu vo svete spotreby elektrickej energie vám poslúži energetický štítok, ktorý je povinne súčasťou väčšíny elektrospotrebičov. Okrem celkovej spotreby za rok a úrovne hluku v decibeloch uvádza hlavne energetickú triedu. Tá sa označuje abecedne od najúspornejšej A až po najmenej úspornú G. Vďaka technologickému pokroku pri znižovaní spotreby následne vznikli pre niektoré spotrebiče aj triedy A+, A++ a A+++. Tie sú ešte úspornejšie ako A. Pri A+ ide o 25 % väčšiu úspornosť oproti triede A a trieda A++ je o ďalších 25 % úspornejšia ako A+. Pri A++ o ďalšiu štvrtinu oproti A++.
Ak máme napríklad 15 rokov starú chladničku a ročne spotrebuje energie za 100 eur, nová v energetickej triede A spotrebuje elektrinu za 65 eur, v triede A+ za 50 eur a v triede A+++ len za 25 eur. Pri kúpe síce drahšej, ale o to šetrnejšej chladničky tak len za jeden rok usporíme tri štvrtiny z ceny prevádzky starej chladničky. Podobné je to aj pri ďalších spotrebičoch. Označovanie sa však zjednoduší. Európska únia totiž postupne nahradí pluskové kategórie (A+ až A+++) a vráti sa pri všetkých výrobkoch na úroveň označenia A až G.
Zo zákona sú predajcovia elektrospotrebičov povinní zverejniť energetický štítok pri chladničkách, mrazničkách, rúrach na pečenie, umývačkách riadu, práčkach, sušičkách, ohrievačoch vody, svetelných zdrojoch a klimatizáciách. Povinnosť zverejniť údaje uvedené na energetickom štítku majú aj takzvané katalógové či internetové obchody.
Úlohou poviných energetických štítkov je okrem informovanosti zákazníka hlavne tlak na producentov, aby vyrábali stále úspornejšie produkty. Cieľom EÚ je vďaka nim do roku 2020 dosiahnuť úsporu energií na úrovni 175 Mtoe, čo je množstvo energie, ktorú vydá pri spaľovaní 175 miliónov ton ropy. Ide o ekvivalent približne 2 miliónov GWh, čo je zhruba priemerná primárna spotreba energie Talianska. Podľa štúdie Európskej komisie by tak mala ušetriť jedna domácnosť na energiách ročne až 465 eur. Navyše, pre európske spoločnosti to má vytvoriť dodatočný príjem až 55 miliárd eur.
Autor: Matej Šulc