Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SPP otvoril zákaznícke centrum i v žilinskom Auparku

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Sektor energetiky bude v 21. storočí čeliť mnohým výzvam

Svet energetiky bol desaťročia celkom stabilný, založený na nadvláde fosílnych palív ako sú ropa, zemný plyn, uhlie a v mnohých krajinách na využívaní energie z jadra. Tento sektor však v súčasnosti musí čeliť mnohým výzvam, ktoré majú veľký potenciál energetiku zásadne ovplyvniť a dovolím si tvrdiť až zmeniť. Čo teda môžeme očakávať v 21. storočí?

V prvom rade sa musíme vyrovnať s nárastom populácie a predovšetkým životnej úrovne v rozvíjajúcich sa krajinách. Je zrejmé, že aj Číňania, Indovia či Nigérijčania budú chcieť využívať domáce spotrebiče, televízory, počítače, ale aj automobily tak, ako je to bežné v našich končinách. I oni budú cestovať na dovolenky a spoznávať ďaleké kraje. Preto možno očakávať výrazný nárast dopytu po energiách.

Nie menej dôležitým faktorom sa môžu stať viditeľnejšie dopady klimatických zmien. Postupné globálne otepľovanie by malo podľa vedcov so sebou priniesť dlhšie trvajúce suchá a tropické búrky, topenie ľadovcov, zvýšenie hladiny oceánov a záplavy. Ich dôsledkom môže byť tlak na ceny potravín, náklady spojené s odstraňovaním škôd a samozrejme enviromentálne obavy nás všetkých. Predovšetkým mladí ľudia sú o poznanie citlivejší na poškodzovanie životného prostredia uvedomujúc si, že „Zem sme nezdedili od našich predkov, ale požičali si ju od našich detí“.

V neposlednom rade budeme musieť čeliť problémom spojeným s nerovnomerne rozloženými zásobami fosílnych palív. Štáty chudobné na energonosiče sa stávajú viac závislými od tých, ktorí ich ťažia a prepravujú. Tým sa stávajú viac zraniteľnými a zároveň financie vynaložené na dodanie týchto palív môžu výrazne chýbať pri rozvoji vlastnej ekonomiky. Práve preto snahy o posilnenie energetickej bezpečnosti budú v budúcnosti zohrávať významnú rolu.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

Ide o prvú časť príspevku predneseného 3.9.2014 na XXIV. ekonomickom fóre v poľskej Krynici v paneli s názvom „Global Trends in Energy Sector in the 21st Century – New Challenges“

Druhá časť - „Zelená“ energetika
Tretia časť – Energetické trendy 21. storočia

Článok bol zároveň uverejnený v TASR dňa 9.9.2014Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.