Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

OPEC sa zbláznil?

Čo iné si môžete pomyslieť po zasadnutí lídrov krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorí, v prvý júnový týždeň v rakúskej metropole, nepodporili rast cien ropy. V súčasnosti sa severomorská ropa Brent predáva za 65 USD/barel, hoci takto pred rokom sa pohybovala okolo hranice 115 USD/barel a každému musí byť jasné, že rozpočty producentov ropy tak výrazne utrpeli. Umelé zvýšenie cien by OPEC poľahky dosiahol, ak by obmedzil svoju produkciu a tým znížil objem ropy na svetových trhoch. No nestalo sa.

V prvom rade si treba uvedomiť, že OPEC združuje celkom rozdielne krajiny, ba dokonca regionálnych rivalov. Hegemónom je určite Saudská Arábia, ktorá v priestore Blízkeho Východu bojuje o vplyv predovšetkým s Iránom. Vyššia predajná cena by Teherán určite posilnila, čo samozrejme Rijádu nemôže vyhovovať.

Nízka cena ropy je pre OPEC určite problémom, no väčšmi ohrozuje rozvoj akýchkoľvek alternatív. Nie je tajomstvom, že súčasný prebytok tejto komodity spôsobila bridlicová revolúcia v Severnej Amerike. Avšak ťažba nekonvenčnej ropy z bridlíc v USA či ropných pieskov v Kanade je finančne náročnejšia, a tak sa jej rast za súčasných podmienok prirodzene spomalil. Podobne dochádza k prehodnocovaniu investícií do drahších projektov akými sú produkcia v Arktíde alebo vo väčších morských hlbinách. Automaticky sa tiež znižuje motivácia investovať do alternatívnych pohonov ako napríklad elektromobilov, čo môže mať negatívny dopad na hľadanie riešení klimatických zmien.


18-mesačný vývoj cien ropy Brent, Zdroj: Nasdaq

Určite zaujímavý je aj pohľad jednotlivých krajín a expertov na optimálnu cenu ropu. Pokiaľ ministri producentských štátov - Iraku a Venezuely, by najradšej predávali za 75-80 USD/barel, minister z Indie, krajiny hladnej po energonosičoch, bol celkom spokojný so súčasnými 65 USD za barel. V tejto prvej lige svetovej energetiky malo svojho zástupcu aj Slovensko, v osobe Generálneho tajomníka Energetickej charty, pána Urbana Rusnáka, podľa ktorého stabilitu zabezpečuje rozpätie 60-70 USD/barel.

Tak či onak, želania sú jedna vec a realita druhá. Dohodu na znížení produkcie OPEC-u by podporili Irán, Venezuela či Nigéria a pridali by sa aj Rusi, stojaci mimo štruktúr tohto združenia. No bez súhlasu Saudskej Arábie, ktorá strategicky obmedzuje svojich konkurentov, to nepôjde. A to sa ešte môžeme tešiť na postupné zvyšovanie ťažby Iránu po očakávanom zrušení medzinárodných sankcií. Ďalšie dva milióny barelov iránskej ropy denne s cenou ešte určite zamávajú.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

Článok vyšiel v denníku SME (8.6.2015) pod názvom Analytik: OPEC sa asi zbláznila, keď nezvýšila ceny ropy.

© Autorské práva vyhradené







Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2024 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.