Reverzný tok na Ukrajinu – pomoc aj dobrý biznis
Dosť často slovenskí politici uvádzajú zrealizovanie reverzného toku plynu na Ukrajinu za pomoc nášmu východnému susedovi. Ukrajina sa skutočne nachádza v neľahkej situácii, keďže na časti jej územia sa vedú boje majúce negatívny dopad na hospodárstvo krajiny a navyše im ruský Gazprom zvýšil ceny, prešiel na systém preddavkov a prakticky od 16. júna Ukrajine nedodáva žiaden plyn. Na to slovenský operátor siete - Eustream, po mnohých návštevách európskych a ukrajinských predstaviteľov, spustil v druhý septembrový deň prevádzku reverzného prepojenia Vojany – Užhorod. A určite tak neučil z čistej solidarity voči Ukrajine.
Ukrajinci boli roky rokúce závislí len na jednom dodávateľovi – ruskom Gazprome a ani plynové krízy z rokov 2006 a 2009, kedy im Rusi dočasne stopli dodávky plynu, ich nenaštartovali k diverzifikácii. Postačovali im miliardové príjmy z prepravy ruského plynu do Európy, a preto im nevadilo ani to, že tranzit cez ich územie právne a obchodne ovláda Gazprom. Táto situácia sa však obrátila proti nim na jar tohto roku, keď nová kyjevská garnitúra zistila, že spätné dodávky plynu cez medzinárodný plynovod, tak ako je to bežné v Európe, nie je možné uskutočniť. A začali prichádzať s alternatívami, ktoré si však už žiadali určité investície a zasahovali do existujúcich právnych vzťahov Eustreamu.
Prvou a preferovanou možnosťou ukrajinskej strany bolo vyčlenenie jednej z piatich línií medzinárodného plynovodu a jeho využitie na spätné dodávky. Tento variant však v súčasnosti naráža na právne záväzky Eustreamu voči jeho zákazníkom. Druhá alternatíva bolo opätovné sprevádzkovanie nefunkčného plynovodu Vojany – Užhorod, ktoré sa aj v rekordne rýchlom čase zrealizovalo a Ukrajincom sú cez územie Slovenska dodávané prvé kubíky plynu. O tom, že ide o úspešný projekt svedčí aj záujem dodávateľov, ktorí už vykúpili celú kapacitu (10 miliárd m³ ročne) až do roku 2019.
Je zrejmé, že spätný tok na Ukrajinu je dobrým krokom tak pre nášho suseda, ktorý má alternatívu k ruskému dodávateľovi Gazpromu, ako aj pre slovenský Eustream, ktorému sa vložená investícia vráti už za rok prevádzky tohto plynovodu. Na druhej strane, reverzný tok plynu na Ukrajinu veľmi nevyhovuje Rusom, keďže naštrbil ich monopolné postavenie. Znížené septembrové dodávky plynu do Európy preto nemusia byť náhodné. Zároveň oba kroky znamenali vyšší dopyt do plyne, čo tlačí na rast cien na európskych energetických burzách.
Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk
Článok bol uverejnený v TASR dňa 26.09.2014 pod názvom „Reverzný tok plynu na Ukrajinu je aj dobrým biznisom, tvrdí analytik“.