Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Chcete byť informovaní?

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Vylúčil ENEL ruských kupcov zo zoznamu uchádzačov o Slovenské elektrárne?

Značne zadlžený taliansky ENEL sa rozhodol predať časť svojho majetku. Z jeho východoeurópskych aktív prichádzajú do úvahy rumunská distribučná sieť a Slovenské elektrárne, keďže záujemcu o kúpu OGK-5, ruského výrobcu elektriny a tepla, by v týchto pohnutých časoch našiel len s ťažkosťami. Aj pre značne obmedzený manévrovací priestor je správa o údajnom vylúčení ruského Rosatomu zo zoznamu uchádzačov o SE celkom prekvapivá. Veď koľko kupcov môže mať reálne záujem o financovanie nedostavanej jadrovej elektrárne Mochovce pri aktuálne nízkych cenách elektriny a posilnenej anti-jadrovej lobby v Európe? V podstate možno hovoriť o dvoch hráčoch – českom ČEZe a ruskom Rosatome.

Dokončený 3. a 4. blok JE v Mochovciach by znamenal nárast ponuky elektrickej energie o približne 8 TWh ročne, ktorú by bolo potrebné niekde umiestniť. Samozrejme časť elektriny by si našla svojich odberateľov v ČR, čo ČEZu nemôže vyhovovať. A keďže dostavba Temelína je v nedohľadne, ČEZ by mal v súčasnosti disponovať dostatkom finančných prostriedkov na kúpu konkurenčných SE.

Podobne silná motivácia existuje pri ruskom Rosatome, ktorý si kontrolou SE udrží odberateľa jadrového paliva pre svoju dcérsku spoločnosť TVEL a zároveň sám dostavia JE Mochovce. Takto si otvára dvere aj k ďalším európskym projektom v súlade so svojou stratégiou stavať, vlastniť a prevádzkovať jadrové elektrárne.

Odstavenie jedného z mála vážnych záujemcov o kúpu SE, skôr znižuje ich cenu, a teda by malo byť v rozpore so záujmami predávajúceho. A to predovšetkým v situácii, kedy na obchodovanie s Rusmi neboli uvalené žiadne sankcie. Ak si však ochrana strategickej infraštruktúry vyžaduje obmedzenie jej vlastníctva tretími štátmi, malo by to byť jasne zadefinované v legislatíve a nie presadzované ad hoc a pod rúškom tajomstva.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

Článok vyšiel v TASR, dňa 12. augusta 2014







Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2024 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.