Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Európsky ekologický dohovor I

Analytik J. Badida o zvyšovaní cien energií na rok 2020

Minister Žiga oznámil nárast cien energie na rok 2020

Kotlíkové dotácie (financovanie kotlov na zemný plyn)

Kalendár akcií

6. Slovak Emission Trading
10.3.2020, Bratislava

PR sekcia

Medzinárodná konferencia o chladení a vykurovaní

Skupina MOL posilňuje svoju pozíciu v sektore kompaundácie recyklovaných plastov

Zdravé vykurovanie za rozumné peniaze

Skupina MOL prináša hospodárske výsledky za 3. štvrťrok a aktualizuje výhľad na rok 2019

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Začala sa vykurovacia sezóna – na čo nezabudnúť?

S príchodom chladnejších jesenných dní automaticky prichádza potreba trochu si svoj domov prikúriť. Poradíme vám na čo nezabudnúť, aby bola pri malom uvedomení v konečnom dôsledku vaša peňaženka o niečo plnšia.

Základom efektívneho vykurovania je izolácia. Ešte počas teplejších jesenných dní si stíhate urobiť malý tepelný audit a zvážiť, či niektoré miesta svojho domova nezatepliť. Dajte si pozor na úniky cez strechu, ktorá mohla v lete dostať nové diery či staršie okná. V prípade, ak máte ako rozvody tepla staršie hrubé potrubia, tiež sa ich pokúste zatepliť. V minulosti sa totiž využívali ako rozvody hrubé potrubia, ktoré majú vyššie tepelné straty. Samozrejmosťou je zateplenie domu, no tam už ide o rozsiahlejší stavebný zásah.

Regulujte a neprekurujte

Pre rozumné kúrenie je tiež veľmi dôležité nastavenie termostatických ventilov, ktorému sme sa podrobnejšie venovali v staršom článku. Aj napriek ich rozumnému nastaveniu však môže dôjsť k mrhaniu s teplom v prípade, ak máte popri termostatických ventiloch aj priestorový termostat. Môže sa totiž stať, že kým ventily škrtia prívod tepla do radiátorov, priestorový termostat stále prikazuje kotlu ohrievať vodu. Buď si ich teda dôsledne sledujte a nastavte alebo využívajte len priestorový termostat. Výhodou je aj inštalácia moderných inteligentných termostatov, vďaka čomu si môžete nastavovať kúrenie aj na diaľku prostredníctvom aplikácie vo svojom mobilnom telefóne. Samozrejmosťou je možnosť automatického časového nastavenia na základe vašich preferencií.

Obmedzte úniky

Obmedziť tepelné straty môže aj uvedomelé využívanie digestora a ventilátora v kúpelni a WC. Ich zbytočné používanie tiež odčerpáva teplo z priestorov. Uvedomelo by ste mali aj vetrať – odporúča sa intenzívne a krátko. Vymení sa tým vzduch v miestnosti, no zo stien naakumulované teplo nestihne zmiznúť. Oplatí sa tiež vymeniť filtre na tepelných pumpách či pieckach.

Využite zariadenie domácnosti

Ušetriť čo to môže aj rozloženie nábytku. Napríklad masívny gauč nedávajte k radiátoru – zbytočne pohltí veľa tepla, ktoré sa ďalej nedostane do priestoru. Ak máte doma krb, nezabudnite uzatvoriť jeho prieduch, unikalo by ním cenné teplo. Oplatí sa tiež, ak počas dňa vytiahnete žalúzie okien na ktoré svieti slnko. Slnečné teplo, ktoré tým získate je predsa zadarmo! V prípade, ak nie ste doma je riešením zariadenie inteligentnej domácnosti, ktoré žalúzie zreguluje na základe senzora slnečného svetla za vás. Pre pocit tepla v miestnosti je tiež riešením zapnutie stropných ventilátorov. Nakoľko teplo stúpa smerom k stropu, ventilátory ho dokážu fúkať naspäť nadol, kde sa nachádzate vy.

Autor: Matej Šulc

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.