Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na Pýtate sa

Otázka trvalého pobytu pri žiadostiach o dotácie na drevodomy

19.9.2017

Otázka:

Dobrý deň p. Badidová,

chcem sa opýtať ohľadom dotácie na výstavbu nízkoenergetických drevodomov. Jednou z podmienok podpory je trvalý pobyt v obci kde sa dom nachádza, otázka znie ak sú dvaja majitelia pozemku aj domu musia mať trvalý pobyt v obci obaja? A je nutné mať v obci trvalý pobyt?

Za vaše odpovede vopred ďakujem.

S pozdravom Ivana K.


Čo ak sme majitelia dvaja? Manželka ma trvalý pobyt v danej lokalite, ja ešte nie . Postačí, ak má len jeden pobyt v mieste výstavby alebo mam narýchlo si vybavovať aj ja?

Viktor K.


Dobrý deň,

píšem ohľadne dotácie na drevodom? Jednou z podmienok je, citujem z vášho webu:
"Dotáciu na drevodom môže získať iba občan SR, starší ako 18 rokov, s trvalým pobytom v obci, kde sa dom nachádza a je majiteľom drevodomu a pozemku, na ktorom je budova postavená."

Skutočne je potrebný "trvalý pobyt v obci, kde sa dom nachádza" alebo ide len o nejakú nesprávnu info? Postavili sme drevodom v obci, kde zatiaľ nemáme trvalý pobyt, pretože nemáme skolaudované. V opačnom prípade by sme nemohli žiadať o dotáciu.

Ide prosím o nesprávnu info alebo vláda týmto chce obmedziť žiadateľov iba na takých, ktorí stavajú drevodom len v tej obci, kde doteraz bývali? Vedeli by ste mi to prosím preveriť?

Ďakujem veľmi pekne,

Ľubica V.

Odpoveď:

Dobrý deň,

Nesmierne nás teší záujem o naše články a osobitne informácie ohľadne očakávaných dotácií na kúpu drevodomov s nízkou spotrebou energie . Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ešte len finalizuje vyhlášku, na základe ktorej sa majú dotácie vyplácať, avšak je naozaj vhodné, že sa záujemcovia hlásia a zisťujú detailné informácie. Nie nadarmo sa predsa vraví, že šťastie praje pripraveným.

Tentoraz sa veľa čitateľov dopytuje rozboru otázky trvalého pobytu. Treba pripomenúť, že navrhnuté znenie vyhlášky uvádza v §3, ods. 1 nasledovné:

„Dotácia sa môže poskytnúť na základe žiadosti o dotáciu a na základe zmluvy o poskytnutí dotácie uzatvorenej so žiadateľom, ktorým je občan Slovenskej republiky s trvalým pobytom v obci, na ktorej území sa nachádza dom, ktorý najneskôr v deň podania žiadosti dovŕšil vek 18 rokov, je vlastníkom domu a pozemku, na ktorom sa dom nachádza, a spĺňa podmienky podľa osobitného predpisu.“

Z uvedeného odseku teda jasne vyplýva povinnosť žiadateľa o dotáciu na drevodomy mať minimálne v čase, keď sa rozhoduje o jeho žiadosti trvalý pobyt v obci, v ktorej katastri sa predmetný drevodom nachádza . V opačnom prípade, bez ohľadu na splnenie ostatných požiadaviek, by žiadateľovi dotácia nemohla byť „priklepnutá“.

V tomto ohľade si tiež treba uvedomiť, že po úspešnom získaní dotácie musí žiadateľ vlastniť podporený drevodom minimálne nasledujúcich päť rokov. Vychádzajúc z dôvodovej správy zverejnenej k predmetnej vyhláške, bude administrátor projektu, t.j. Poľnohospodárska platobná agentúra SR nasledujúcich päť rokov preverovať trvalý pobyt úspešného žiadateľa. Treba upozorniť, že v tomto dokumente má jeden z odsekov názov: „Preverovanie osoby s trvalým pobytom v mieste podporeného domu“ a podobne sa v inej vete hovorí, že „Trvalý pobyt je v prípade návrhu vyhlášky dôležitý z toho dôvodu, aby bol rodinný dom využívaný naozaj na trvalé rodinné bývanie“, čo by teoreticky mohlo znamenať aj povinnosť mať trvalý pobyt priamo v podporenom drevodome. Avšak pokiaľ sa nezmení vyhláška, ktorá má samozrejme prednosť pred dôvodovou správou, bude sa od podporeného žiadateľa vyžadovať, aby mal v obci, v ktorej drevodom stojí, trvalý pobyt minimálne 5 rokov .

Pani Ľubica sa celkom správne pýta, či náhodou netreba mať v danej obci trvalý pobyt ešte pred kolaudáciou tejto stavby. Z návrhu vyhlášky vyplýva, že podmienku trvalého pobytu treba mať splnenú najneskôr, keď sa bude o žiadosti rozhodovať, takže ideálne treba mať trvalý pobyt v obci vybavený v čase podávania žiadosti. A keďže žiadosť podávate aj s kópiou kolaudačného rozhodnutia k drevodomu, je zrejmé, žestačí najprv skolaudovať (najskôr k 1.10.2017) a až následne si v svojom domčeku nahlásiť trvalý pobyt.

Zaujímavá je aj otázka ohľadne manželov a ich prípadnej povinnosti mať v danej obci trvalý pobyt. V tomto ohľade sme sa obrátili na zástupcov ministerstva, ktorých odpoveď je nasledovná:

Trvalý pobyt sa vzťahuje na žiadateľa o dotáciu.“

Mgr. Zuzana Peiger Ačjaková

Štátny radca |Odbor komunikácie a marketingu |Kancelária ministra

Z uvedenej odpovede teda vyplýva, že stačí, ak podmienku trvalého pobytu v obci, v ktorej sa nachádza predmetný drevodom, splní len jeden z manželov, t.j. žiadateľ o dotáciu. V inom článku si môžete pozrieť našu odpoveď ohľadne úlohy a postavenia druhé manžela v celom procese podávania žiadosti .

S pozdravom,

Jozef Badida

© Autorské práva vyhradené

Ak chcete byť pravidelne informovaní, prosím, prihláste sa k odberu nášho Infokuriéra.

Otázky

 1. Otázka trvalého pobytu pri žiadostiach o dotácie na drevodomy»
 2. Manželia/spolumajitelia žiadajúci o dotácie na drevodom»
 3. Príspevky na zatepľovanie rodinných domov – nevyhnutná účasť projektanta»
 4. Dotácie z projektu Zelená domácnostiam v bratislavskom kraji»
 5. Zvýšenie celkovej podlahovej plochy pri príspevkoch na zateplenie rodinného domu»
 6. Ako financovať obnovu bytových domov – štátny príspevok a úver»
 7. Zariadenia na výrobu tepla v programe Zelená domácnostiam»
 8. Je možné žiadať o dotáciu na vykurovacie teleso spätne?»
 9. Dotácie na zateplenie RD: licencia na zabudovanie okien/dverí »
 10. Celková podlahová plocha – podmienka získania príspevku na zateplenie RD»
 11. Úspora energie pri výmene okien a zateplení domu»
 12. Vlastná výroba elektriny z fotovoltických panelov pokrývajúca potreby záhradkára/chalupára»
 13. Svojpomoc a príspevok pri zateplení rodinného domu»
 14. Podmienky a postup na získanie príspevku na zateplenie rodinného domu»
 15. Príspevok na zateplenie rodinného domu – pôvod zhotoviteľa»
 16. Správna voľba vykurovacieho systému»
 17. Inštalácia fotovoltických panelov a solárnych kolektorov na garáži či hospodárskej budove»
 18. O dotácie na tepelné čerpadlá, kotly na biomasu, slnečné kolektory a fotovoltické panely možno žiadať aj pri rozostavanom rodinnom dome»
 19. Fotovoltické panely – cena, prebytky elektriny, odporúčania»
 20. Dotácie (OZE) – začiatok registrácie zhotoviteľov (montážnych firiem)»
 21. Sú slnečné kolektory/fotovoltika vhodné pre jednoosobovú domácnosť?»
 22. Dotácie (OZE) už na jeseň»
 23. Čerpanie eurofondov na výstavbu a modernizáciu plynovodnej prípojky»
 24. Finančná podpora pre poľnohospodárov – vlastná výroba elektriny»
 25. Pripojenie fotovoltických panelov do distribučnej siete»
 26. Zatepľovanie a zmena dodávateľa»
 27. Adresát žiadosti o dotácie (OZE)»
 28. Dotácie na zatepľovanie »
 29. Odpad na Tyršovom nábreží v Petržalke »
 30. Dotácie na opatrenia energetickej efektívnosti (FO, PO) »
Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.