Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Prechod na zelené hospodárstvo – významná priorita v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ

V dňoch 6. – 7. septembra sa v Bratislave uskutočnila konferencia pod názvom T2gE – Transition to the Green Economy – Prechod na zelené hospodárstvo. Medzinárodnú konferenciu zorganizovalo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Parížska dohoda je významným nástrojom v boji proti klimatickým zmenám a tento víkend ju ratifikovali aj veľmoci ako USA a Čína. Slovensko v rámci predsedníctva v Rade EÚ má tiež svoje priority a jednou z nich je obehové hospodárstvo. Prvou lastovičkou v tomto boji bola práve konferencia. Zúčastnilo sa jej vyše 500 odborníkov z 32 krajín sveta, aby diskutovali na tému udržateľnej obehovej ekonomiky a vniesli svoje myšlienky a postoje, ktoré tento koncept posunú vpred. Konferenciu otvoril minister životného prostredia László Sólymos a ďalej pokračovali vo svojich vystúpeniach významné osobnosti, medzi nimi aj podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu – Maroš Šefčovič, eurokomisár pre životné prostredie, námorné záležitosti a rybolov Karmenu Vella, výkonný riaditeľ Európskej environmentálnej agentúry Hans Bruyninckx, nórsky minister pre zmenu klímy a životné prostredie Vidar Helgesen, zástupca generálneho tajomníka OECD Rintaro Tamaki a mnohí ďalší.

Koncept prechodu na zelené hospodárstvo je relatívne nový a do istej miery aj vizionársky. Je viac ako nutné, zamyslieť sa nad tým, prečo tému ochrany životného prostredia považujeme za vágnu a nie je našou prioritou.

Zelená ekonomika je také fungovanie hospodárstva, ktoré zabezpečuje ekonomický rast a rozvoj spoločnosti za predpokladu najefektívnejšieho využívania energetických a materiálových zdrojov, dbajúc na ochranu životného prostredia a problematiku dôsledkov zmeny klímy a straty biodiverzity. Táto systémová zmena má priniesť nové technologické riešenia, inovatívne prístupy, vznik nových pracovných miest, rastúce požiadavky na výskum, vývoj a tým aj finančné opatrenia a podporu zo strany štátu.

Keď bývalého európskeho komisára pre životné prostredie - Janeza Potočnika v rámci nejakej diskusie spýtali prečo je potrebný prechod na zelené hospodárstvo, odpovedal nasledovne: „Budeme musieť zmeniť spôsob nášho rastu, spôsob, akým využívame kľúčové zdroje, ako je voda, pôda, ovzdušie tak, aby nedošlo k ich vyčerpaniu a zanechaniu rastúcej populácie hladnej a bez práce. Musíme vytvoriť novú obehovú štruktúru, kde nie je nič zbytočné a rast je sprevádzaný znížením tlakov na životné prostredie. Kde sú pracovné miesta vytvorené prostredníctvom opatrení, ktoré naplnia naše žalúdky a súčasne budú chrániť životné prostredie.“

A mal, resp. má pravdu, pretože koncept zeleného hospodárstva a teda aj trvalo udržateľného rozvoja je založený na napĺňaní vlastných potrieb bez toho, aby sme ohrozili budúce generácie v napĺňaní ich vlastných potrieb.

Politické odporúčania, ktoré boli predstavené na vlajkovom podujatí budú slúžiť aj pre ďalšie politické diskusie na najvyššej politickej úrovni. Účastníci konferencie hovorili o potrebe vypracovania plánu prechodu na zelené hospodárstvo, tak na európskej ako aj na národnej úrovni, vysvetľovali význam a prínos obehového hospodárstva, vďaka ktorému sa zvyšuje efektívnosť výroby, konkurencieschopnosť, zavádzajú sa nové metódy, eliminujú sa straty. Ďalej hovorili o potrebe zmeny legislatívy, daňového systému, potrebe vzdelávania o podpore vedy, výskumu. Za kľúčové v tejto oblasti označili finančné nástroje na realizáciu tohto konceptu s dôležitým apelom na súkromný sektor, ktorý by podľa nich mal byť hnacím motorom.

Spoločnosť za posledné desaťročia prešla veľkým transformačným procesom a stála sa príliš konzumnou. Zvykli sme si na istý štandard a vystúpiť z vlastnej komfortnej zóny je viac ako náročné. Pitnú vodu, relatívne čistý vzduch, dostatok potravín v regáloch obchodov považujeme za samozrejmé. Spoločnosť, v ktorej žijeme nás nenúti rozmýšľať ekologicky, všetkého je dostatok, tak prečo byť osvietený. To čo je však dnes samozrejmé, môže byť už zajtra minulosťou.

Častokrát sa radi porovnávame s vyspelými krajinami ako napr. Dánsko, Rakúsko, Holandsko a kladieme si rôzne otázky. Prečo sú ich priemerné platy či penzie také solídne a tie naše nie, prečo je ich zdravotná starostlivosť či školstvo na vysokej úrovni a u nás to nefunguje? Porovnali ste si však niekedy fakty ako Dáni, Rakúšania či Holanďania dbajú o životné prostredie? Je Holanďan o niečo horší ako Slovák, keď jazdí do práce na bicykli? Je Dán o niečo horší ako Slovák keď spotrebuje ročne iba štyri ľahké plastové tašky a nie 466?

Tieto príklady sú jasným dôkazom toho, že na začiatku aj na konci každej zmeny stojí človek a jeho vôľa. Koncept prechodu na zelené hospodárstvo obsahuje mnoho skvelých nápadov, myšlienok a nástrojov ako na to a pevne verím, že spoločnými silami a zmenou nášho myslenia prispejeme k jeho naplneniu v praxi.







Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2024 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.