Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Chcete byť informovaní?

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

„EKO“ delenie Európskej únie

Európska komisia nasadila skutočne zarážajúce tempo dekarbonizácie EÚ pre rok 2030. Spolu s navrhovaným 55% cieľom zníženia emisií skleníkových plynov, odhaduje navýšenie podielu OZE v rozpätí 38-40% a úsporu primárnej energie na úroveň 36-37%. Ešte ambicióznejší bol Európsky parlament, ktorý schválil až 60% navýšenie cieľa znižovania emisií EÚ do roku 2030. Prirodzene, papier znesie veľa, no uvidíme, čo vydržia jednotlivé členské štáty a ich občania, keďže táto zmena bude mať svoje náklady.

Európsky parlament, Zdroj: Európska únia

Dlhodobo sa predovšetkým štáty strednej Európy a Balkánu snažia tlmiť prehnane ambiciózne trajektórie a požadujú realizovateľné záväzky. Začiatkom leta adresovali ministri životného prostredia V4, Rumunska a Bulharska otvorený list podpredsedovi EK Fransovi Timmermansovi, keďže už vtedy šípili „klimatické zrýchlenie“. V liste žiadali predloženie štúdie popisujúcej reálne ekonomické, environmentálne a sociálne dopady na jednotlivé členské štáty. EK síce dopadovú štúdiu predložila, ale zaoberala sa len EÚ ako celkom a nie jednotlivými krajinami. Je teda otázne či to bude reprezentácii z našej časti Európy stačiť alebo sa potvrdí „EKO“ delenie EÚ na ambicióznejší „západ“ a zdržanlivejší „východ“.

Samozrejme každá transformácia je predovšetkým o peniazoch a ochote ľudí ju akceptovať a nebude tomu ináč ani pri dekarbonizácii. Aj preto boli desiatim členským štátom s nižším HDP na obyvateľa, vrátane SR, poskytnuté financie cez Modernizačný fond, ktorý pomôže hlavne priemyslu a teplárňam. Ďalšie financie, predovšetkým na „uhoľnú“ Hornú Nitru a do okolia Košíc s najväčším producentom CO₂, by mali „pritiecť“ z Fondu spravodlivej transformácie. No a nemožno zabudnúť ani na Plán obnovy a rozpočet EÚ 2021-27, z ktorých až 30% má byť využitých práve na „zelené“ projekty.

Frans Timmermans, podpredseda EK, Zdroj: Európska únia

No transformácia nebude len o projektoch, ale aj o nevyhnutnej motivácii k zmene správania sa bežných ľudí a firiem. Klimatická zmena má tú nevýhodu, že je celkom „pomalá“ a jej dôsledky prichádzajú len postupne. Takže ani naša ochota smerom k udržateľnému správaniu nie je úplne prirodzená. A preto nás pravdepodobne neobíde ani fiškálna reforma založená na motivačnom princípe znečisťovateľ platí. Ide o roky známe odporúčanie OECD preniesť ťarchu daňového zaťaženie zo škodlivých daní z práce či kapitálu na spotrebu, a hlavne na činnosti zhoršujúce životné prostredie a zdravie obyvateľstva. V slovenských reáliách by išlo najmä o (i) navýšenie poplatkov z emisií škodlivých látok, ktoré roky nepodliehali inflácii, (ii) zaťaženie vykurovania aj menšími zdrojmi v domových kotolniach a rodinných domoch uhlíkovou daňou, (iii) zvýšenie poplatkov za skládkovanie odpadu či (iv) odstránenie výnimky zo spotrebných daní z elektriny a plynu uplatňované pri domácnostiach. Predovšetkým nízkopríjmové skupiny však budú vystavené riziku energetickej chudoby kvôli stratám energie a zvyšujúcim sa cenám, a preto sa nezaobídu bez podpory z verejných zdrojov.

Splnenie klimatických cieľov EÚ teda nebude jednoduchá ani lacná záležitosť, ktorej náklady budú znášať hlavne obyvatelia a firmy. Preto kombinácia ambicióznosti a opatrnosti na úrovni lídrov členských štátov EÚ by mohla byť tou správnou prevenciou „EKO“ delenia EÚ.

Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk

© Autorské práva vyhradené.

Článok bol uverejnený Hospodárskych novinách







Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2025 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.