Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

III. kolo dotačného programu Zelená domácnostiam už júni

Slovensku stúpli emisie najviac z krajín Európskej únie

Priority, očakávania, úlohy ministerstva životného prostredia počas SK PRES

Príspevok (dotácia) na zateplenie rodinného domu - II. kolo už 9.6.2016

Kalendár akcií

Dni energie na Slovensku 2016
28.5.2016, Bratislava - IKEA

Dni energie na Slovensku 2016
30.5.2016, Žilina - Nám. A. Hlinku

Dni energie na Slovensku 2016
3.6.2016, Banská Bystrica - Nám. SNP

Dni energie na Slovensku 2016
4.6.2016, Liptovský Mikuláš - RGB Liptov

Dni energie na Slovensku 2016
17.6.2016, Košice - Aupark

PR sekcia

Najväčšia solárna elektráreň ENEL-u v Južnej Afrike uvedená do prevádzky

Najčastejšie otázky k poukážkam na podporu slnečných kolektorov

Pracovné ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

EIA is hiring

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Dni energií na Slovensku 2014 – zelená budúcnosť

Viete ako ušetriť na energiách? Zaujímajú Vás dotácie na solárne panely a tepelné čerpadlá? Chcete aj Vy bývať lacnejšie? Poznáte fungovanie elektromobilu? Jazdili ste už niekedy na elektrobicykli?

Tak toto boli hlavné témy nášho osvetového projektu, kedy sme obyvateľom a návštevníkom Bratislavy (10.06.2014 - Hlavné námestie), Žiliny (12.06.2014 - Námestie Andreja Hlinku), Košíc (16.06.2014 - Dolná brána na Hlavnej ulici) a Banskej Bystrice (17.06.2014 - Námestie SNP) prezentovali technológie využívajúce dostupnú energiu okolitého prostredia, energetickú efektívnosť budov a elektromobilitu.

V rámci Dní energií na Slovensku 2014, sme sa snažili záujemcom priblížiť zelené energie (solárne systémy vyrábajúce teplo či elektrinu a tepelné čerpadlá), zodpovedať otázky ohľadom obnovy budov a ukázať elektromobil aj elektrobicykle.

Reportáž zo Žiliny

Cieľom DENS 2014, ktoré sú zároveň vlajkovým projektom portálu Energie pre Vás, je poskytnúť ľuďom informácie o alternatívnych technológiách, ktorým bezpochyby patrí budúcnosť, ale takisto sú už využiteľné aj dnes. V súčasnosti je väčšina populácie a priemyslu závislá na centrálnej produkcii elektriny a tepla, avšak trendom budúcnosti bude decentralizácia (spotreba v mieste výroby energie) minimalizujúca straty z prenosu energie a zvyšujúca spoľahlivosť jej dodávok. Už aj súčasné technológie nám umožňujú vyrábať elektrinu a teplo, napríklad vo vlastnom rodinnom domčeku alebo v prevádzkových priestoroch, a teda prispievajú k našej energetickej nezávislosti. Stále viac a viac spotrebiteľov, predovšetkým podnikateľov, požaduje vyššiu mieru sebestačnosti a taktiež si uvedomuje nevyhnutnosť úspor energií. Tie sú nezastupiteľnou súčasťou našich životov a ich šetrnou spotrebou pôsobíme blahodarne na naše peňaženky a zároveň chránime životné prostredie.

Fotovoltika na streche domu

Nie menej významné sú úspory energií, ktoré možno docieliť obnovou či aspoň zatepľovaním bytových a rodinných domov. Budovy sa totiž podieľajú na celkovej spotrebe energií až 40% a výrazne prispievajú k emisiám CO₂. Investície do už existujúcich domov stoja za zváženie už aj preto, že väčšina z nich tu s nami bude ešte aj v roku 2050. Rovnako intenzita dopravy a s ňou spojené emisie skleníkových plynov sa nárastom ekonomickej aktivity neustále zvyšujú. Trendom a zároveň nevyhnutnosťou je jej ekologizácia, ktorá sa spája predovšetkým s elektromobilitou.

Dojazd a cena elektromobilu

Koncoví odberatelia energií už neraz počuli o veľkých projektoch slnečných elektrárni či elektromobiloch brázdiacich nórske diaľnice. Avšak ich praktická skúsenosť bola častokrát nulová. Veď koľkí už naživo videli tepelné čerpadlo, vedia rozlíšiť solárne kolektory a fotovoltické panely alebo poznajú čaro elektrobicyklov? Preto sme im tieto technológie preniesli z odborných veľtrhov a autosalónov priamo na námestia ich miest.

Skúsenosť užívateľa

Záujem ľudí, ale aj médií, nás potešil a zároveň potvrdil správnosť našej primárnej myšlienky – rozširovať informácie o zelených riešeniach širokej verejnosti. Taktiež medzi nás zavítali aj študenti stredných škôl. Veríme, že aj nastupujúcej generácii naše informácie pomôžu sa lepšie zorientovať a zároveň prispejú k jej energetickej sebestačnosti, ochrane životného prostredia a zníženiu negatívnych dopadov na zdravie nás všetkých.


Viac fotiek »

Projekt Dni energií na Slovensku 2014 bol súčasťou celoeurópskej rodiny podujatí v rámci Energy Days in Europe a uskutočnil sa pod záštitou pána Dušana Chreneka, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a pánov primátorov Bratislavy – Milana Ftáčnika, Žiliny – Igora Chomu, Košíc – Richarda Rašiho a Banskej Bystrice – Petra Gogolu, za čo im srdečne ďakujeme. Našu vďačnosť tiež vyjadrujeme aj partnerom jednotlivých podujatí Dni Energií na Slovensku 2014, bez ktorých účasti v v tom, ktorom meste by sme projekt nemohli zrealizovať.

Veríme, že pokračovanie projektu bude rovnako úspešné a zasiahne ešte väčšiu časť našej populácie. O rok sa radi vrátime do centier našich partnerských miest. V prípade záujmu však projekt s radosťou rozšírime aj o ďalšie participujúce mestá Slovenska aj v skoršom termíne. Ak by ste sa aj Vy chceli zúčastniť našej iniciatívy a máte k dispozícii zelené technológie, resp. poskytujete riešenia energetickej efektívnosti, prosím, neváhajte nás kontaktovať. Staňme sa spojivkou medzi občanmi a modernými technológiami, umožnime aj im čerpať výhody z energií, ktoré nás obklopujú a sú nám voľne prístupné.

Pravidelný prístup k informáciám Vám radi poskytneme prostredníctvom nášho Infokuriéra.

Plagát podujatia

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2016 | Designed & Programmed by Richard Haríň