Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Elektrické vykurovanie

Elektrina sa radí medzi najväčšie vynálezy ľudstva. Dnes si už len ťažko vieme predstaviť život bez elektrickej energie a jej spotreba, aj s príchodom elektromobilov, by mala rásť aj naďalej. Zlomovým bodom bude určite vynájdenie vysoko efektívnej možnosti uskladnenia elektriny.

Častokrát sa na tento zdroj energie hľadí ako na najekologickejší variant neprodukujúci emisie CO₂ a iné škodlivé látky. Treba si však uvedomiť, že aj elektrina musí byť z niečoho vyrobená. Je teda rozdiel či sa v elektrárni spaľujú fosílne palivá (uhlie, zemný plyn), štiepi jadro alebo využíva energia obnoviteľných zdrojov (Slnko, vietor, voda, biomasa).

Samozrejme aj elektrická energia môže slúžiť na vykurovanie a ohrev vody. Medzi najväčšie výhody elektrických vykurovacích systémov možno zaradiť ich jednoduchú, bezhlučnú prevádzku, reguláciu teplotného výkonu a najvyššiu účinnosť (až 99%) v porovnaní s inými zdrojmi tepla. Nemenej dôležitá je aj skutočnosť, že tieto systémy neprodukujú spaliny, prach ani popol. Prakticky stačí stlačiť gombík a elektrická energia si plní svoju úlohu. Samotné vykurovanie elektrinou možno zabezpečiť prostredníctvom elektrokotla, konvektorov, akumulačných pecí či sálavých foriem vykurovania, ako napríklad infrapanelov alebo podlahového, stenového a stropného vykurovania.

Konvektor | Elektrická rohož

Na druhej strane, nie je tajomstvom, že táto forma vykurovania patrí medzi najdrahšie varianty na trhu. Keďže sa však spotreba elektriny v závislosti od dopytu počas dňa mení, existujú vyššia (drahšia) a nižšia (lacnejšia) tarifa. Práve elektrické vykurovacie telesá, ktoré na zabezpečenie teplotnej pohody nemusia byť v prevádzke celý deň, sa oplatí v čase vysokých taríf vypínať. Bolo by nepraktické, ak by sám spotrebiteľ musel sledovať tarify a následne tieto telesá denne prepínať. Túto službu mu zabezpečí jeho distribučná spoločnosť prostredníctvom HDO systému (hromadné diaľkové ovládanie), ktorá tak dokáže výhrevné systémy, v určených časoch vyšších taríf, blokovať. Netreba sa však obávať, žeby ste zamrzli, keďže tieto prestávky sú maximálne hodinové a teplota v miestnosti by tak nemala klesnúť o viac ako 1°C, resp. využívate teplo naakumulované v nočných hodinách.

Pri vykurovaní elektrinou sa rozlišujú dve základné sadzby:

  1. DD3-DD4 (akumulačné vykurovanie – elektrinou sa vyhrieva akumulačné jadro alebo voda, ktoré sú následne počas dňa využívané ako zdroj tepla, napr. akumulačné pece či elektrokotly so zásobníkom): nízka tarifa v noci a vysoká tarifa cez deň a
  2. DD5-DD6 (priamovýhrevné vykurovanie – elektrina je priamo využívaná na výrobu tepla, napr. konvektory, elektrokotly, infrapanely alebo podlahové/stenové/stropné elektrické vykurovanie): nízka tarifa 20-22h a vysoká tarifa 2-4h denne.

Akumulačná nádoba (zásobník)

Nanešťastie, obe sadzby nemožno kombinovať. V zásade však platí, že priamovýhrevná sadzba je drahšia ako akumulačná. Ak teda dokážete efektívne využiť „nočný“ prúd na akumuláciu tepla a prípravu teplej vody, akumulačná sadzba Vám môže ušetriť nemalé finančné prostriedky. Samozrejme v prípade potreby by ste cez deň mohli dokurovať napríklad konvektormi, avšak už vo vysokej tarife. Preto sa oplatí porozmýšľať aj nad ďalším, nie elektrickým, vykurovacím telesom.

V poslednej dobe sa na trhu presadzujú aj sálavé formy vykurovania, čo oceňujú predovšetkým alergici. Ide o rôzne druhy infrapanelov či podlahového, stenového a stropného elektrického vykurovania, ktoré spôsobujú nižšiu prašnosť, obmedzujú spotrebu elektriny (oproti iným priamovýhrevným zdrojom) a vysušovanie vzduchu. Navyše tieto systémy zabezpečujú rovnomerné vyhriatie miestnosti čím zabraňujú vzniku plesní.


Typy elektrických fólií a rohoží zabudovaných do podlahy | Infrapanel

Medzi najväčšie výhody elektrických systémov vykurovania a prípravy teplej vody určite patrí ich jednoduchá a automatická regulácia, prispievajúca k úspore financií. Cieľom je udržanie požadovanej teplotnej pohody a nie zbytočné prehrievanie miestností. Rovnako pri kombinácii s teplovodnými systémami je prevádzka lacnejšia pri podlahovom vykurovaní, nevyžadujúcom tak vysokú teplotu vody ako radiátory. Na druhej strane, základnou podmienkou pre inštaláciu elektrických vykurovacích systémov je bezpochyby dostatočne dimenzované elektrické vedenie.


Porovnali sme pre Vás náklady na akumulačné (AKU) a priamovýhrevné (PR) elektrické vykurovanie a ohrev vody pri rodinnom dome s obytnou plochou 100 m² (novostavba), ktorý takto spotrebuje 13 MWh elektrickej energie ročne v nízkej tarife tradičných dodávateľov na rok 2015 (istič 3x25A)

Do úvahy tiež prichádza sadzba DD3 umožňujúca akumulačný ohrev vody v nízkej tarife počas noci. Samozrejme prípravu teplej vody prostredníctvom elektrickej energie je nevyhnutné doplniť vhodným spôsobom vykurovania.


elektrický bojler | prietokový elektrický ohrievač vody

Pokiaľ ide o ceny elektrických vykurovacích telies, najlacnejšie sú konvektory, ktoré kúpite do 50 EUR za kus, avšak tie pracujú v najdrahšej priamovýhrevnej sadzbe. Elektrokotol nájdete už za 500 EUR a cena zostavy, t.j. elektrokotol + 115l zásobník sa začína niekde okolo 1200 EUR (logicky cena porastie s vyšším výkonom kotla). Pri podlahovom vykurovaní rátajte s cenou vykurovacích rohoží od 40 EUR za 1 m². Ceny infrapanelov začínajú pri 70 EUR a elektrický bojler 80l zakúpite za 100 EUR.


Infrapanely | elektrické rohože

Vstupné náklady sú pri elektrických vykurovacích systémoch nižšie v tom, že sa nepožaduje vybudovanie plynovej prípojky, ale ani komína. Na druhej strane, v závislosti od typu vykurovania treba do nákladov započítať vybudovanie potrubných rozvodov, zakúpenie radiátorov, regulácie, termostu či inštaláciu vykurovacích fólií alebo rohoží do podlahy a/alebo stien. Prakticky žiadne špeciálne úpravy, okrem samotnej montáže, sa nevyžadujú pri infrapaneloch, ktoré môžu slúžiť aj ako vhodný dizajnový doplnok.

Na záver dodávame, že tak ako pri všetkých druhoch kotlov, ani pri elektrokotloch by ste nemali zanedbať na pravidelné servisné prehliadky.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.