Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Konopné stavby – domy s pozitívnou uhlíkovou stopou

Analýzy a trendy TA3: Pomôže nový zákon zelenej energii?

Začala sa vykurovacia sezóna – na čo nezabudnúť?

Zahraničná kontrola v spoločnosti JAVYS dopadla úspešne

Kalendár akcií

PR sekcia

Zahraničná kontrola v spoločnosti JAVYS dopadla úspešne

Užitočný doplnok k poisteniu zodpovednosti za škodu v práci

PRIEMYSELNÉ EMISIE 2018 - tentokrát aj slávnostná recepcia k 25. výročiu vzniku ASPEK

Sporenie teraz ešte výhodnejšie

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam otázok

Výstavba ropovodu Bratislava - Schwechat

Už niekoľko rokov sa hovorí o výstavbe ropovodu Bratislava-Schwechat, ktorý by mal posilniť energetickú bezpečnosť Slovenska, ako aj zvýšiť využitie slovenskej časti ropovodu Družba, avšak doteraz nebola ani len vybraná vhodná trasa. Aká je pozícia Vašej strany voči tomuto projektu?

  1. SaS (vypracoval Karol Galek)
  2. SNS
  3. MOST-HÍD
  4. SKOK!
  5. SIEŤ (vypracoval Roman Brecely)
SaS (vypracoval Karol Galek)

Strana SaS sa stavia proti výstavbe nového ropovodného prepojenia cez Žitný ostrov, ktorý je vzácnym zásobníkom pitnej vody stredoeurópskeho významu. Energetická bezpečnosť je dôležitá, ale kvalita pitnej vody pre hlavné mesto najväčšej zásobárne v strednej Európe, ktorá môže byť v prípade havárie či úmyselného poškodenia ropovodu, je dôležitejšia. Budeme presadzovať alternatívne trasovanie a hlavne sprístupnenie súvisiacej dokumentácie verejnosti.

SNS

SNS podporuje výstavbu, avšak jedine, ak nebude na ňom majetkovo a manažérsky participovať Slovnaft, pokiaľ je pod kontrolou maďarskej skupiny MOL. Z vecnej stránky je kľúčové nájsť environmentálne najvhodnejší variant. Žitný ostrov, zásoby pitnej vody, poľnohospodárstvo, prírodne dedičstvo; to všetko je pre SNS posvätná téma.

MOST-HíD

Výstavba ropovodu Bratislava-Schwechat stratila opodstatnenie pre SR v momente, keď bola navýšená kapacita ropovodu Adria (z juhu na sever), čím sa zabezpečilo diverzifikovanie možnosti dodávok ropy na plnú spracovateľskú kapacitu našich rafinérií.

SKOK!

SKOK! je proti výstavbe ropovodu cez Žitný ostrov. Naopak, veľmi prísne je treba posúdiť aj prítomnosť a bezpečnosť už existujúceho ropovodu, ktorý vedie do rafinérie Slovnaft a znamená obrovské riziká pre zdroje podzemnej pitnej vody na Slovensku. V prípade prepojenia trasou cez iné územie než je Žitný ostrov (tzv. severná trasa), ak to bude ekonomicky výhodné a ak rakúska strana dokáže vyriešiť prepojenie na svojej strane, by nový ropovod mohol výrazne pomôcť spoločnosti Transpetrol v budúcom hospodárení.

SIEŤ (vypracoval Roman Brecely)

#SIEŤ víta a podporuje všetky zmysluplné projekty, ktoré povedú k zníženiu energetickej závislosti Slovenska (prevažne od Ruska), medzi ktoré výstavba ropovodu Bratislava-Schwechat patrí.

Poznámka: Poradie jednotlivých strán kopíruje proces doručovania ich odpovedí. Oslovili sme aj strany Šanca, KDH, SMER-SD, NOVA, OĽaNO, SDKÚ a SMK, no do publikovania tejto otázky nám nedoručili svoje odpovede.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2018 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.