Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Cieľ znižovania energetickej spotreby je v ohrození

Šanca pre plynárenstvo

Príspevok (dotácia) na zateplenie rodinného domu - nové podmienky

Novoročná anketa 2019

Kalendár akcií

PR sekcia

JAVYS bez radiačnej nehody v roku 2018

Rok 2018 bol v spoločnosti JAVYS bezpečný

Zhodnotenie druhotných surovín v roku 2018 v spoločnosti JAVYS

S aplikáciou Wüstenrot je poistné plnenie klientovi odoslané do 24 hodín od nahlásenia poistnej udalosti

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam otázok

Výstavba ropovodu Bratislava - Schwechat

Už niekoľko rokov sa hovorí o výstavbe ropovodu Bratislava-Schwechat, ktorý by mal posilniť energetickú bezpečnosť Slovenska, ako aj zvýšiť využitie slovenskej časti ropovodu Družba, avšak doteraz nebola ani len vybraná vhodná trasa. Aká je pozícia Vašej strany voči tomuto projektu?

  1. SaS (vypracoval Karol Galek)
  2. SNS
  3. MOST-HÍD
  4. SKOK!
  5. SIEŤ (vypracoval Roman Brecely)
SaS (vypracoval Karol Galek)

Strana SaS sa stavia proti výstavbe nového ropovodného prepojenia cez Žitný ostrov, ktorý je vzácnym zásobníkom pitnej vody stredoeurópskeho významu. Energetická bezpečnosť je dôležitá, ale kvalita pitnej vody pre hlavné mesto najväčšej zásobárne v strednej Európe, ktorá môže byť v prípade havárie či úmyselného poškodenia ropovodu, je dôležitejšia. Budeme presadzovať alternatívne trasovanie a hlavne sprístupnenie súvisiacej dokumentácie verejnosti.

SNS

SNS podporuje výstavbu, avšak jedine, ak nebude na ňom majetkovo a manažérsky participovať Slovnaft, pokiaľ je pod kontrolou maďarskej skupiny MOL. Z vecnej stránky je kľúčové nájsť environmentálne najvhodnejší variant. Žitný ostrov, zásoby pitnej vody, poľnohospodárstvo, prírodne dedičstvo; to všetko je pre SNS posvätná téma.

MOST-HíD

Výstavba ropovodu Bratislava-Schwechat stratila opodstatnenie pre SR v momente, keď bola navýšená kapacita ropovodu Adria (z juhu na sever), čím sa zabezpečilo diverzifikovanie možnosti dodávok ropy na plnú spracovateľskú kapacitu našich rafinérií.

SKOK!

SKOK! je proti výstavbe ropovodu cez Žitný ostrov. Naopak, veľmi prísne je treba posúdiť aj prítomnosť a bezpečnosť už existujúceho ropovodu, ktorý vedie do rafinérie Slovnaft a znamená obrovské riziká pre zdroje podzemnej pitnej vody na Slovensku. V prípade prepojenia trasou cez iné územie než je Žitný ostrov (tzv. severná trasa), ak to bude ekonomicky výhodné a ak rakúska strana dokáže vyriešiť prepojenie na svojej strane, by nový ropovod mohol výrazne pomôcť spoločnosti Transpetrol v budúcom hospodárení.

SIEŤ (vypracoval Roman Brecely)

#SIEŤ víta a podporuje všetky zmysluplné projekty, ktoré povedú k zníženiu energetickej závislosti Slovenska (prevažne od Ruska), medzi ktoré výstavba ropovodu Bratislava-Schwechat patrí.

Poznámka: Poradie jednotlivých strán kopíruje proces doručovania ich odpovedí. Oslovili sme aj strany Šanca, KDH, SMER-SD, NOVA, OĽaNO, SDKÚ a SMK, no do publikovania tejto otázky nám nedoručili svoje odpovede.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.