Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

JAVYS: Nové úložné priestory na Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov

J. Badida v TA3 o tom, čo nám prinesie Nord Stream II

DENS 2019 - aktuálne kontaktujeme víťazov tomboly

J. Badida v RTVS o dodávkach preprave ruského plynu na/cez Slovensko

Kalendár akcií

PR sekcia

JAVYS: Nové úložné priestory na Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov

Smart city v praxi ELO SYS 2019

SEPS a ČEPS rokovali na najvyššej úrovni o spolupráci

Úspešné hospodárenie spoločnosti JAVYS v roku 2018

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam otázok

Zmena akcionárskej štruktúry EPH

EPH je spoluvlastníkom významných energetických spoločností v SR, akými sú Eustream, SPP‑Distribúcia, Nafta, SSE a onedlho možno aj Slovenské elektrárne. Vnímate preto ako bezpečnostné riziko ohlásený zámer vyčleniť tieto aktíva do dcérskej spoločnosti a predať časť jej akcií? Mala by sa SR zaujímať o zmenu akcionárskych štruktúr v rámci skupiny EPH?

  1. SaS (vypracoval Karol Galek)
  2. SNS
  3. MOST-HÍD
  4. SKOK!
  5. SIEŤ (vypracoval Roman Brecely)
SaS (vypracoval Karol Galek)

Keďže Slovenská republika má v menovaných spoločnostiach sama podiely, akcionárska štruktúra v rámci skupiny by nás mala určite zaujímať. Otvorenou otázkou však je, či za zámerom zmeny nestoja samotné politické špičky.

SNS

Áno a prioritne. SNS ako prvá a dodnes jediná opakovane a otvorene hovorí, že ak získa dostatočnú dôveru, vykoná všetky opatrenia a kroky aby získala kontrolu nad strategickými aktívami, ktoré má dnes v portfóliu aj EPH, banky ktoré to financujú a bohvie ešte kto. SNS svoj postoj nezmení aj keby táto lúpež za bieleho dňa skončila predajom, napr. čínskym investorom. Aby Slovensko malo šancu v budúcnosti slobodne pracovať s nástrojmi vlastnej vôle a reagovať na zlý sociálny status obyvateľov, kritický demografický vývoj, je nutné získať všetky strategické podniky pod kontrolu štátu. Roky to tak funguje vo všetkých vyspelých štátoch západnej Európy. Posledné roky začínajú naprávať chyby nedávnej minulosti aj v Maďarsku, Poľsku, Bulharsku. Len Slovensko musí túto skúsenosť opäť zaplatiť dva krát...

MOST-HíD

Privatizáciou uvedených energetických spoločností vláda zverila manažérsku zodpovednosť do rúk finančného a nie strategického investora. SR by mala využívať svoje akcionárske práva v energetických spoločnostiach najmä na to, aby bol zabezpečený primeraný rozvoj infraštruktúry v energetike. Z pohľadu odberateľa je najdôležitejšie, či takto vzniknutý energetický podnik bude zneužívať svoje monopolné postavenie, avšak v tejto súvislosti je práve štát schopný regulovať cez nástroje protimonopolného úradu. Naviac dohľad nad regulovanými činnosťami, ktoré vykonávajú spoločnosti v portfólii EPH vykonáva ÚRSO, čím by malo byť zabezpečené, aby sa do cien premietli skutočne len oprávnené náklady.

SKOK!

Takýto návrh musí byť konzultovaný s vládou a dôkladne zvážený. Keď EPH oslovilo vtedajšieho ministra hospodárstva Juraja Miškova s podnetom, že začalo rokovať o kúpe podielu v SPP od nemeckých a francúzskych akcionárov (túto transakciu uskutočnila až vláda R. Fica), jednou z prvých podmienok bolo posilnenie predkupného práva na každú jednu akciu v prospech Slovenskej republiky. Slovensko musí mať možnosť zabrániť predaju časti akcií svojich kľúčových energetických podnikov takým kupujúcim, kde by to mohlo ohroziť záujmy štátu.

SIEŤ (vypracoval Roman Brecely)

Vstup čínskeho partnera China Energy Comp. Ltd (CEFC) do akcionárskych štruktúr EPH vnímame ako strategické rozhodnutie súkromnej spoločnosti EPH, ktoré je plne v kompetencii jej vlastníkov. Bezpečnostným rizikom nie je akcionárska štruktúra EPH, ale samotný fakt, že štát nemá v Eustream‑e, v SPP-Distribúcia ani Nafta manažérsku kontrolu. Bezpečnostným rizikom bude, ak sa rovnaký scenár zrealizuje aj v prípade v SE.

Poznámka: Poradie jednotlivých strán kopíruje proces doručovania ich odpovedí. Oslovili sme aj strany Šanca, KDH, SMER-SD, NOVA, OĽaNO, SDKÚ a SMK, no do publikovania tejto otázky nám nedoručili svoje odpovede.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.