Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam otázok

Zavedenie uhlíkovej dane v SR

Jedným z najmarkantnejších príkladov zlyhania trhu sú klimatické zmeny. Na úrovni EÚ riešime tento problém systémom obchodovania s emisnými povolenkami, ktorý však prináša značnú neistotu. Bolo by podľa vás zavedenie uhlíkovej dane na spotrebu palív a činností spôsobujúcich skleníkové plyny lepším riešením? Prečo?

  1. SaS (vypracoval Karol Galek)
  2. SNS
  3. MOST-HÍD
  4. SKOK!
  5. SIEŤ (vypracoval Roman Brecely)
SaS (vypracoval Karol Galek)

Emisné povolenky sa ukazujú ako slepá cesta, pričom ale pravdou je, že okrem nich iný celoplošný systém zohľadňovania vplyvu na životné prostredie a klímu momentálne nemáme. Cestou by mohla byť práve uhlíková daň, avšak otázny je jej vplyv na spotrebiteľské správanie. Cieľom by malo byť preorientovanie sa na alternatívne palivá a činnosti s nižšou ekologickou stopou, avšak všetko aj s ohľadom na fungovanie ekonomiky. Toto však bude potrebovať aj intenzívnu informačnú kampaň. Taktiež táto daň sa musí zaviesť plošne, minimálne v rámci všetkých členských krajín EÚ, aby sa zamedzilo malej cezhraničnej „nákupnej turistike“.

SNS

Áno. Pretože by sa minimálne predišlo špekulatívnym obchodom a možnosti korupcie.

MOST-HíD

Systém obchodovania s emisnými povolenkami, alebo akýkoľvek iný systém ako napr. zavedenie uhlíkovej dane má význam z pohľadu klimatických zmien a enviro záťaží najmä vtedy, ak k tomu pristúpia najmä najväčší znečisťovatelia ako napríklad Čína a USA. Systém povoleniek tak ako bol zavedení u nás nebolo najšťastnejším riešením. Nechceme však tým povedať, že nie je potrebné dbať na životné prostredie. Podporujeme zavádzanie nových nízkouhlíkových technológií, avšak nie bezhlavé implementovanie systémov a nástrojov, ktoré zhoršia konkurencieschopnosť našich podnikateľských subjektov a vytvoria priestor na zneužitie nastavených systémov. V tejto téme je dôležité postupovať spoločne s EÚ, komplexne riešiť všetky systémy podpor a daňového zaťaženia, aby to nebolo likvidačné a diskriminačné len pre určitú skupinu subjektov.

SKOK!

Základnou podmienkou, aby akékoľvek riešenie v tejto oblasti bolo účinné a zároveň malo aj zmysel, je to, aby bolo dohodnuté ako globálne riešenie. Nemá zmysel, ak by uhlíkovú daň zaviedli len krajiny EÚ, ktoré by tým oslabili svoju konkurencieschopnosť. Firmy by sa presunuli do Číny a ďalších krajín, úroveň znečistenia by sa vôbec nezmenila, len Európa by stratila pracovné miesta.

SIEŤ (vypracoval Roman Brecely)

#SIEŤ zavedenie uhlíkovej dane na Slovensku rozhodne nepodporuje. Napriek tomu, že vnímame jej možné pozitívne dopady na prípadné financovanie ekologických projektov, zavedenie uhlíkovej dane by bolo len ďalšou daňou so širokým dopadom. Pri súčasných vysokých cenách elektrickej energie na Slovensku, by zavedenie takéhoto typu dane ešte viac znížilo konkurencieschopnosť slovenských firiem. Navyše, pri hospodárení súčasnej vlády nemáme žiadne záruky, že vyzbierané prostriedky by neboli zneužité na úplne iné účely. Jedným z programových bodov #SIEŤ-e je podpora projektom zvyšovania energetickej efektívnosti, ktorá sa primárne dotýka zlepšovania podnikateľského prostredia a zvyšovania zamestnanosti na Slovensku naprieč regiónmi a sekundárne prinesie rovnaký efekt pri znižovaní skleníkových plynov.

Poznámka: Poradie jednotlivých strán kopíruje proces doručovania ich odpovedí. Oslovili sme aj strany Šanca, KDH, SMER-SD, NOVA, OĽaNO, SDKÚ a SMK, no do publikovania tejto otázky nám nedoručili svoje odpovede.





Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.