Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Zamilujte sa do elektriny bez viazanosti

NAFTA si upevňuje svoju pozíciu na zahraničných trhoch

Koniec podpory výroby elektriny z hornonitrianskeho uhlia - dôvody a následky

J. Badida v TA3 o tom, čo nám prinesie Nord Stream II

Kalendár akcií

PR sekcia

Zamilujte sa do elektriny bez viazanosti

JAVYS: Nové úložné priestory na Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov

Smart city v praxi ELO SYS 2019

SEPS a ČEPS rokovali na najvyššej úrovni o spolupráci

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam otázok

Podpora procesu zmeny dodávateľa elektriny a plynu

Jedným zo spôsobov ako ušetriť na energiách je zmena dodávateľa plynu alebo elektrickej energie. Koncoví odberatelia z radov domácností a malých podnikov, však väčšinou túto príležitosť nevyužívajú a skôr pasívne vyčkávajú na rozhodnutia regulačného úradu. Ako by ste prispeli k tomu, aby obyvatelia a menšie firmy vo väčšej miere menili svojho dodávateľa a využívali tak možnosti, ktoré im liberalizovaný trh ponúka?

  1. SaS (vypracoval Karol Galek)
  2. SNS
  3. MOST-HÍD
  4. SKOK!
  5. SIEŤ (vypracoval Roman Brecely)
SaS (vypracoval Karol Galek)

Proces zmeny dodávateľa je už dnes pomerne jednoduchý, pričom samotný dodávatelia energií sú zväčša sami ochotní celú administráciu vybaviť za svojho potenciálneho zákazníka. Ľudia to tak následne využijú až vtedy, keď dostanú na stôl konkrétnu ponuku s porovnaním doterajších nákladov a možných úspor. Niektorí dodávatelia sa však v minulosti uchýlili k zavádzaniu, čo poškodilo celému odvetviu a ľudia sú kvôli tomu teraz opatrní. Súčasne dominantní hráči na trhu sa toho chytili a spustili očierňovaciu kampaň alternatívnych dodávateľov. Čo by mohlo pomôcť rozhýbať toto odvetvie je väčšia informovanosť obyvateľstva a malých firiem prostredníctvom nezávislých kampaní a jednoduchých porovnaní s identickým základom.

SNS

Informovanosťou. Legislatívnou úpravou, ktorá by zaviedla povinnosť uvádzať aktualizované ponuky obchodníkov na štátnom portály spravovanom MH SR alt. ÚRSO. Zároveň v spolupráci s verejnoprávnymi médiami.

MOST-HíD

Zmena dodávateľa sa stala politickým klišé. Je treba si uvedomiť, že pri súčasnom stave regulácie a štruktúre ceny elektriny, pre väčšinu domácností, zmena prinesie zanedbateľné úspory. Na druhej strane väčší odberatelia tento inštitút môžu využívať a využívajú ho, avšak opakovanie treba podotknúť, že výhody, ktoré môže proces zmeny dodávateľa priniesť, sú limitované štruktúrou ceny a spôsobom regulácie.

SKOK!

V prvom rade je potrebné podporovať rozvoj konkurencie a neklásť jej prekážky, a to najmä účinným postupom zo strany regulátora.

SIEŤ (vypracoval Roman Brecely)

Trh s energiami na Slovensku je liberalizovaný iba deklaratívne. V skutočnosti však hospodárska súťaž na trhu koncovej dodávky elektriny môže prebiehať len v rovine ceny za dodávku elektriny, ktorá tvorí len približne 40% z celkovej ceny. Ostatné zložky koncovej ceny sú v celom rozsahu určované ÚRSO-m a pre voľný trh s elektrinou sú nemenné. Dodávatelia majú v skutočnosti vytvorené veľmi unifikované podmienky dodávok, ktoré bránia skutočnej hospodárskej súťaži a bránia obchodným modelom “šitým na mieru” pre jednotlivých odberateľov. Navyše, toto preregulované prostredie nijak nemotivuje k vstupu nových dodávateľov. #SIEŤ navrhuje postupnú deregulácia cien s energiami, ktorá by zásadným spôsobom prispela k skutočnej liberalizácii a prilákala na trh ďalších dodávateľov. Väčšia konkurencia bude viesť k ďalšiemu znižovaniu cien pre domácnosti, rovnako ako aj pre sektor malých a stredných podnikateľov.

Poznámka: Poradie jednotlivých strán kopíruje proces doručovania ich odpovedí. Oslovili sme aj strany Šanca, KDH, SMER-SD, NOVA, OĽaNO, SDKÚ a SMK, no do publikovania tejto otázky nám nedoručili svoje odpovede.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.