Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam otázok

Opatrenia energetickej efektívnosti

Na Slovensku máme podľa štatistík obnovených už 50% bytových domov a 30% rodinných domov. Akým spôsobom chcete prispieť k zlepšeniu týchto čísel? Nie sú opatrenia, ako napr. vratky za plyn v rozpore so zámerom Slovenska zvyšovať energetickú efektívnosť?

  1. SaS (vypracoval Karol Galek)
  2. SNS
  3. MOST-HÍD
  4. SKOK!
  5. SIEŤ (vypracoval Roman Brecely)
SaS (vypracoval Karol Galek)

Vratky za plyn nie sú žiadnym opatrením na zvyšovanie energetickej efektívnosti ani odstraňovanie energetickej chudoby. Ich spojitosť s energetikou je nulová, čo dokazuje aj výročná správa SPP, či ich čerpanie zo štátneho rozpočtu. Vratky za plyn nie sú ničím iným, ako kupovaním si hlasov pred budúcoročnými voľbami vládnou stranou. Čo sa týka obnovy a zatepľovania bytových a rodinných domov, tu zohráva veľkú úlohu energetické poradenstvo a osveta. 5 centimetrov polystyrénu na fasáde je viac na parádu ako nejaké relevantné úspory tepla. A hlavne ľudia si musia sami uvedomiť okrem ekonomického aj pozitívny environmentálny dopad opatrení, ako aj zvýšenie komfortu bývania. Opatrenie má zmysel iba vtedy, ak je prínosom aj pre investora. Z finančného hľadiska by mali byť nesystémové dotácie nahradené službami na báze EPC, čo je aj dnes už realizovateľné vďaka zákonu o energetickej efektívnosti. Vhodnými vykonávacími predpismi by sme vedeli naštartovať trh aj v tejto oblasti.

SNS

Koncept energetickej efektívnosti, či úspor na úrovni rodinných domov a bytových domov treba naďalej podporovať, určite sú to zmysluplnejšie vynaložené prostriedky ako do nezmyselných oligarchických kšeftov v oblasti energetiky, IT, či zdravotníctva. Vratky za plyn v kontexte záporného hospodárenia SPP, hodnotí SNS ako klasickú predvolebnú korupciu.

MOST-HíD

Vratky za plyn sú jedným z netransparentných a nepredvídateľných a hrubo populistických rozhodnutí vlády ktoré sa tvári ako nástroj sociálnej politiky. Podľa tejto šablóny by teda štát mal občanom vracať podiel zo zisku aj z iných sieťových podnikov, ktoré vlastní, či spoluvlastní. Je mnoho ďalších opatrení vyplývajúcich zo zákona o energetickej efektívnosti, ktoré taktiež neprispievajú k zvyšovaniu energetickej efektívnosti, skôr sa javia ako vytvorenie priestoru pre vybrané spoločnosti ako si na účet občanov zarobiť. K zvyšovaniu energetickej efektívnosti by sa malo pristupovať konštruktívne a hľadať možnosti tam, kde reálne sú. Samozrejmým správaním sa občana, ktorý platí za energie je predsa snaha čo najviac ušetriť náklady na spotrebu a pokiaľ obnova je ekonomicky výhodným riešením, tak zvýšenie čísiel zo štatistík bude prirodzeným javom. Dôležitá je pritom informovanosť o možnostiach zlepšenia energetickej efektívnosti, čo však takisto zabezpečujú spoločnosti, ktoré ponúkajú ekonomicky výhodné, udržateľné riešenia.

SKOK!

Vratky za plyn sú len predvolebnou korupciou. Namiesto nich by štát mal znížiť DPH na plyn, vodu, elektrinu a kúrenie pre domácnosti, ako to presadzuje SKOK!, čím by ušetrili všetci ľudia na Slovensku. Slovensko potrebuje najmä úplne novú, modernú a jasnú energetickú politiku, ktorá bude zohľadňovať aktuálne výzvy a trendy. Dlhodobá energetická politika by sa mala zamerať na podporu decentralizácie energetických zdrojov. Podpora sa musí zamerať prioritne na vznik malých zdrojov zelenej energie, vyrábajúcich primárne pre vlastnú spotrebu domácností či firiem, ale aj ďalších spomínaných nástrojov – napríklad smart grids, inteligentných meračov, a podobne. Treba zjednodušiť povoľovací proces, homologizáciu a inštaláciu takýchto zariadení aj v domácnostiach. Tak, aby sa decentralizovala sieť bez ohrozenia jej stability.

VIAC »
SIEŤ (vypracoval Roman Brecely)

Projekt zvyšovania energetickej efektívnosti je jedným z programových bodov #SIEŤ-e. Tento projekt však chceme spojiť aj s riešením “energetickej chudoby”, ktorá predstavuje významný sociálny a spoločenský problém. Pri znižovaní tejto spoločenskej veličiny navrhujeme postupovať koordinovane, naprieč všetkými rezortmi (výstavba sociálnych bytov len pri inštalácii vlastných OZE, prípadne aplikácii ostrovných systémov, adresná podpora inštalácie účinných energetických zdrojov, dotácie na rekonštrukcie a zatepľovanie, „šrotovné“ na nízkoúčinné kotle, výrazne nižšie (nočné) tarify motivujúce k zavádzaniu vykurovania elektrinou, podpora zamestnanosti v dotknutých regiónoch a pod.)

VIAC »

Poznámka: Poradie jednotlivých strán kopíruje proces doručovania ich odpovedí. Oslovili sme aj strany Šanca, SMER-SD, NOVA, OĽaNO, SDKÚ a SMK, no do publikovania tejto otázky nám nedoručili svoje odpovede.





Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.