Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Zamilujte sa do elektriny bez viazanosti

NAFTA si upevňuje svoju pozíciu na zahraničných trhoch

Koniec podpory výroby elektriny z hornonitrianskeho uhlia - dôvody a následky

J. Badida v TA3 o tom, čo nám prinesie Nord Stream II

Kalendár akcií

PR sekcia

Zamilujte sa do elektriny bez viazanosti

JAVYS: Nové úložné priestory na Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov

Smart city v praxi ELO SYS 2019

SEPS a ČEPS rokovali na najvyššej úrovni o spolupráci

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam otázok

Odklon od fosílnych palív

Na septembrovom samite OSN o udržateľnom rozvoji oznámilo Švédsko svoj cieľ stať sa jednou z prvých krajín vo svete, ktorá prestane úplne využívať fosílne palivá, čím prispejú k udržateľnému rozvoju a tiež sa stanú nezávislými od výkyvov svetových cien ropy, plynu a uhlia. Viete si predstaviť rovnaké smerovanie aj v prípade Slovenska?

  1. SaS (vypracoval Karol Galek)
  2. SNS
  3. MOST-HÍD
  4. SKOK!
  5. SIEŤ (vypracoval Roman Brecely)
SaS (vypracoval Karol Galek)

Slovensko nie je práve krajinou inovácií, no pokiaľ sa cieľ Švédsku naplniť podarí a budú ho nasledovať aj ostatné krajiny, som presvedčený, že skôr či neskôr sa k nemu pripojíme aj my. Otázkou je kedy to bude, no vzhľadom k zásobám fosílnych palív je možné predpokladať, že najneskôr pre naše deti to bude už bežnou realitou. Osobne by som bol rád, keby som sa toho mohol dožiť aj sám.

SNS

Slovensko je momentálne veľmi malou, chudobnou a otvorenou ekonomikou aby sme v krátkodobom horizonte mohli určovať trendy. Je to inšpiratívna vízia. Na jej naplnenie je nutná zmena myslenia globálnych hráčov, vnútornej kultúry u nás doma a predovšetkým investície, čiže peniaze. SNS ju bude presadzovať ako víziu rámci novej stratégie SRES.

MOST-HíD

Energetický mix každého štátu by mala odzrkadľovať možnosti a danosti danej krajiny. Prírodné zdroje a energetický potenciál (aj obnoviteľných zdrojov) Švédska je neporovnateľný so SR.

SKOK!

Je to ambiciózny cieľ, ku ktorému by sme sa mali približovať. Štát by mal v čo najkratšom čase prestať podporovať uhľobarónov a investovať do vytvorenia alternatívnych pracovných miest pre baníkov a ich rodiny. Elektráreň v Novákoch nie je nevyhnutná pre stabilitu energetickej siete na Slovensku a patrí medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia v regióne strednej Európy. Jej odstavenie, za podmienky vytvorenia inej práce pre baníkov a jej zamestnancov, by pomohlo životnému prostrediu aj peňaženkám občanov. Elektrina by mohla zlacnieť a dýchalo by sa nám lepšie. V tejto súvislosti je nutné aj poznamenať, že pomerne vysoký podiel na energetickom mixe Slovenska má jadrová energia, ktorá je tiež bez emisií škodlivého CO2.

SIEŤ (vypracoval Roman Brecely)

Vieme, ale je to beh na veľmi dlhú trať. Súčasná energetická politika Slovenska sa zameriava na podporu jadrovej energetiky, uhlia, plynu, posilňovania regulácie, centralizácie zdrojov a sietí. Slovensko nemá jasnú a ucelenú predstavu o tom, akým smerom sa v budúcnosti uberať, či ďalej tlačiť na nárast podielu OZE, alebo v rámci štátnych preferencii pokračovať v podpore jadra, domáceho uhlia a zemného plynu. Politika EÚ má ciele jasné – podpora OZE, vysoko účinnej kombinovanej výroby (aj v rámci centralizovaných systémov zásobovania teplom), politika úspor, akumulačné systémy, decentralizácia zdrojov a sietí. K tomu, aby sa Slovensko mohlo k Švédsku aspoň trocha priblížiť, bude musieť vláda významne revidovať súčasný pohľad na energetickú politiku SR a zamerať sa na rozvoj nových priorít a trendov v energetike tak, aby Slovensko neostalo na chvoste európskych trendov.

Poznámka: Poradie jednotlivých strán kopíruje proces doručovania ich odpovedí. Oslovili sme aj strany Šanca, KDH, SMER-SD, NOVA, OĽaNO, SDKÚ a SMK, no do publikovania tejto otázky nám nedoručili svoje odpovede.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.