Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Zamilujte sa do elektriny bez viazanosti

NAFTA si upevňuje svoju pozíciu na zahraničných trhoch

Koniec podpory výroby elektriny z hornonitrianskeho uhlia - dôvody a následky

J. Badida v TA3 o tom, čo nám prinesie Nord Stream II

Kalendár akcií

PR sekcia

Zamilujte sa do elektriny bez viazanosti

JAVYS: Nové úložné priestory na Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov

Smart city v praxi ELO SYS 2019

SEPS a ČEPS rokovali na najvyššej úrovni o spolupráci

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam otázok

Spustenie veľkého plynárenského reverzu vo Veľkých Kapušanoch

Slovenský eurokomisár, pán Šefčovič, sa významne pričinil o zníženie napätia v rusko-ukrajinských vzťahoch podpísaním zimného balíčka a zabezpečením finančných pôžičiek na modernizáciu ukrajinskej siete. Takisto je aj v záujme Slovenska, aby bola Ukrajina považovaná za bezpečnú, tranzitnú krajinu, kde sa dá štandardne prepravovať zemný plyn. Ako v tomto ohľade vnímate prípadné spustenie obojsmernej prevádzky plynárenského prepojenia, tzv. veľkého reverzu, na slovensko-ukrajinskej hranici vo Veľkých Kapušanoch?

  1. SaS (vypracoval Karol Galek)
  2. SNS
  3. MOST-HÍD
  4. SKOK!
  5. SIEŤ (vypracoval Roman Brecely)
SaS (vypracoval Karol Galek)

Slovensko je v tomto prípade v nezávideniahodnej pozícii medzi dvoma mlynskými kameňmi – Moskvou a Kyjevom. Nemyslím si, že sťažnosti Ukrajiny zasielané do Bruselu v zmysle, že Slovensko blokuje veľký reverz na základe zmlúv s ruským Gazpromom v rozpore s európskou legislatívou sú cestou k dosiahnutiu dohody. Veľký reverz ako alternatívna možnosť by mala ostať otvorená, ale využitá iba v prípade, pokiaľ si budeme istý, že jeho spustenie by pre Slovensko závislé od ruského plynu nebude znamenať ohrozenie našej vlastnej energetickej bezpečnosti.

SNS
Veľký reverz má strategický zmysel a môžu z neho plynúť významné benefity hlavne pre firmy, ale aj občanov, avšak SNS ho bude podporovať len keď bude pod kontrolou štátu

MOST-HíD

O spustení veľkého reverzu na slovensko-ukrajinskej hranici by sme mali začať uvažovať až po jeho skutočnom dopyte, t.j. až po úplnom využití kapacity malého reverzu resp. ak táto kapacita bude nedostatočná.

SKOK!

SKOK! podporuje technické riešenia, ktoré môžu umožniť veľký reverz na Ukrajinu. Nie je vylúčené, že v budúcnosti môže byť takýto spätný tok aj významným zdrojom príjmov pre eustream, vzhľadom k tomu, ako prudko sa rozvíjajú plány na výstavbu rôznych alternatívnych plynovodných sietí, ktoré územie Ukrajiny obchádzajú.

SIEŤ (vypracoval Roman Brecely)

Tento projekt vnímame ako zmysluplný v situácii, kedy je možné, že Rusko ukončí tranzit plynu cez Ukrajinu v roku 2019 a veľký reverz by reálne nahradil výpadok tejto prepravnej kapacity z Ruska.

Poznámka: Poradie jednotlivých strán kopíruje proces doručovania ich odpovedí. Oslovili sme aj strany Šanca, KDH, SMER-SD, NOVA, OĽaNO, SDKÚ a SMK, no do publikovania tejto otázky nám nedoručili svoje odpovede.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2019 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.