Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam otázok

100% závislosť na dovoze palív z Ruska

Slovensko dováža všetko jadrové palivo, zemný plyn aj ropu z Ruskej federácie, čo nás stavia do nezávideniahodnej pozície s ohľadom na našu energetickú bezpečnosť. Ako by sa dala odstrániť závislosť od jedného externého dodávateľa, a teda zlepšiť naša bezpečnostná situácia?

  1. SaS (vypracoval Karol Galek)
  2. SNS
  3. MOST-HÍD
  4. SKOK
  5. KDH (vypracoval Ján Hudacký)
  6. SIEŤ (vypracoval Roman Brecely)
SaS (vypracoval Karol Galek)

Žiaľ ani jednu z uvedených energetických surovín Slovensko na svojom území ako prírodné bohatstvo nemá k dispozícií v takom množstve, aby to dokázalo pokryť našu spotrebu. Ešte pred tým, ako sa však začneme zamýšľať nad alternatívnymi zdrojmi, či dodávkami energetických surovín z iných krajín, mali by sme sa pokúsiť cestou zvyšovania energetickej efektívnosti a zavádzaním opatrení za účelom úspor energií, túto spotrebu znížiť. Potom by lokálne na rad mali prísť obnoviteľné zdroje, typovo podľa miestnej dostupnosti zdroja a na medzinárodnej úrovni alternatívne trasovania ropovodov a plynovodov. Toto však s ohľadom na predpoklad vývoja spotreby fosílnych palív, ako aj ich dostupnosť.

SNS

Koncept SNS vychádza z prijateľného spôsobu využívania energetického potenciálu Slovenska (napr. vodné dielo Ipeľ). Netreba sa obávať závislosti ruských dodávateľov v jadrovom palive pretože zásoby paliva vieme urobiť na dostatočne dlhú dobu. SNS taktiež podporuje v prípade ropy a plynu investície do diverzifikácie - napojenia susediacich distribučných sietí a zásobníkov/rezerv.

MOST-HÍD

Jadrové palivo, zemný plyn ako aj ropu nakupujú podnikateľské subjekty, ktorých prirodzenou snahou je eliminovať riziko závislosti od jedného dodávateľa. Úloha štátu v tejto súvislosti je nastaviť pravidlá pre podnikateľské prostredie a aktívne pomáhať týmto subjektom na medzinárodnej scéne pri tvorbe pravidiel a štandardov zabezpečujúcich požadovanú úroveň spoľahlivosti a stability dodávateľov energonosičov. Zároveň musí byť správne nastavený systém hmotných rezerv, ktorý by mal byť pevne v rukách štátu, poprípade by držanie rezerv neštátnymi subjektmi transparentne honorované zo strany štátu.

SKOK

Energetická politika je v prvom rade o vyvažovaní záujmov, a prioritným záujmom je energetická bezpečnosť, a to aj z pohľadu diverzifikácie energetických zdrojov. Vďaka novým zdrojom plynu či ropy zažíva sektor energetiky v poslednom desaťročí obrovské zmeny. Slovensko je dnes z hľadiska možných trás pre dodávky plynu a ropy pomerne bezpečnou krajinou, s možnosťou využívať rôznych dodávateľov. Pre účely diverzifikácie trás je potrebné zapájať Slovensko do projektov v záujme celej Európskej únie, pre ktoré je možné získať vysokú mieru spolufinancovania nákladov z európskych zdrojov. Diverzifikovať je ale treba i zdroje paliva pre jadrové elektrárne, kde je závislosť na Rusku takmer úplná. V tomto prípade je potrebné hľadať alternatívnych dodávateľov a rokovať s nimi o podmienkach.

KDH (vypracoval Ján Hudacký)

Slovensko je takmer úplne závislé na dodávkach plynu a ropy z Ruskej federácie. Bude preto naďalej pracovať na diverzifikácií zdrojov energií ako aj prepravných sieti. Po dobudovaní severo-južného prepojenia plynovodu medzi Slovenskom a Maďarskom je treba urýchlene začať realizovať vysokotlakové prepojenie medzi Slovenskom a Poľskom. Obe tieto prepojenia nám umožnia prístup k LNG (skvapalnený zemný plyn) terminálom, tak v Chorvátsku ako aj v Poľsku. Na druhej strane to neznamená, že nemáme uskutočňovať aktívnu politiku v hľadaní riešení pre stabilné dodávky plynu a ropy z Ruska. Slovensko významne profituje z tranzitu týchto energetických zdrojov do Európy a túto strategickú konkurenčnú výhodu by si malo dlhodobo udržať.

SIEŤ (vypracoval Roman Brecely)

Slovensko je dnes energeticky zraniteľnou krajinou, pretože 90% energetických zdrojov pochádza práve z Ruska (plyn, ropa, jadrové palivo). V záujme zníženia závislosti prevažne od Ruska navrhuje #SIEŤ stanoviť stratégiu rozvoja domácich zdrojov OZE tak, aby sa pokryl segment domácností plne z OZE najneskôr do roku 2030, preferovať len také zdroje KVET, ktoré majú ekonomické opodstatnenie bez dodatočných záťaží životného prostredia a zvýšených nákladov na údržbu zastaranej infraštruktúry a preferovať trvalé zdroje OZE a technológie ktoré umožňujú prevziať zodpovednosť za odchýlku (trvalé - vodné zdroje, bioplyn, doplnkové - vietor a slnko doplnené veľkokapacitnými akumulátorovými systémami).

Poznámka: Poradie jednotlivých strán kopíruje proces doručenia ich odpovedí. Oslovili sme aj strany Šanca, SMER-SD, NOVA, OĽaNO, SDKÚ a SMK, no do publikovania tejto otázky nám svoje odpovede nezaslali.





Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.