Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

P. Štuller je presvedčený o komerčnom úspechu JAVYS-u na medzinárodných trhoch

Príspevok (dotácia) na zateplenie rodinného domu - VIII. kolo vyhlásené

Urban Rusnák: Energetická charta chráni všetky investície v energetike

Žiadať ešte môžete o dotácie na solárne panely a kotly na biomasu

Kalendár akcií

PR sekcia

Verejnosť môže hlasovať o najkrajšej obnovenej pamiatke za roky 2018-19

Zjednodušenie verejného obstarávania zelenej energie a OZE technológií

Zákaznícke centrá SPP sú opäť otvorené

Na R7 pribudli dve nové plniace stanice CNG

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na reportáže

Prichádzajú elektrické kamióny. Ušetria s nimi poštári aj producenti nápojov

Po rozmachu osobných automobilov na elektrický pohon prichádza elektrorevolúcia aj do priemyselného segmentu. Medzi prvých odberateľov patria poštové doručovateľské firmy, ktorých kamióny najazdia tisícky kilometrov mesačne. Návratnosť v prípade nákupu elektrokamiónov by pre nich mohla byť už v priebehu roka a pol.

Zdroj: youtube

S revolúciou elektrokamiónov nemôže prísť nikto iný ako technologický líder v oblasti, americká Tesla. Aj keď jej kamión Tesla Semi príde do predaja až v roku 2019, už dnes je známa spotreba, aj cena nového nákladiaku. Nemecká poštová firma DHL, ktorá funguje aj na Slovensku si už kamióny s elektrickým pohonom predobjednala. Zatiaľ, bohužiaľ, nie na Slovensko.

Nemci ekologický pohon už dnes považujú za kľúčový a približne 5-tisíc elektrických skútrov už dnes využívajú na lokálne donášky. Pritom do do dvoch rokov plánujú obohatiť svoju flotilu aj o vlastnú elektrododávku od nemeckého Mercedesu-Benz. Tí plánujú predaj do dvoch rokov, pričom cena jeho modelu sprinter s ekologickým elektropohonom má v nasledujúcich rokoch po vydaní klesať až na cenu dodávky s klasickým pohonom.

Podľa informácií od DHL, ktoré zverejnila agentúra Reuters najazdí jeden ich poštový kamión 100 až 160 tisíc kilometrov ročne, pričom na elektropohone by mali ušetriť minimálne 20 percent. Podľa Tesly bude kilometer v novom kamióne Semi stáť približne euro, pričom DHL dnes jazdí na úrovni približne 1,25 eura za kilometer. Cena jedného kamióna sa má pohybovať od 120 do 150 tisíc eur.

“Predpokladáme, že by sa nám investícia mohla vrátiť do roka a pol len na spotrebe energie a nižších prevádzkových nákladoch,” povedal pre Reuters riaditeľ dopravy v DHL Jim Monkmeyer. Spoločnosť DHL si podľa portálu electrek.co objednalo dvesto kamiónov. Podobne uvažuje aj ďalšia poštová firma UPS, výrobca sladených nápojov Pepsi, alebo americký Budweiser.

Najväčśím otáznikom preto ostáva už len rozvoj dobíjacej infraštruktúry, čo patrí okrem ceny za elektrické vozidlá medzi najväčšie brzdy rozvoja aj na Slovensku. Kedy sa dočkáme prvého elektrokamióna na Slovensku je aj preto zatiaľ otázne.

Autor: Matej ŠulcVšetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2021 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.