Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam rozhovorov

Priložte aj vy ruku k dielu a zabojujte za čistejšie okolie

Obzeráte sa niekedy okolo vás? Ak áno, tak určite vidíte to množstvo odpadu, na miestach, na ktoré rozhodne nepatrí. Ak vám záleží na tom v akom prostredí žijete, skúste sa zamyslieť nad tým, či aj okolie vášho paneláku nepripomína smetisko, hlavne v jari, keď sa roztopí sneh. Lastovičkou v boji za zmenu týchto pomerov a čistejšie okolie je aj Zelená hliadka. Prečítajte si náš príspevok a premýšľajte nad tým, že začať je potrebné vždy od seba. Ak priložíme ruku k dielu, spoločnými silami pomôžeme dobrej veci a vytvoríme si krajšie a zdravšie životné prostredie.

1. Prosím na úvod nám predstavte Zelenú hliadku. Kto ste a kedy ste vznikli?

Zelená hliadka je dobrovoľnícka iniciatíva, ktorej cieľom je poukazovať na nedostatky v starostlivosti o naše verejné priestory, mestské lesy či prírodu v okolí mesta. Zároveň sa snažíme dožadovať systémových riešení zo strany zodpovedných samospráv prostredníctvom pravidelných dobrovoľníckych akcií. Hliadka však oficiálne vznikla 8.4.2011, kedy sme sa spolu s najmladším bratom Ondrejom rozhodli pomôcť mestu s čistením ulíc pred Majstrovstvami sveta v hokeji.

2. Fungujete už teda úctyhodných sedem rokov. Čo Vás inšpirovalo k tejto iniciatíve/aktivite?

V prvom rade ma inšpiroval môj brat Ondrej, ktorý bol vždy akýmsi altruistom. Vždy mu záležalo na tom, aby sme sa mali všetci traja bratia rovnako a nikto nepociťoval krivdu. Zároveň to bol on, kto prišiel s nápadom, že by sme mohli robiť niečo pre naše vlastné okolie bytovky, kde sme vtedy bývali. Dlho sme hľadali vhodnú aktivitu až prišla diskusia na tému čistoty v Bratislave pred MS v hokeji. Rozhodli sme sa pomôcť a keďže sme bývali len kúsok od budúceho Národného hokejového štadióna, začali sme so zberom odpadkov v našom vlastnom okolí. Celkovo nás inšpirovalo odhodlanie pomôcť nášmu mestu a ukázať, že čisto môžeme mať aj u nás v Bratislave a nemusíme za čistými ulicami cestovať napríklad do neďalekej Viedne.

3. Je naozaj obdivuhodné, že prišla takáto iniciatíva a snaha pomôcť na úkor vlastného voľného času. Koľko ľudí má Váš tím a ako prebiehajú akcie Zelenej hliadky?

Momentálne je v tvrdom jadre Hliadky 106 členov, pričom všetci títo ľudia v nejakej fáze Hliadke výrazne pomáhali a zanechali na nej svoju stopu. Priemerná účasť na našich akciách sa však pohybuje v rozmedzí 10-12 dobrovoľníkov, čo nám akurát stačí na realizovanie aktivít. Naše akcie prebiehajú tak, že sa stretneme na niektorej zastávke MHD a riešime spolu problémy, ktoré nám nahlasuje či už verejnosť alebo sa o podnetoch informujeme interne. Nedostatky v uliciach si všímam aj pri kočíkovaní, bicyklovaní alebo jazde autom po meste. Dnes riešime najrôznejšie nedostatky od čiernych skládok, zanedbaného zábradlia, rozbitého chodníka a pod. Každá akcia je dnes v podstate iná.

4. Aké sú reakcie okolia? Podporuje Vás verejnosť, pomáha Vám alebo naopak kritizuje v niečom?

Reakcie sú rôznorodé, ale celkovo skôr pozitívne. Viacero ľudí oceňuje, že aj na dnešnom Slovensku je možné robiť niečo dobrovoľnícky a nezištne. Mnohí obyvatelia priamo pocítili zlepšenia vo svojom okolí po našich akciách, prípadne sme vyriešili nedostatok, o ktorého riešenie sa dlhodobo usilovali. Zároveň sme našli dostatok statočných Bratislavčaniek a Bratislavčanov, aby sme mohli pravidelne organizovať naše akcie a postupne meniť tvár Bratislavy.

Zároveň sa však stretávame aj s kritikou práce najmä vo forme presvedčenia, že suplujeme samosprávy. Tu sa snažím trpezlivo vysvetľovať, že ak za rok opravíme 10 dier na chodníku, 500 metrov zábradlia či nazbierame niekoľko desiatok ton odpadu na čiernych skládkach, tak úradníci si samozrejme nemôžu vyložiť nohy na stôl. Problémov sa nám v tomto meste nazbieralo extrémne veľa a tie by nevyriešili ani všetci obyvatelia, ak by sa stali na mesiac dobrovoľníkmi. Jednoducho samosprávy tu majú obrovský priestor na prácu, ktorý nikdy nevyplní dobrovoľnícke hnutie.

5. Je smutné, že ľudia dokážu kritizovať aj to, že vo voľnom čase robíte niečo pre naše mesto. Čo Vás na tejto práci najviac teší a čo naopak najviac mrzí?

Najviac ma mrzí neochota samospráv zaoberať sa systémovými zlepšeniami v starostlivosti o naše ulice. Ide o obrovské nepochopenie zmyslu našej činnosti, ktoré je najmä o domáhaní sa zlepšení z ich strany. Už siedmy rok sa snažíme zlepšovať kvalitu života v našom meste, ale samosprávy nie a nie vykročiť zo svojich zaužívaných koľají.

Samostatnou kategóriou je potom akýsi hnev až nenávisť voči nám zo strany niektorých „autoultras“. V rámci našej činnosti sa totiž snažíme nastaviť aj hranicu rozmáhajúcemu sa automobilizmu. Vodiči strácajú základnú empatiu voči ostatným. Výsledkom sú autá zaparkované v križovatkách, na priechodoch či na zeleni. Z času na čas sa dostaneme aj do priameho sporu s miestnymi obyvateľmi a ten jed i hnev sú doslova neopísateľné, aj keď vlastne obhajujú nelegálny stav.

K práci s bratislavskými ulicami tiež patria prejavy vandalizmu či krádeže. Koše nám poškodzujú, betónové kvetináče menia svoje miesta, z Riazanskej nám zmizlo 60 kameňov, ktoré bránili kuriérom stáť na trávniku. Chápem, že do určitej miery to sú prejavy akejsi frustrácie, ale nič nemôže ospravedlniť poškodzovanie či krádež cudzieho majetku. Tento hnev a nenávisť ma najviac desí pri našej práci.

6. V jednote je sila. Organizujete tieto akcie sami alebo spolupracujete aj s niekým iným, aby mali širší dosah?

Drvivú väčšinu akcií si organizujeme sami podľa nášho dlhodobého kalendára. Reagujeme však aj na ochotu firiem poskytnúť nám ich zamestnancov na jednorazové dobrovoľnícke podujatia. Takýchto firemných akcií zorganizujeme 5-15 ročne a pomáhajú nám rýchlejšie riešiť podnety od obyvateliek či obyvateľov Bratislavy. Pravidelne sa tiež zapájame do podujatia Naše mesto.

7. Na záver Vás prosím o malé posolstvo pre našich čitateľov.

Bez ohľadu na to aký majú ľudia názor na aktivity Zelenej hliadky, či suplujeme samosprávy, či škodíme motoristom, alebo robíme pozitívnu vec, tak žijeme v Bratislave, chceme tu žiť, zveľaďovať svoje majetky i rodiny. Jednoducho je tu oveľa viac toho, čo nás spája ako toho čo nás rozdeľuje. Preto by sme mali všetci pracovať na tom, aby sme sa viac počúvali a videli si aj za svoju kapotu či prah bytu.

Matúš Čupka (30)
Je rodený Bratislavčan, žijúci v mestskej časti Bratislava - Nové Mesto. Má syna Lukáša a je spoluzakladateľom dobrovoľníckej iniciatívy Zelená hliadka, ktorú od jej vzniku aj vedie.




S Matúšom Čupkom zo Zelenej hliadky sa rozprávala Michaela Badidová





Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.