Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Kalendár akcií

Jesenná konferencia SPNZ
26.-27.09.2024, Vysoké Tatry

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam rozhovorov

Adela Banášová je Eko - buďte Eko aj vy!

V živote je dôležité mať vzory. Samozrejme, tie pozitívne, a preto vám portál Energie pre Vás prináša exkluzívny rozhovor s dámou, ktorá je bezpochyby pre mnohých inšpiráciou. Tým vzorom je nielen kvôli práci a popularite, ale predovšetkým kvôli jej šarmu, prirodzenosti a ľudskosti. Reč nie je o nikom inom ako o skvelej moderátorke – Adele Banášovej, ktorá podporila podujatie venované trvalo udržateľnému rozvoju, DENS 2017 – Byť Eko je In, buďte Eko aj Vy!

Rozhodla si sa podporiť naše podujatie, čím ťa zaujalo?

Mám dojem, že celá táto situácia, ohľadne stavu nášho životného prostredie, zašla priďaleko. Už to nie je iba trend, ale nevyhnutnosť šíriť osvetu a prinášať informácie, ktoré môžu motivovať ľudí k aktivite. Je mi sympatické, že podujatie robíte v zrozumiteľnom duchu a jeho koncept je vcelku široký. Každý si tam nájde, čo mu vyhovuje. Rada podporujem projekty, ktoré sú príčetné a funkčné, takže aj preto. (úsmev)

Veľmi sa tešíme, že sa ti náš projekt páči a rozhodla si sa do neho zapojiť. Aký je tvoj osobný postoj k téme trvalo udržateľného rozvoja a ako sa udržateľne správaš práve ty?

Sú veci, v ktorých som poctivejšia a sú veci, ktoré nezvládam až tak dobre. Napríklad doprava. Keby som mala prácu s pevným pracovným časom na jednom mieste garantujem, že by som využívala MHD, prípadne bicykel a ešte by som sa z toho aj veľmi tešila. Avšak tým, že denne musím byť na piatich až šiestich miestach, logisticky by som to nezvládla. Napriek tomu, že auto využívam, snažíme sa s priateľom o jeho zdieľanie vždy, keď sa to len dá. Okrem toho veľmi rada cestujem vlakom. Úplnou samozrejmosťou je pre mňa triedenie odpadu a jeho zbytočné nevytváranie. Tieto zvyky mám v sebe zžité dlhodobo a keď odpad vyprodukujem, prirodzene sa zaujímam o to, kam patrí. Myslím, že som pomerne „vycvičená“ od mojej mamy, ktorá je veľmi ekologický človek. Napríklad, odjakživa doma zachytávame dažďovú vodu a tou v čase najväčšieho sucha polievame záhradu. Rovnako sa správam aj ja vo svojom byte. Na terase zachytávam vodu a polievam ňou kvety. Takže moji rodičia sú mi aj v tejto téme vzorom. Navyše ma mama inšpiruje aj tým, že si dlhodobo objednáva oblečenie od jednej švédskej značky, kde presne pozná pôvod bavlny. Zaujíma sa takisto aj o to, v akých podmienkach zamestnanci tejto značky pracujú. Tiež používam ekologické čistiace prostriedky a snažím sa zbytočne veľa toho nenakupovať. Napríklad, môj počítač má už desať rokov a nevymením ho za iný pokiaľ bude funkčný. Je škoda, že ľudia nakupujú stále novšie, modernejšie veci a zasa produkujú iba odpad. Okrem toho za dôležitú považujem aj podporu lokálnych, slovenských produktov, ku ktorým mám osobitne pozitívny vzťah. Základom je totiž nepredávať úrodnú slovenskú pôdu len tak. Podpora slovenských farmárov a produktov je tiež cesta ako si zachovať zdravšie životné prostredie a nebyť závislý od dovozu rôznych, častokrát aj menej kvalitných surovín zo zahraničia.

Je vidieť, že k tejto oblasti naozaj inklinuješ a nie je ti naše životné prostredie a kvalita života ľudí na Slovensku ľahostajná. Čo si myslíš, ako túto tému vníma spoločnosť?

Páči sa mi, že táto problematika začína, čím ďalej, tým viac rezonovať v ušiach ľudí a dostáva sa tak do povedomia spoločnosti. Mrzí ma, keď ľudia prezentujú postoj typu: „Čo ja už len sám zmôžem.“ V takom prípade je ťažké niekoho ovplyvniť. Ak je človek takto naladený, nie je to len v téme eko, ale vo všetkom.

V tom s tebou úplne súhlasím, a preto sa snažíme aj my v rámci nášho projektu DENS 2017 ísť ľuďom príkladom. Ako vidíš budúcnosť trvalo udržateľného rozvoja u nás na Slovensku? Mení sa podľa teba táto situácia k lepšiemu?

Myslím si, že áno, a to aj z dôvodu prichádzajúcich legislatívnych zmien. Budeme sa musieť začať správať ekologicky, lebo nám už nič iné neostáva. Zem sa vždy vie zachovať prirodzene a strasie zo seba všetko, čo jej prekáža. Takže, ak sa nebudeme správať udržateľne, vyrieši to za nás. Je našou zodpovednosťou uvedomiť si túto situáciu, zvrátiť ju a začať to malými krokmi napĺňať.

V súčasnosti veľa ľudí sleduje životy známych ľudí. Myslíš, že je medzi nimi dostatok takých, ktorí ekologicky zmýšľajú?

Ľudia, ktorí takto zmýšľajú sú vždy inšpiratívni. Ostáva len dúfať, že sme dostatočne bdelí a vnímaví na to, aby sme tu inšpiráciu zachytili. Veď aj okolo mňa je možno viac pozitívnej inšpirácie, než si sama chcem uvedomiť. Každý by mal byť preto voči sebe úprimný, ale zase sa tým nekarhať.

Súhlasím a okrem slov sú, samozrejme, dôležité aj skutky. O tebe viem, že podporuješ viaceré eko projekty. Môžeš prezradiť našim čitateľom, ktoré to sú?

Dlhodobo podporujem a podieľam sa na realizácií festivalu Ekotopfilm – Envirofilm, spolupracujem aj na projekte OLOmpiáda, ktorý je venovaný deťom. Robíme tam rôzne rozhovory, pozeráme filmy, vysvetľujeme deťom, čo je ekologická stopa. Tiež spolupracujem so Živicou na projekte Zelená škola. Toto sú také hlavné, nosné projekty, kde participujem.

Fandíme ti. Je úctyhodné, že si takáto aktívna. Posuňme sa však aj k negatívam dnešnej doby - konzumu a „bezhlavému“ nakupovaniu. Ako to vidíš ty?

Myslím, že je to otázka výchovy. Napríklad u nás doma som, prirodzene, nosila veci po sestre, aj keď mi boli veľké. Móda sa u nás neriešila takmer vôbec. Nosilo sa, čo bolo. Až keď sa niečo doslova zodralo, kúpilo sa nové. Pamätám si ten moment, keď som začala pracovať, zarobila vlastné peniaze a zistila som, že si môžem kúpiť niečo „len tak“. Vtedy som zažila jemný pocit márnivosti. Myslím si, že z pohľadu toho, čo človek naozaj potrebuje k životu, mám veľa vecí, aj keď ich až tak mnoho v skutočnosti nie je. Snažím sa zbytočne nenakupovať. Kupujem slovenské značky, avšak nie nejaké „vychytávky“, ale normálne oblečenie na nosenie, v ktorom sa cítim dobre. Ľudia majú tendenciu nakupovať veci, ktoré nepotrebujú, potešia sa im, hoci kvalitu ich života nemenia. Taká radosť z nového trička vydrží štatisticky hodinu a pol. (úsmev) Reklama a trendy nás nútia neustále nakupovať nové kúsky, ale existuje aj „fashion“ terapia, pri ktorej si človek povie, kto je, v čom sa cíti dobre a podľa toho nakupuje. Zaobstará si pár vecí, ktoré nosí s obľubou a nestane sa mu, že stojí pred skriňou a nevie, čo na seba. Z konzumného spôsobu života plynie jeden veľký ekologický kontext, aj kvôli tomu, že nakupujeme veci, ktoré s nami nerezonujú.

My sme, ale radi, že ty „rezonuješ“ s nami, čoho najlepším dôkazom je tvoja podpora nášho podujatia a aj tento rozhovor. Na záver ťa ešte, poprosím, o krátke posolstvo určené našim čitateľom.

Je celkom ťažké odkázať niečo konkrétne, ja sama mám pocit, že robím veľa a zároveň tak málo. Myslím si však, že je podstatné prestať sa zamýšľať nad tým, čo robia alebo nerobia ostatní. Tiež je dôležité nestavať sa do pozície, že sme len malou kvapkou v mori a nedokážeme nič zmeniť. Pre svoje čisté svedomie by sme mali robiť maximum, čo je v našich silách a začať malými postupnými krokmi, byť bdelými, uvedomelými a nakupovať triezvo.

Ďakujeme ti veľmi pekne za príjemný rozhovor

S Adelou Banášovou sa zhovárala Michaela Badidová.





Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2024 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.