Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam rozhovorov

Inšpiruj sa. Zdvihni odpad aj Ty a budú sa diať zázraky!

Dnes Vám prinášame rozhovor s mladým, inšpiratívnym manželským párom, ktorý okrem toho, že žije svoj život robí aj čosi na viac. Záleží im na životnom prostredí a svojím konaním to každý deň dokazujú. Ich cieľom je snaha o čistejšie a krajšie životné prostredie a motivácia nás všetkých. Priložte aj Vy ruku k dielu dvihnutím aspoň jedného kusu odpadu denne a začnú sa diať zázraky.

1. Povedzte nám niečo o sebe, odkiaľ ste čo robíte?

Veronika a ja sme od augusta minulého roka manželia. Veronika pochádza zo Záhoria z obce Vysoká pri Morave, ja som zo Svidníka, teda ďalekého východu. Obaja sme koncom roka mali tridsiatku. Radi chodíme do prírody, športujeme, zdržujeme sa okolo vody, ja som aj rybár :). Náš projekt je mimopracovná aktivita, máme trvale pracovne pomery, Veronika pracuje ako manažér posudzovania projektov žiadajúcich o eurofondy, ja ako konzultant/poradca pre finančného riaditeľa v Slovnafte.

2. Kedy vznikol projekt Wastebusters a čo Vás motivovalo?

Myšlienka ako taká sa zrodila pred viac ako dvoma rokmi. V tom čase som bol dosť pracovne zaneprázdnený a veľa som študoval. No vedel som, že by som sa chcel nejako realizovať v problematike odpadu. Organizovať niekoľko hodinové zbery sa mi vzhľadom na málo voľného času veľmi nepozdávalo. Jedného dňa som cestou do práce pred vchodom paneláku videl slušné množstvo odpadu a začul som susedov ako sa sťažujú. V tom som si uvedomil, že keby každý, kto tu býva, dvihol aspoň jednu vec, odpad by hneď zmizol a nebolo by sa na čo sťažovať. Inšpiráciou pre mňa bola aj staršia pani, ktorá pravidelne zbierala odpad na našom sídlisku napriek svojmu dôchodkovému veku a pohybovým ťažkostiam. Tak som začal postupne odpad zbierať aj ja, aspoň jeden kus denne, neskôr aj Veronika a stal sa z toho akýsi náš zvyk. Dnes to považujeme za prirodzenú rutina a nahovárame ľudí na takúto aktivitu.

3. Ako vyzerá Váš deň "wastebustera"? Koľko odpadkov denne vyzbierate? Koľko za rok?

Bežný deň vyzerá v podstate rovnako ako deň hocikoho iného. Od pondelka do piatka pracujeme, takže toho nenazbierame veľmi veľa, no aspoň jeden kus odpadu denne dvihneme vždy. Dvihnúť jeden kus odpadu zaberie iba pár sekúnd. Niekam idem, zohnem sa na chvíľu, zahodím dvihnutý odpad a pokračujem v ceste. A v tom je vlastne celá pointa Wastebustera. Projekt je vlastne alternatívou pre tých, ktorých odrádzajú organizované niekoľko hodinové zbery na konkrétnom mieste. Stačí si to osvojiť a do roka človek urobí obrovské množstvo práce. Ak to urobí sto ľudí, výsledok bude dobrý, ak tisíc ešte lepší. Štatistiky si nerobíme, ale za rok určite prekročíme tonu, dve, možno aj viac. Kilogramov pribúda hlavne cez víkend, keď sa niekam vyberieme a do batohu so sebou zoberieme aj nejaké vrece, vtedy toho nazbierame viac. Raz som si bol cez víkend zabehať, vzal som si pre istotu vrecia a podarilo sa mi ich osem naplniť. ☺

4. Kam dávate vyzbieraný odpad, resp. čo s ním robíte? Separujete ho?

Áno, ak sa dá, tak sa snažíme odpad separovať. Ak je, ale odpad znečistený, napr. plastová fľaša od hliny, vtedy končí odpad v komunálnej popolnici. Predtým sa s nim ešte odfotíme a vymyslíme nejaký zaujímavý post pre ľudí na Facebooku, aby sme ich motivovali ☺

5. Spolupracujete s nejakou zbernou spoločnosťou alebo združeniami, neziskovými organizáciami?

Zatiaľ nie, i keď do budúcna túto možnosť nevylučujeme. Prostredníctvom FB sme v kontakte s niektorými neziskovkami. Začínajú nás pozývať na svoje prvé podujatia alebo zbery. Náš projekt ako taký však vyzýva jednotlivca, aby začal sám od seba, nepotreboval sa niekde zapájať či združovať. Stačí obetovať pár sekúnd denne a je to. Fyzicky zatiaľ nepodporujeme žiadne združenie, ale psychicky každého, kto vyvíja iniciatívu spojenú so zberom odpadu.

6. Organizujete aj nejaké kolektívne akcie, kde zapájate kamarátov, známych?

Zatiaľ nie, ale ako uvádzam vyššie, jedného dňa možno projekt posunieme aj tam. Kamaráti, ale vedia čo robíme, niektorí začali odpad dvíhať tiež ☺

7. Aká je spätná väzba okolia? Ako na tento projekt reagujú?

Priamo v teréne je spätná väzba vlažná. Ako príklad uvediem príhodu, keď sme sa pred pár mesiacmi ocitli v zápche pod Strečnom. Policajt nás upozornil, že to bude na hodinu, a tak sme teda vystúpili z auta, zobrali vrecia a pozbierali odpad okolo odpočívadla. Iba tak, spontánne. Mnoho ľudí zvedavo zazeralo, no nik sa k nám nepridal. Nám však čas zbehol rýchlo, im pomaly. Dúfam, že náš zber donútil týchto ľudí sa aspoň na chvíľu zamyslieť. Čo sa týka, ale Facebooku, tam je reakcia viac než pozitívna. Dostávame viaceré milé správy o tom ako sme niekoho motivovali resp. priamo fotografie odpadu, ktorí ľudia vyzbierali.

8. Okrem tohto projektu, máte aj ďalšie aktivity podobného charakteru, resp. plánujete projekt nejako rozšíriť?

Myšlienok je mnoho, no tie by sa dali rozvíjať, keby sa tomu človek venuje naplno. Na jednej strane to projekt zväzuje, na tej druhej, ale aj podporuje, lebo sa snažíme motivovať hlavne ľudí, ktorí podobne ako my nemajú veľa voľného času, majú svoje zamestnania a podobne. Projekt sa vyvíja, začínali sme iba so zberom odpadu, teraz sa zaoberáme aj prevenciou jeho vzniku. Sledujeme problémové skládky odpadu v našom okolí a možno čoskoro začneme aj s účasťou na rôznych podujatiach, ktoré sa snažia šíriť osvetu v problematike odpadov.

9. Čo si myslíte o koncepte trvalo udržateľného rozvoja? Ako ho vy napĺňate v praxi (okrem zbierania odpadu. ☺

Ako som spomínal vyššie, od zberu odpadu, ktorý je úplne na konci reťazca sa presúvame aj na jeho začiatok a snažíme sa produkovať čo najmenej odpadu. Čítali sme napríklad knihu Zero waste home a osvojili si nejaké návody. Samozrejme, keby sme boli na seba ešte prísnejší, určite by sa dalo odpadu produkovať ešte menej. Začali sme však zvažovať každý nákup, či danú vec vôbec potrebujeme, používame sklenené fľaše na vodu, nosíme so sebou do obchodu platené tašky, rozložiteľné vrecká na ovocie a zeleninu a bio odpad nevyhadzujeme, ale nosíme susedovi, ktorý ma malé gazdovstvo. Takýchto jednoduchých tipov je mnoho.

10. Čo by ste odkázali naším čitateľom na záver?

Naším najväčším prianím je, aby ľudí, ktorí dvihnú aspoň jednu vec denne zo zeme a zahodia do koša bolo čo najviac. Mnoho ľudí si len zanadáva, keď vidia odpad na zemi, no sami ho nezdvihnú. Nech to skúsia, pomôžu prírode, mestu, urobia dobrý skutok a budú mať z toho nakoniec aj dobrý pocit.

My prajeme Veronike a Rasťovi všetko dobré v ich osobnom aj pracovnom živote, veľa elánu pri projekte Wastebusters a zároveň máme nádej, že svojou ušľachtilou aktivitou motivujú nás všetkých.

S aktívnymi manželmi Kruľovcami sa zhovárala Michaela Badidová.





Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.