Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Kalendár akcií

Jesenná konferencia SPNZ
26.-27.09.2024, Vysoké Tatry

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam rozhovorov

Allen, britský veľvyslanec: South Stream je kontroverzným projektom

Rozhovor s JE Jonathanom Allenom, britským veľvyslancom v Bulharsku a riaditeľom pre energetiku strednej a východnej Európy

Výstavba plynovodu South Stream je projekt, ktorý viditeľne rozdeľuje Európu. Ruský Gazprom je lídrom konzorcia energetických firiem, vrátane talianskeho ENI či francúzskeho EDF, ktoré má záujem dopraviť plyn južnou vetvou na Balkán, do Rakúska a Talianska. Na jednej strane stoja krajiny, dúfajúce v nie malý príjem plynúci z prepravy ruského plynu ako Maďarsko a Bulharsko, zatiaľ čo Ukrajina a Slovensko sa právom obávajú straty pozície významnej plynárenskej tepny zásobujúcej Európu. O svoj pohľad na tento projekt a ďalších súvislostiach sa s nami podelil človek povolaný - britský veľvyslanec v Bulharsku a energetický expert pre strednú a východnú Európu, JE Jonathan Allen.

Z Vašich vyjadrení prednesených na energetickom samite v Prahe (the UKTI Great Energy Summit) je zrejmé, že nepatríte medzi zástancov South Streamu. Prečo?
Mne ani britskej vláde sa projekt nezdá byť v súlade s jednohlasným rozhodnutím európskych lídrov podporujúcim v týchto ťažkých časoch Ukrajinu, ktorá je fyzicky ohrozená a na jej území sa nachádzajú ruské jednotky. Logicky, z tohto pohľadu je South Stream kontroverzným projektom. Navyše, ak by tento plynovod mal prechádzať EÚ, musí spĺňať podmienky vyplývajúce z európskej legislatívy a politík. V Bruseli nie je žiadna túžba po poskytnutí nejakých výnimiek Gazpromu; spomínané podmienky totiž existujú z nejakého dôvodu.
V súčasnosti sa zdá byť tento projekt pozastavený. Avšak po parlamentných voľbách v Bulharsku môže byť opätovne oživený, veď by mohol zvýšiť bulharské HDP až o 1%. Nemyslíte si, že ho budú mať záujem posunúť ďalej?

zdroj: web projektu South Stream
Ekonomika South Streamu je pre mňa veľmi zaujímavá. Neviem či možno tomuto číslu dôverovať, keďže dohoda podpísaná medzi Gazpromom a bulharskou vládou je tajná. Takže ako je potom možné vedieť či zvýši HDP alebo naopak, bude pre krajinu záťažou? Nie je jasné jeho financovanie ani spôsob, akým Bulharsko získa peniaze, koľko prostriedkov bude musieť Bulharsko vynaložiť, aby vôbec malo nejaké príjmy, resp. koľko bude stáť výstavba. A takisto sa objavili vážne otázky ohľadne tendra, ktorý sa v Bulharsku zrealizoval. Európska komisia ho vyšetruje a je týmto tendrom vážne znepokojená. Práve preto si nie som celkom istý či South Stream má byť pre Bulharsko ekonomickým prínosom. Môže to tak byť, ale doteraz to nikto pred verejnosťou nepreukázal. Je pravdou, že v Bulharsku sa skutočne teší významnej podpore medzi rôznymi politickými stranami a ľudia sa voči nemu otvorene nevyhradzujú. Mám však podozrenie, že pre to existuje niekoľko komplikovaných dôvodov, vrátane faktu, že Gazprom kontroluje 90% bulharských dodávok plynu.
South Stream ako taký nediverzifikuje dodávateľa plynu, ale iba trasu a to obchádzaním Ukrajiny. Napriek tomu ho niektorí plynárenskí experti vnímajú pozitívne, keďže znamená viac infraštruktúry, viac súťaže. Na druhej strane, nemali by sme oceniť ruský záujem naliať miliardy eur do európskeho trhu?
Ako pomáha South Stream Európe? Máme k dispozícii veľa trás z Ruska do EÚ. Prečo by sa vôbec mala EÚ o tieto trasy obávať? Ako môže veľmi drahý plynovod, ktorý by sa komerčne nikdy nebol postavil, pomôcť? Nerozumiem tomu.
Môže byť využitý, ak sa na ostatných trasách vyskytne nejaký problém.
Aký typ problémom očakávate – technické alebo skôr politické? V tom prípade ma to vracia späť k môjmu prvému bodu, že členské štáty EÚ chcú v tejto kritickej dobe podporiť politicky a fyzicky ohrozenú Ukrajinu, so separatistami, ktorí zostrelili lietadlo, na jej území. Nemyslím si, že pre EÚ je pomoc Rusku, snažiaceho sa obísť Ukrajinu, politicky veľmi dobrým riešením.
No môže to pomôcť talianskemu trhu a balkánskym štátom v prípade prerušenie dodávok na ukrajinskej trase.
Samozrejme si uvedomujem, že viac trás dáva zmysel. Avšak v tomto špecifickom čase je politický rámec tejto otázky jasný. Je ťažké vyhnúť sa záveru, že celý proces bol urýchlený a tak svižne sa pohýna vpred práve kvôli situácii na Ukrajine, čo dnes predstavuje skutočné riziko. V poriadku, možno v jeho prospech existujú nejaké menej dôležité argumenty, diverzifikácia trás trocha pomáha a nejaký plyn predsa len môže tiecť priamo do juhovýchodnej Európy. No vnímajúc túto situáciu strategicky, buď z komerčnej alebo politickej perspektívy, je dôležité položiť si nasledujúcu otázku: čo predstavuje najväčšiu energetickú hrozbu východnej Európy? Je to skutočnosť, že sme závislí na jednom dodávateľovi. Ako tomu pomáha South Stream? Nijako! Nezabezpečí ani jednu molekulu nového plynu od iného dodávateľa. A práve to je osobitne znepokojujúci fakt.
Ste oboznámený s novou ukrajinskou legislatívou umožňujúcou Kyjevu zastaviť prepravu ruského plynu cez územie Ukrajiny? Ak ho použijú, môžu podkopať svoju pozíciu zodpovednej tranzitnej krajiny.

zdroj: web projektu South Stream
V poriadku, ale potom sa vráťme k európskej legislatíve. South Stream musí splniť kritéria tretieho energetického balíčka, vrátane prístupu tretích strán a verejného obstarávania. A pozrime sa na tender, ktorý sa uskutočnil v Bulharsku. Súťažné podklady boli publikované v čase Vianoc s veľmi krátkymi termínmi. Takisto sa tam vyskytuje jedna neskutočná spoločnosť – Strojtransgaz, ktorá zjavne dokáže vykonať všetko. Zvyčajne rôzni partneri uskutočňujú rôzne veci v závislosti od ich špecializácie. No Strojtransgaz, vlastnený človekom blízkym prezidentovi Putinovi, je schopný vykonať hocičo a kontrakt vyhral. To je neuveriteľné. Pozerajúc na to, ako na štandardné obstarávanie, ktoré sa udialo v EÚ, je skutočne prekvapivé. Takže Európska komisia už začala svoje vyšetrovanie a uvidíme, kam sa dostane. No pre mňa je to naozaj, ale naozaj kľúčová vec.
Dobre, ale ak stopnete projekt ako je South Stream, potrebujete predostrieť alternatívu. Aká by bola ponuka pre Bulharsko, Maďarsko a ostatné tranzitné krajiny?
To je veľmi jednoduchá otázka, pretože alternatíva k súčasnej dodávke plynu existuje už dnes. Cez South Stream nepríde nový plyn. Takže ako môžeme nahradiť tento plyn? Ak vyzvete štáty na prijatie rozhodnutia či majú alebo nemajú byť závislé na Rusku, nedokážu ho prijať. Musia sa pridržiavať existujúcich kontraktov, pretože sú na Rusku veľmi závislé. Bulharsko z Ruska odoberá okolo 90% plynu . Takže je nelogické povedať „Slovensko, prestaň byť závislé na Rusku“. Je to ako prestať dýchať. Ale čo sa môžeme spýtať je otázka: „Slovensko, aký máš plán na zníženie svojej závislosti od Ruska na 50% v priebehu nasledujúcich 10 rokov?“. Napríklad Bulharsko má k dispozícii viacero možností. Po prvé je to náležitá ťažba v Čiernom mori. Druhý krok, ktorý možno vykonať je pripojenie sa k južnému plynárenskému koridoru. Konzorcium TAP prezentovalo svoju schopnosť zvýšiť kapacitu plynovodu z 10 miliárd m³ na 20 miliárd m³ ročne. Je možné získať viac plynu z Azerbajdžanu, po odstránení sankcií taktiež z Iránu alebo iných krajín strednej Ázie. Navyše by mali držať krok s Transgasom, ktorý má ambiciózne plány na zvýšenie kapacity svojej siete v Rumunsku už prepojenej na Maďarsko. Stavia sa severojužné plynárenské prepojenie v strednej Európe s LNG terminálmi na oboch koncoch. Určite sa nevyhneme dlhodobým nákladom na diverzifikáciu. Avšak hovoríme o diverzifikácii, ktorá by sa mala uskutočniť už zajtra? Samozrejme, že nie, to potrvá roky. Ale musíme to urobiť.
Mali by sme sa teda od Ruska úplne odpútať?
Nemalo by to byť potrebné. V racionálnom svete by sme mali byť priatelia a obchodní partneri, ale určite by sme nemali byť na nikom 100% závislí.
Ďakujem Vám, JE Allen.
Zhováral sa Jozef Badida, analytik portal energieprevas.sk
Jonathan Allen
je od roku 2012 britský veľvyslanec v Bulharsku a zároveň energetický riaditeľ pre región strednej a východnej Európy. V období rokov 2009-2012 zastával pozíciu riaditeľa odboru pre východnú Afriku na Ministerstve zahraničných vecí UK a v rokoch 2007-2009 šéfoval antiteroristickej komunikačnej jednotke. Allen takisto asistoval riaditeľovi medzinárodného odboru Ministerstva vnútra UK zameraného za vstup Rumunska a Bulharska do EÚ a počas predsedníctva UK v Rade EÚ bol hovorcom britskej vlády v Bruseli. Jonathan promoval na univerzite v Cambridge, v odbore história.




Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2024 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.