Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SPP otvoril zákaznícke centrum i v žilinskom Auparku

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na Pýtate sa

Ako financovať obnovu bytových domov – štátny príspevok a úver

27/7/2017

Otázka:

Dobrý deň,

prosíme Vás o informáciu, ako podať žiadosť o dotáciu na štátny príspevok. Naša bytovka má 6 rodín/bytov, je to už staršia bytovka, ktorá potrebuje renováciu. Strechu sme si dali už urobiť minulý rok aj so zateplením. V tomto roku sme si dali urobiť plastové okna - pivničné, schodiskové, ale na fasádu si chceme, už sme začali vybavovať úver a dozvedeli sme sa, že by sme mohli požiadať o renováciu 6 balkónov aj s fasádou so zateplením.

A tu už potrebujeme pomocnú, Vašu ruku ako ďalej. Budeme Vám vďační. ak nám pomôžete ako ďalej. Nevieme a nemáme skúsenosti, sme mala bytovka, prijemní susedia.

Prajeme Vám prijemný deň.

Spoločenstvo bytov H.

Mária K.

Odpoveď:

Dobrý deň pani Mária,

aj my ďakujeme za Vašu otázku, ktorá sa týka tak nevyhnutnej oblasti, akou je financovanie obnovy bytového domu. V súčasnosti už množstvo spoločenstiev či správcov zrealizovalo obnovu ich bytového domu, ktorá má množstvo výhod, od predĺženia životnosti budovy, cez zvýšenie trhovej hodnoty jednotlivých bytov, ako aj komfortu samotných užívateľov až po očakávanú nižšiu spotrebu energie, spojenú s nižšími platbami za teplo. Otázne sú samozrejme finančné zdroje a náklady s nimi spojené vyjadrené vo forme úroku.

V tomto ohľade je samozrejme vítaná nejaká forma štátnej pomoci, ideálne vo forme nenávratného štátneho príspevku. Takáto možnosť skutočne existuje, keďže politici sa rozhodli, priamo z verejných zdrojov, prispievať na zatepľovanie domov. Ide o štátny príspevkov na zatepľovanie rodinných, avšak nie bytových, domov. Najpodstatnejší rozdiel je v počte bytov. Rodinný dom môže mať najviac 3 byty, budovy so 4 bytmi sú už bytovkami. Preto najnovšie sa výzva, umožňujúca žiadať o štátne peniaze od 1.8.2017, vzťahuje len na majiteľov rodinných domov. Viac info nájdete TU.

Na druhej strane, aj bytové domy majú možnosť získať určitú podporu z verejných zdrojov. Nejde však o priamy finančný príspevok, ale zvýhodnený úver od Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Ako nám v tomto smere napísala pani PhDr. Kristína Starosta, z oddelenia marketingu tejto inštitúcie:

„Žiadosť o zvýhodnený úver zo ŠFRB na zateplenie bytového domu alebo rodinného domu môže podať spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov, vlastníci bytových a nebytových priestorov v bytovom dome zastúpení správcom, iná právnická osoba, obec, mestská časť, samosprávny kraj, ale aj FO. Úver poskytujeme vo výške 75% z obstarávacích nákladov a úverová sadzba je v rozmedzí od 0-2% v závislosti od účelov podpory, ktorú klient žiada. Pri komplexnej obnove bytového domu poskytujeme úrokovú sadzbu 0% po celú dobu splácania úveru. Úroková sadzba na zateplenie bytového alebo rodinného domu je 1%. Lehota splatnosti je maximálne 20 rokov a bytový dom, resp. rodinný dom musí byť po kolaudácii minimálne 10 rokov.“

Žiadateľ predkladá písomnú žiadosť ŠFRB prostredníctvom mestského úradu v sídle okresu podľa miesta stavby. Termín podania žiadosti je od 15.1. do 31.10. príslušného kalendárneho roka.

V prípade akýchkoľvek otázok, kontaktujte naše call centrum 0850 166 031 alebo info@sfrb.sk.”

Aby mohli zástupcovia bytového domu získať tento zvýhodnený úver, o ktorý je na Slovensku značný záujem, je potrebné splniť viaceré podmienky, o ktorých sa dočítate TU. Dôležitá informácia sa týka spoluúčasti, keďže zvýhodnený úver od ŠFRB kryje maximálne 75% nákladov. V prípade, že nespĺňate vyžadované podmienky, resp. nemáte nasporené vlastné prostriedky, je vhodné pouvažovať nad komerčným úverom, rovnako ako pri hypotékach na kúpu bytu.

Bližšie informácie nám v tomto smere poskytla Ing. Zuzana Krenyitzká, riaditeľka Úseku marketingu spoločnosti Wüstenrot stavebná sporiteľňa:

„Wüstenrot stavebná sporiteľňa má vo svojom portfóliu produkty na obnovu bytových domov s veľmi transparentnými podmienkami. Klient má pri výbere produktu niekoľko možností pri výbere dĺžky splácania úveru, zabezpečenia úveru či dĺžky garancie úrokovej sadzby. Úver je možné čerpať od 1 000 do 3 mil. eur a splácať ho možno od 6 až do 30 rokov. Úroková sadzba začína na úrovni 1,49 % p.a. a je garantovaná na obdobie prvých 6 rokov od začiatku splácania úveru. Ak klient uprednostní garanciu úrokovej sadzby a splátky na dlhšie obdobie, môže využiť produkt s úrokovou sadzbou 1,99% p.a. garantovanou na obdobie prvých 10 rokov od začiatku splácania, 2,49% p.a. na obdobie 15 rokov alebo 2,99 % p.a., ktorú má klient garantovanú na obdobie 20 rokov. Úver je možné zabezpečiť už aj vinkuláciou dvoch mesačných splátok úveru. Výhodou úverov od Wustenrotu je aj skutočnosť, že klient má prehľad o úrokovej sadzbe a výške splátok aj po skončení fixácie úrokovej sadzby, a to počas celej doby splácania úveru, až do jeho splatnosti.“

Zároveň by sme Vás radi upozornili na potrebu dôkladnej prípravy takejto významnej investície. Podcenenie jednotlivých krokov, resp. tlak na najlacnejšie riešenie totiž môže viesť k situácii, že aj obnovená bytovka si bude žiadať opätovnú obnovu skôr, ako by to bolo milé a žiadané. Preto vrelo odporúčame preštudovať si Manuál kvalitnej obnovy bytových domov, opisujúci jednotlivé kroky od prípravnej fázy, cez realizáciu projektu až po vhodné užívateľské správanie po obnove budovy.

S pozdravom

Jozef Badida

© Autorské práva vyhradené

Ak chcete byť pravidelne informovaní, prosím, prihláste sa k odberu nášho Infokuriéra.

Otázky

 1. Otázka trvalého pobytu pri žiadostiach o dotácie na drevodomy»
 2. Manželia/spolumajitelia žiadajúci o dotácie na drevodom»
 3. Príspevky na zatepľovanie rodinných domov – nevyhnutná účasť projektanta»
 4. Dotácie z projektu Zelená domácnostiam v bratislavskom kraji»
 5. Zvýšenie celkovej podlahovej plochy pri príspevkoch na zateplenie rodinného domu»
 6. Ako financovať obnovu bytových domov – štátny príspevok a úver»
 7. Zariadenia na výrobu tepla v programe Zelená domácnostiam»
 8. Je možné žiadať o dotáciu na vykurovacie teleso spätne?»
 9. Dotácie na zateplenie RD: licencia na zabudovanie okien/dverí »
 10. Celková podlahová plocha – podmienka získania príspevku na zateplenie RD»
 11. Úspora energie pri výmene okien a zateplení domu»
 12. Vlastná výroba elektriny z fotovoltických panelov pokrývajúca potreby záhradkára/chalupára»
 13. Svojpomoc a príspevok pri zateplení rodinného domu»
 14. Podmienky a postup na získanie príspevku na zateplenie rodinného domu»
 15. Príspevok na zateplenie rodinného domu – pôvod zhotoviteľa»
 16. Správna voľba vykurovacieho systému»
 17. Inštalácia fotovoltických panelov a solárnych kolektorov na garáži či hospodárskej budove»
 18. O dotácie na tepelné čerpadlá, kotly na biomasu, slnečné kolektory a fotovoltické panely možno žiadať aj pri rozostavanom rodinnom dome»
 19. Fotovoltické panely – cena, prebytky elektriny, odporúčania»
 20. Dotácie (OZE) – začiatok registrácie zhotoviteľov (montážnych firiem)»
 21. Sú slnečné kolektory/fotovoltika vhodné pre jednoosobovú domácnosť?»
 22. Dotácie (OZE) už na jeseň»
 23. Čerpanie eurofondov na výstavbu a modernizáciu plynovodnej prípojky»
 24. Finančná podpora pre poľnohospodárov – vlastná výroba elektriny»
 25. Pripojenie fotovoltických panelov do distribučnej siete»
 26. Zatepľovanie a zmena dodávateľa»
 27. Adresát žiadosti o dotácie (OZE)»
 28. Dotácie na zatepľovanie »
 29. Odpad na Tyršovom nábreží v Petržalke »
 30. Dotácie na opatrenia energetickej efektívnosti (FO, PO) »
Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.