Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na Pýtate sa

Správna voľba vykurovacieho systému

25/1/2016

Otázka:

Dobrý deň,

chcel by som Vás poprosiť o pomoc v oblasti správnej voľby vykurovacieho systému. Dom riešime v nízkoenergetickom štandarde. Je to bungalov (L), nepodpivničený, orientovaný na juh (z južnej strany kompletne presklený - veľkoplošné okná). Ako stavebný materiál sme použili pálenú brúsenú tehlu (30) a polystyrénovú izoláciu (20), okná sú drevené, profil 96 s izolačným trojsklom.

Pri voľbe typu vykurovacieho telesa sme už na začiatku zavrhli plynový kotol. Za najvhodnejšie alternatívy aj z ekonomického hľadiska sme doposiaľ považovali tepelné čerpadlá typu vzduch - voda a termodynamické články/panely, prípadne doplniť ich o fotovoltaiku, za predpokladu, že by bola možnosť čerpať dotácie súčasne na viacero systémov. No potreboval by som s výberom správneho systému poradiť.

Dôležité kritéria sú určite vstupné náklady, dodatočné mesačné náklady (na dokurovanie elektrinou) a návratnosť investície do alternatívnych vykurovacích systémov.

Zároveň by ma zaujímalo, či je možnosť súčasne vykurovať dom (podlahové kúrenie) a ohrievať TUV s jedným systémom?

Ďakujem Vám za pomoc a prajem pekný zvyšok večera.

Marek P.

Odpoveď:

Dobrý deň Marek,

v prvom rade Vám veľmi pekne ďakujeme za Váš dotaz. Problematiku výberu vhodného vykurovacieho zariadenia rieši nie jedná domácnosť a práve v súčasnosti, kedy je možné získať finančný dotáciu na kúpu malého ekologického zdroja energie, je to nanajvýš aktuálna téma. O odpoveď sme požiadali energetického analytika pána Ing. Tomáša Kropáčka a Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru.

ODPORÚČANIE ODBORNÍKA

Kombináciu termodynamických panelov a tepelného čerpadla odporúčam len ak by pracovali súčinne v jednom logicky riadenom celku. Inštalovať niekoľko systémov (aj keď s dotáciou) prinesie do budúcnosti viac starostí s obsluhou a údržbou a nemusí priniesť požadované úspory.

Pokiaľ ide o vstupné náklady, dodatočné mesačné náklady (na dokurovanie elektrinou) a návratnosť investície do alternatívnych vykurovacích systémov:

  • Pre presnú odpoveď musíte osloviť konkrétnu firmu.
  • Vstupné náklady závisia od navrhnutého zdroja tepla (typ, výrobca, výkon), zdroj tepla sa navrhuje podľa tepelných strát objektu
  • Dodatočné náklady je zavádzajúci pojem. Existujú len náklady a to ročné, alebo mesačné. Môžu byť vyjadrené v € alebo ako spotreba energie v kWh. Ročné náklady, alebo ročná spotreba sú jednoznačné a ľahko porovnateľné parametre.
  • Ak máte vyššie uvedené údaje výpočet návratnosti je už len banalitou. Pri výbere vykurovacieho systému treba zvážiť aj iné faktory ako návratnosť, napr.: komfort, stupeň automatizácie, údržba, ekológia...

Čo sa týka možnosti súčasne vykurovať dom (podlahové kúrenie) a ohrievať TUV s jedným systémom?

  • Vykurovanie a ohrev TUV jedným systémom je dnes štandardom.

Ad termodynamické články/panely:

Termodynamické články, podľa toho čo som sa internete dozvedel, sú jednoduché tepelné čerpadlá využívajúce chladivo R134a. Ich špecifikom je využívanie slnečného žiarenia. teda akýmsi variantom termických solárnych kolektorov. Toto je potrebné vziať do úvahy pri ich aplikácii.

Ich výhodou oproti klasickým termickým solárnym kolektorom je, že využívajú spomínané termodynamické princípy na získavanie tepla. Jednoducho vedia získať trochu viac tepla aj zo slnečného žiarenia a čiastočne aj zo vzduchu. Principiálne by mal byť zisk 1 m² takéhoto kolektoru vyšší ako je pri klasických termických kolektoroch aj pri menej priaznivých podmienkach (dôveryhodné hodnoty som ale nikde nevypátral).

Získavanie tepla z okolitého vzduchu vidím ako veľmi okrajové hlavne kvôli malej ploche kolektora a kvôli nedostatočnému prúdeniu vzduchu (absencia ventilátora). Pre názornosť uvádzam, že pre zisk 8 kWh tepla je nutné ochladiť cca 2300 m³ vzduchu o 10 K. Navyše chladivo R134a nie je možné využiť pri nižších vonkajších teplotách ako -15°C. Spomínané dostupné výkony a COP týchto panelov platia pre presné podmienky: intenzita slnečného žiarenia a teplota okolitého vzduchu. Vo vykurovacom období sú takéto podmienky veľmi zriedkavé. Z týchto údajov vychádzajú aj hlavné obmedzenia (nedostatky) prípadných vykurovacích systémov.

Pre orientáciu v zmysle ekonomiky odporúčam porovnávať:

  • Termodynamické panely pre ohrev TUV s klasickým solárnym systémom.
  • Termodynamické panely pre vykurovanie s tepelnými čerpadlami (vzduch - voda).

Ing. Tomáš Kropáček
EQUINOX, s.r.o.

ODPOVEĎ SLOVENSKEJ INOVAČNEJ A ENERGETICKEJ AGENTÚRY

Dobrý deň,

Rozhodovanie o správnom výbere systému pre vykurovanie a prípravu teplej vody, musí vždy vychádzať z požiadaviek domácnosti, miestnych podmienok a finančných možností.

Istou motiváciou môže byť aj program podpory zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie s Zelená domácnostiam (www.zelenadomacnostiam.sk). V rámci projektu bude môcť domácnosť požiadať o vydanie poukážky na každé z podporených zariadení jeden krát, samozrejme za predpokladu, že splní požiadavky na oprávnenosť definované vo Všeobecných podmienkach a Osobitných podmienkach.

Popísaná kombinácia tepelného čerpadla vzduch voda v kombinácii s fotovoltickým systémom, je dobrou voľbou, obzvlášť v prípade, ak je tepelné čerpadlo používané aj na chladenie. Výroba elektriny fotovoltickým systémom sa výborne prekrýva s požiadavkou na chladenie a jednoznačne prináša úsporu pri prevádzke tepelného čerpadla.

Kombinácia s termodynamickými článkami je tiež možná, tento systém je bohužiaľ prezentovaný často ako zázračné riešenie na všetky problémy, čo sa však jednoznačne povedať nedá. Pre každé zariadenie existujú klady, zápory a prípadne obmedzenia. SIEA momentálne nedisponuje dostatočným množstvom referenčných údajov, ktoré by bolo možné použiť pri hodnotení prevádzkových vlastností termodynamických zariadení. Suma zisku slnečných kolektorov klasickej koncepcie a tepelného čerpadla vzduch voda má ale z nášho pohľadu väčší energetický potenciál, ako termodynamické riešenie. Samozrejme pri iných nákladoch.

Termodynamické zostavy môžu byť zaregistrované do zoznamu oprávnených zariadení ako dve zariadenia, slnečné kolektory a tepelné čerpadlo, podľa toho, ako vie dodávateľ alebo výrobca preukázať splnenie technických požiadaviek v zmysle Všeobecných podmienok.

Odpoveď vypracovalo poradenské centrum Žiť energiou Banská Bystrica.

S pozdravom
Jozef Badida

Podrobné informácie o dotačnom programe nájdete TU.

© Autorské práva vyhradené

Ak chcete byť pravidelne informovaní, prosím, prihláste sa k odberu nášho Infokuriéra.

Otázky

  1. Otázka trvalého pobytu pri žiadostiach o dotácie na drevodomy»
  2. Manželia/spolumajitelia žiadajúci o dotácie na drevodom»
  3. Príspevky na zatepľovanie rodinných domov – nevyhnutná účasť projektanta»
  4. Dotácie z projektu Zelená domácnostiam v bratislavskom kraji»
  5. Zvýšenie celkovej podlahovej plochy pri príspevkoch na zateplenie rodinného domu»
  6. Ako financovať obnovu bytových domov – štátny príspevok a úver»
  7. Zariadenia na výrobu tepla v programe Zelená domácnostiam»
  8. Je možné žiadať o dotáciu na vykurovacie teleso spätne?»
  9. Dotácie na zateplenie RD: licencia na zabudovanie okien/dverí »
  10. Celková podlahová plocha – podmienka získania príspevku na zateplenie RD»
  11. Úspora energie pri výmene okien a zateplení domu»
  12. Vlastná výroba elektriny z fotovoltických panelov pokrývajúca potreby záhradkára/chalupára»
  13. Svojpomoc a príspevok pri zateplení rodinného domu»
  14. Podmienky a postup na získanie príspevku na zateplenie rodinného domu»
  15. Príspevok na zateplenie rodinného domu – pôvod zhotoviteľa»
  16. Správna voľba vykurovacieho systému»
  17. Inštalácia fotovoltických panelov a solárnych kolektorov na garáži či hospodárskej budove»
  18. O dotácie na tepelné čerpadlá, kotly na biomasu, slnečné kolektory a fotovoltické panely možno žiadať aj pri rozostavanom rodinnom dome»
  19. Fotovoltické panely – cena, prebytky elektriny, odporúčania»
  20. Dotácie (OZE) – začiatok registrácie zhotoviteľov (montážnych firiem)»
  21. Sú slnečné kolektory/fotovoltika vhodné pre jednoosobovú domácnosť?»
  22. Dotácie (OZE) už na jeseň»
  23. Čerpanie eurofondov na výstavbu a modernizáciu plynovodnej prípojky»
  24. Finančná podpora pre poľnohospodárov – vlastná výroba elektriny»
  25. Pripojenie fotovoltických panelov do distribučnej siete»
  26. Zatepľovanie a zmena dodávateľa»
  27. Adresát žiadosti o dotácie (OZE)»
  28. Dotácie na zatepľovanie »
  29. Odpad na Tyršovom nábreží v Petržalke »
  30. Dotácie na opatrenia energetickej efektívnosti (FO, PO) »




Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2024 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.