Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SPP otvoril zákaznícke centrum i v žilinskom Auparku

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Ako mať teplo v byte počas Vianoc a nemať prievan v peňaženke

V predvianočnom čase, plnom príprav na najkrajšie sviatky roka, sa mení spotrebiteľské správanie našich domácností vo využívaní energií. Tým, že väčšinu času trávia ľudia doma, zvyšujú sa ich nároky na spotrebu tepla a teplej vody. Jedným z vrcholov vykurovacej sezóny je obdobie Vianoc, kedy počas Štedrého dňa spotrebujeme v domácnostiach až o 93% teplej vody viac, ako v bežný pracovný deň, alebo v sobotu. Rovnako rastie aj spotreba tepla na vykurovanie. Tá je vyššia až o 11 %.

Výrobcovia a dodávatelia tepla sú na zvýšený dopyt po teple a teplej vode pripravení. Aby si odberatelia mohli vychutnať obdobie vianočných sviatkov pohodlne a v teple, dodávatelia tepla vykonali v lete na systémoch centrálneho zásobovania teplom (CZT) bežnú údržbu a revízie, prípadne potrebné opravy tepelných zariadení. Členovia Slovenského zväzu výrobcov tepla SZVT sú stabilnými a tradičnými dodávateľmi tepla do našich domácnosti, ktorí sa svojimi investíciami do tepelnej energetiky počas celého roka usilujú modernizovať výrobu tepla na Slovensku tak, aby bola čo najefektívnejšia, ekologická a šetrná nielen k životnému prostrediu, ale aj k peňaženkám našich domácností a odberateľov.

Za účelom zabezpečenia nepretržitej kvalitnej dodávky tepla počas bežných pracovných dní aj sviatkov sú tu pre svojich odberateľov 24 hodín denne,. Dnes už tento komfort odberatelia považujú za samozrejmosť. Vo vianočnom čase sa tak aj v roku 2017 bude v nepretržitých službách o bezproblémovú prevádzku výroby a dodávky tepla starať takmer 400 ľudí.

Odberatelia tepla pripojení na systém centrálneho zásobovania tepla sa nemusia starať o technický stav tepelných zariadení, ani o to, či majú objednaný plyn, uhlie, či majú zabezpečený servis, údržbu, obsluhu kotla a pod. Tento servis robí za nich dodávateľ tepla, ktorý zamestnáva celý rad špecialistov, pre ktorých je bezproblémová dodávka hlavnou profesnou náplňou.

Dnes už väčšina systémov CZT využíva moderné riadiace systémy, ktoré v pravidelných intervaloch zbierajú potrebné prevádzkové údaje, ktoré sa 24 hodín denne zobrazujú na dispečerskom pracovisku. Vďaka tomu ak nastane porucha či odchýlka od požadovaných parametrov dodávky, dokáže dispečer rozpoznať problém a zareagovať naň prakticky okamžite pri jeho vzniku: buď je schopný operatívne odstrániť príčinu odchýlky od požadovaných parametrov tepla na diaľku, alebo vyšle na miesto poruchovú službu, ktorá odstráni chybu, či zabezpečí opravu – a snahou dodávateľa tepla je, aby to bolo skôr, ako to odberateľ pocíti na dodávke tepla.

S rastúcou spotrebou tepla v domácnostiach počas sviatočného obdobia si mnohí spotrebitelia kladú otázku, ako efektívne vykurovať naše domácnosti a šetriť teplom v nich. Dôležité je uvedomiť si, že každý jeden stupeň vie zvýšiť náklady za vykurovanie až o 6%.

Ako znížiť náklady na spotrebu energie v byte?

 • Využívať termostatické ventily
 • <
 • Jednotlivé miestnosti vykurovať podľa účelu a potreby
 • Nastaviť termostatickú hlavicu na regulačný stupeň, ktorý zabezpečí optimálnu teplotu v miestnosti: Obývacie izby, detské izby (21°C), Kuchyňa (20°C). Spálňa (19°C).
 • V miestnostiach, v ktorých sa dlhodobo nezdržiavate a v nočných hodinách vo všetkých miestnostiach znížiť teplotu
 • Nikdy nevypínajte kúrenie úplne. Vykúriť po každodennom odstavení kúrenia miestnosť na normálnu teplotu, je omnoho nákladnejšie
 • Nezakrývať radiátory (záclonami, závesmi), obmedzuje to prúdenie tepla v byte
 • Správne vetrať (nárazovo 3 až 5 minút)
 • Využívať vznikajúce teplo (pri pečení, varení, žehlení, domácich spotrebičoch) tzv. vnútorné tepelné zisky, môžu pri správnom nastavení termostatickej hlavice ušetriť značnú časť nákladov na vykurovanie
 • Využívať vonkajšie tepelné zisky zo slnka (stiahnuť rolety, žalúzie počas slnečných dní)
 • Správne utesniť okná, vstupné a balkónové dvere, zabraňuje to únikom tepla
 • Sledovať svoju spotrebu, je to prvý krok k dosiahnutiu úspor

Či spotreba tepla počas tohtoročných sviatkov prekoná tú z r. 2012, kedy sme si užili najchladnejšie vianočné sviatky za uplynulých 5 rokov, bude závisieť predovšetkým od počasia.

Zdroj: Slovenský zväz výrobcov tepla

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.