Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

SPP získalo EU financie na výstavbu čerpacích staníc na zemný plyn

Slovenský plynárenský priemysel a.s. (SPP) dnes oficiálne spustil projekt na podporu využívania zemného plynu v doprave fueLCNG. Jeho cieľom je vybudovanie základnej siete plniacich staníc CNG na diaľniciach D1 a D2 a zároveň vytvorenie národnej LNG infraštruktúry. Projekt podporí európska komisia prostredníctvom implementačnej agentúry INEA finančným grantom vo výške takmer 15,7 milióna EUR.

SPP považuje výraznejšie rozšírenie využívania zemného plynu v doprave, ako ekologickej alternatívy ku konvenčným palivám, za jednu zo svojich priorít. Realizáciou projektu fueLCNG pribudne do roku 2020 na diaľniciach D1 a D2 14 nových plniacich staníc CNG (Compressed Natural Gas – stlačený zemný plyn) a 3 nové plniace stanice LNG (Liquefied Natural Gas – skvapalnený zemný plyn) určené predovšetkým pre ťažkú nákladnú dopravu. Navyše, súčasťou projektu SPP fueLCNG je aj výstavba prvého zariadenia na skvapalňovanie zemného plynu na Slovensku, čím sa vytvoria predpoklady na zásobovanie všetkých segmentov dopravy vrátane riečnej dopravy LNG.

Viete si predstaviť zemný plyn "zmrazený" na -162 stupňov Celsia. Ide o skvapalnený ZP - nazývaný LNG, ktorý sa začína používať v doprave. Práve v nasledujúcom viduu Cryo show si môžete pozrieť ako sa taký zmrazený plyn správa. Zdroj: youtube

„Skokové vybudovanie 17. plniacich staníc na zemný plyn posilní dôveru medzi používateľmi a dodávateľmi vozidiel a reálne naštartuje využívanie zemného plynu v doprave na Slovensku. Projekt sa však neobmedzuje len na cestnú dopravu. Chceme sprístupniť LNG ako palivo v prístave Bratislava. Pre riečnu dopravu momentálne neexistuje iná alternatíva náhrady nafty ako LNG. Do budúcna vidíme v tejto oblasti veľký rastový potenciál“, dodáva v tejto súvislosti generálny riaditeľ SPP Štefan Šabík.

Projekt SPP fueLCNG získal podporu Európskej únie v rámci výzvy Nástroja na prepájanie Európy, ktorú vyhlásila Výkonná agentúra Komisie pre inovácie a siete (European Commission´s Innovation and Networks Executive Agency – INEA) v októbri 2016. Je v súlade s Národným politickým rámcom pre rozvoj trhu s alternatívnymi palivami a je podporovaný Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Finančná spoluúčasť SPP na tomto projekte prestavuje 15 %. Partnerom SPP v tomto projekte je Európske zoskupenie hospodárskych záujmov Danube LNG, ktoré ma na starosti študijnú časť a vedeckú publikačnú činnosť. Spustenie prevádzky plniacich staníc je naplánované na rok 2020.

Zdroj: SPP

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.