Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Postav dom, zasaď strom a podporíš trvalo udržateľný rozvoj

Pri prvom čítaní vám možno názov nedáva logiku a kladiete si otázku ako stavbou domu podporíte trvalo udržateľný rozvoj, veď predsa míňate materiály, zdroje, energiu. V tomto prípade však opak môže byť pravdou. Ak na stavbu domu využijete materiály zo zhodnotených odpadov, zabijete dve muchy jednou ranou. Šetríte financie a aj životné prostredie. Áno, nie je to science fiction, ale realita a jeden takýto dom je už aj na svete – CE House. Práve s týmto projektom získala Národná recyklačná agentúra Slovensko 3. miesto v kategórií „produkt a služby“ v súťaži Národná podnikateľská cena za životné prostredie 2017.

V súčasnosti sa veľa hovorí o ochrane životného prostredia a trvalo udržateľnom rozvoji. Hľadajú sa spôsoby a možnosti ako prispieť k jeho podpore. Stavbou domu priamo životné prostredie neznečisťujeme, ale míňame zdroje, materiály a energiu. Práve s týmto stavom nebola spokojná ani Národná recyklačná agentúra Slovensko („NARA SK“), ktorá sa hlási ku koncepcii „zero waste“ – nulový odpad. NARA SK vyvíja riešenia v oblasti odpadového hospodárstva za súčasného aplikovania cirkulárnej ekonomiky. Výsledkom snahy o inovácie a naplnenie myšlienok v praxi je práve unikátny CE House.

Aký je prínos CE House?

CE House funguje na princípe cirkulárnej ekonomiky. Zabraňuje plytvaniu zdrojov, redukuje spotrebu prírodných materiálov, spotrebu energie, čím prispieva k zníženiu množstva skleníkových plynov v ovzduší. Využitím materiálov zo zhodnotených odpadov sa redukuje uskladnenie odpadov na skládkach a znižuje sa environmentálna záťaž. CE House nie je len splneným snom o vlastnom, krásnom, novom bývaní, ale aj „deltou“, v ktorej sa zlievajú mnohé výhody. Pri jeho výstavbe boli zohľadnené tri základné aspekty:

  • Environmentálny – prísny výber materiálov vykonaný na základe LCA metódy

  • Ekonomický – posúdenie objektivity prevádzkových nákladov na základe LCC metódy

  • Sociálny – vytvorenie podnikateľských príležitosti a pracovných miest

Odpad ako druhotná surovina ...

Odpad stojí na skládkach aj desaťročia a nedokáže sa rozložiť. Zaberá miesto, znečisťuje a znehodnocuje okolie, je nevyužitý a neestetický. Takéto inovatívne riešenia spájajú príjemné s užitočným a výsledok je unikátny. Vyspelé krajiny už dávno pochopili, že ak vzniku odpadu nevieme dostatočne predchádzať, čo je ideálny stav, musíme sa naučiť ho využiť v náš prospech. Tento stav, resp. problém je celospoločenský a zaslúži si aj adekvátnu pozornosť. Avšak spoločnosť, teda my všetci sa častokrát správame veľmi alibisticky a egoisticky a myslíme si, že všetko, čo je za dverami nášho bytu/domu nie je naša starosť. Dbajme však na to, čo nakupujeme, premýšľajme, čo tomu predchádzalo a čo sa deje následne. Buďme pri nákupoch osvietení a pri manipulácií s odpadom dvojnásobne. Separujme odpad, má to zmysel. Ak každý z nás začne premýšľať nad odpadom ako druhotnou surovinou, začnú sa diať zázraky v podobe produktov, minimálne rovnako inovatívnych, ekologických a efektívnych ako CE House.

Viac o projekte CE House, o tom aké kritéria boli použité pri výbere materiálov, o samotných materiáloch, prevádzkových nákladoch, šetrnosti a mnohom ďalšom sa dozviete v našom ďalšom príspevku, ktorý bude rozhodne zaujímavý a prínosný. Preto, ak chcete stavať, vyčkajte a získate tipy ako ušetriť svoju peňaženku aj matičku Zem.

Príspevok pripravila Michaela Badidová

Zdroj informácií a fotografií Národná recyklačná agentúra Slovensko

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.