Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

P. Štuller je presvedčený o komerčnom úspechu JAVYS-u na medzinárodných trhoch

Príspevok (dotácia) na zateplenie rodinného domu - VIII. kolo vyhlásené

Urban Rusnák: Energetická charta chráni všetky investície v energetike

Žiadať ešte môžete o dotácie na solárne panely a kotly na biomasu

Kalendár akcií

PR sekcia

Verejnosť môže hlasovať o najkrajšej obnovenej pamiatke za roky 2018-19

Zjednodušenie verejného obstarávania zelenej energie a OZE technológií

Zákaznícke centrá SPP sú opäť otvorené

Na R7 pribudli dve nové plniace stanice CNG

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Najväčšia energetická konferencia CEEC 2015 opäť v Bratislave

Ako pokračuje realizácia ambiciózneho projektu energetickej únie? Aké sú globálne trendy energetiky? Čo prinesú závery parížskej klimatickej konferencie pre ekonomiku a energetiku členských krajín EÚ? Ako sa darí integrovať trhy s plynom a elektrinou v regióne strednej Európy?

Konferencia CEEC už po deviaty raz vytvorí platformu pre diskusiu popredných predstaviteľov energetického sektora z regiónu strednej Európy o najdôležitejších otázkach, ktoré sú kľúčové pre ďalší vývin energetiky. Dlhodobou ambíciou konferencie je podľa riaditeľa SFPA Alexandra Dulebu „prispieť k hľadaniu lepších riešení pre energetickú politiku krajín regiónu strednej Európy a EÚ“. Význam konferencie podčiarkuje aj fakt, že už po druhýkrát sa stala súčasťou oficiálneho programu predsedníctva Vyšehradskej skupiny – v roku 2015 ju zastrešuje predsedníctvo Českej republiky.

V úvode prvého dňa sa publiku prihovorí prezident SR Andrej Kiska, aby následne podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič zhodnotil realizáciu vlajkového projektu energetickej únie EÚ. V nadväzujúcej debate bude o tomto ambicióznom projekte diskutovať s ministrami krajín V4. Na CEEC 2015 vystúpi aj Pawel Olejarnik s cieľom predstaviť významnú publikáciu zo sveta energetiky a tovýročnú správu Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) - „World Energy Outlook 2015“ (WEO 2015). Okrem Bratislavy bude WEO 2015 prezentovaná osobne popredným predstaviteľom IEA iba vo vybraných svetových metropolách.

Tretia panelová diskusia zhodnotí očakávania výsledkov parížskej klimatickej konferencie OSN, ktorá sa koná len týždeň po CEEC 2015. Podarí sa na nej prijať novú záväznú medzinárodnú dohodu o znižovaní emisií skleníkových plynov? Aké budú dopady jej záväzných záverov na energetiku a ekonomiku členských krajín EÚ vrátane krajín V4? O zaujímavú výmenu názorov sa postarajú zástupcovia administratívy, ale aj biznisu prezentujúci postoje EÚ, USA i Číny.

Dôležitou súčasťou energetickej bezpečnosti EÚ je jednotný energetický trh, ku ktorému vedie cesta prostredníctvom regionálnych klastrov a harmonizácie regulačných politík. Ako sa darí realizovať cestovnú mapu integrácie trhov s plynom medzi krajinami V4 na konferencii zhodnotia vrcholoví predstavitelia plynárenských spoločností strednej a východnej Európy vrátane Andreja Koboleva, generálneho riaditeľa ukrajinského Naftogazu.

Na CEEC 2015 nebudú chýbať ani zástupcovia projektu prepojenia denných trhov s elektrinou v strednej Európe(market coupling), ktorí účastníkom priblížia skúsenosti s fungovaním vnútorného spoločného trhu s elektrinou medzi Českou republikou, Slovenskom, Maďarskom a Rumunskom.

Okrem panelov, ktoré budú hľadať odpovede na vyššie uvedené otázky, sa v rámci konferencie uskutočnia aj ďalšie špecializované panely venované napr. potenciálnemu posilneniu úloh „európskeho regulátora“ ACER,možnostiam dodávok LNG z USA do strednej Európy, úlohe jadrovej energetiky pri zvyšovaní energetickej bezpečnosti členských krajín EÚ či zvyšovaniu energetickej efektívnosti na Ukrajine na úrovni miest a obcí a pod. Program konferencie je k dispozícii na TU.

Konferenciu organizuje Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Slovenský plynárenský a naftový zväz v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky a ďalšími partnermi konferencie.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2021 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP.