Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Solárny systém na bytovom dome

V posledných rokoch sme svedkami akéhosi boomu v znižovaní energetickej náročnosti či už v občianskej alebo aj priemyselnej výstavbe. Je to z prevažnej časti spôsobené stále sa sprísňujúcimi požiadavkami Európskej Únie na znižovanie energetických potrieb budov. S ohľadom na tieto skutočnosti sa stáva zavádzanie energeticky efektívnych vykurovacích systémov v novostavbách štandardom dnešnej doby. Inštalácia solárnych termických kolektorov má významný podiel na zlepšení parametrov energetickej hospodárnosti budovy, a tým dáva väčšiu šancu investorovi dopracovať sa k potrebným číslam do certifikátu.

Kým v rámci obnovy rodinných domov sa čoraz častejšie stretávame okrem bežnej výmeny okien, zatepľovania a pod. aj s rekonštrukciami vykurovacích systémov a zavádzaní efektívnych eko-technológií, pri bytových domoch je práve obnova vykurovacích systémov zriedkavejšia a zväčša sa ostane len pri rekonštrukcií vonkajšieho plášťa budovy. V rámci aktuálne prebiehajúceho národného dotačného programu „Zelená domácnostiam“, je možnosť požiadať o štátnu podporu na solárny systém ako pre rodinné domy, tak aj pre bytové domy.

S dotáciou či bez?

Ani program „Zelená domácnostiam“ však bytovým domom nepomáha tak, ako by sa mohlo zdať. Hoci do spoločnosti THERMO/SOLAR Žiar s.r.o. chodí množstvo dopytov od zástupcov bytových spoločenstiev, ktorí chcú vypracovať návrh solárneho systému a kalkuláciu, len mizivé percento z nich sa zrealizuje. Nie je to o cene ani o tom, že by bytové spoločenstvá nemali o tieto technológie záujem. Hlavným dôvodom, prečo na bytových domoch vidieť solárne kolektory len veľmi zriedka je centrálne zásobovanie teplom, na ktoré je väčšina bytových domov napojená.

Tu sú hneď dva faktory, ktoré celú situáciu s inštaláciou solárneho systému komplikujú. Podporu od štátu môže dostať len bytový dom ktorý nie je pripojený na CZT. V prípade, že ju spĺňa tak sa ešte skúma či je v jeho blízkosti sieť CZT vybudovaná a či je možné danú budovu k tejto sieti pripojiť. Tu vstupuje do hry centrálny dodávateľ tepla, ktorý svojim stanoviskom potvrdí možnosť pripojenia a tým zmarí aj poslednú šancu bytového domu na získanie podpory od štátu na inštaláciu solárneho systému.

Výnimka (ne)potvrdzuje pravidlo

Ako sa ale hovorieva, výnimka (ne)potvrdzuje pravidlo a THERMO/SOLAR Žiar s.r.o. v mesiacoch júl a august zrealizoval a odovzdal do prevádzky termický solárny systém na ohrev pitnej vody pre bytový dom v Detve v časti Novosady. Tým, že bytový dom je pripojený na CZT, finančná podpora od štátu nebola možná. Centrálny dodávateľ tepla v tomto prípade nemal výhrady voči inštalácií a povolil vlastníkom bytov pripojiť do výmenníkovej stanice (KOST) systém solárneho ohrevu. Investíciu na inštaláciu solárneho systému pokryla časť bankového úveru, ktorý bol určený primárne na kompletnú rekonštrukciu strechy na bytovom dome.

Solárny systém pozostáva z 35 ks solárnych termických kolektorov typu TS500 (absorbčná plocha 2,26 m2/kol), 4 ks 1000 l akumulačných zásobníkov a zabezpečuje solárny predohrev studenej vody pre 48 bytových jednotiek v dome s 90 obyvateľmi a mal by ušetriť min. 50- 60 % ročných nákladov na ohrev TÚV. Celková investícia bola vypočítaná do 54.000 €.

Kolektory sú inštalované na rovnej streche v jednom rade a orientované sú na juhovýchod. Najskôr sa uvažovalo s počtom 32 kolektorov TS500 a orientáciou priamo na juh, no s ohľadom na polohu a orientáciu domu by výroba a montáž pomocnej konštrukcie natoľko predražila systém, že strata na výkone orientáciou kolektorov sa vykompenzovala navýšením počtu kolektorov. Výrazne sa tým zjednodušilo ukotvenie nosnej konštrukcie, čo urýchlilo realizáciu a samozrejme ušetrilo financie investorovi.

Celková inštalácia a sprevádzkovanie solárneho systému trvala približne tri týždne, počas ktorých obyvatelia bytového domu strpeli 1 deň práce s ťažkou technikou pred bytovkou (žeriav a nákladné autá s materiálom), 1,5 pracovného dňa zvýšenej hlučnosti pri prebíjaní otvorov cez poschodia a nanajvýš 1/2 dňa odstávky teplej vody počas pripájania systému.

Diaľkové sledovanie systému

V rámci dodávky solárneho systému bolo po dohode s investorom inštalované aj zariadenie na diaľkové sledovanie solárneho systému, vďaka ktorému môžeme kedykoľvek kontrolovať jeho prevádzku a zbierať údaje o energetických ziskoch. Okrem toho, zástupca vlastníkov bytov sleduje a pravidelne eviduje spotrebu teplej vody a aj spotrebu tepla z CZT na jej ohrev na meračoch inštalovaných v technickej miestnosti. Za prvý týždeň prevádzky solárneho systému v Detve obyvatelia bytovky spotrebovali 14 m3 teplej vody. Od centrálneho dodávateľa tepla z CZT odobrali v rovnakom období približne 1 kWh tepla z čoho vyplýva, že počas slnečných letných dní sú, čo sa týka energie na výrobu teplej vody, úplne nezávislí od zdroja CZT.

Živé sledovanie tohto solárneho systému na bytovom dome v Detve bude časom sprístupnené všetkým návštevníkom na webových stránkach spoločnosti THERMO/SOLAR Žiar s.r.o., kde bude možné priebežne sledovať jeho prácu.

Reálna návratnosť aj bez finančnej podpory

Inštalovaný solárny systém vyprodukuje ročne približne 40 MWh tepelnej energie, ktorou čiastočne nahradí nie práve najlacnejšiu centrálne dodávanú energiu, čím výrazne zníži energetické náklady obyvateľov bytovky. Aj napriek skutočnosti, že solárny systém nebolo možné dotovať z programu Zelená domácnostiam a aj s ohľadom na dodatočné náklady spojené s bankovým úverom, je predpokladaná reálna návratnosť investície za menej ako 10 rokov, nehovoriac o zhodnotení nehnuteľnosti tým, že je na nej inštalovaný solárny systém.

To dokazuje, že po zmierení sa so skutočnosťou, že bytové domy sú v získaní štátneho príspevku jednoznačne znevýhodnené, nemá zmysel plakať nad tým, čo tak skoro nezmeníme. Pokiaľ to však možnosti a okolnosti dovoľujú, treba konať a čím-skôr zohrievať vodu energiou, ktorá je zadarmo.

THERMO/SOLAR Žiar s.r.o. Na vartičke 14, SK-965 01 Žiar nad Hronom, tel.: +421-45-6016080, e-mail: info@thermosolar.sk

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.