Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Vláda chce ukončiť plošnú pomoc

Efektívnejšie povoľovacie konanie podporí rozvoj OZE a konkurencieschopnosť Slovenska

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Kalendár akcií

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Neplatíte zbytočne veľa za hlavný istič?

Asi každý sa už vo svojej domácnosti stretol s pojmom istič. Čo to vlastne istič je a máte ho nastavený správne? Istič je elektrické zariadenie, ktoré v prípade, keď ním začne tiecť prúd väčší ako je určený, automaticky odpojí prívod elektrického prúdu do elektrického obvodu a tým bráni jeho preťaženiu. Riaditeľ sekcie Predaj B2C zákazníkom v spoločnosti Stredoslovenská energetika, Michal Jaloviar, radí, čo musíte zvážiť pri nastavení veľkosti a počtu fáz ističa.

„Veľkosť ističa je potrebné nadimenzovať podľa predpokladaného príkonu spotrebičov v domácnosti. Všetko je dané spotrebičmi a veľkosťou domu“, vysvetľuje Michal Jaloviar.

Okrem ističa je dôležitý aj počet fáz. Ak máte väčší dom, hoci bez elektrického kúrenia, je lepšie mať jednotlivé vetvy napojené na samostatné fázy.

„Dobrým príkladom sú rodinné domy, ktoré využívajú zariadenia s vyšším príkonom ako je napríklad cirkulár. Pri nich jednoducho nemôžeme mať jednofázový istič a je jedno, že ich využívame len pár krát do roka“, dodáva Jaloviar.

Veľkosť ističa určuje výšku poplatku

V prípade nových pripojení môžu zákazníci vďaka reálnemu zhodnoteniu ističov a ich optimalizácii ušetriť. Vyššia veľkosť ističa totiž zároveň znamená vyšší pripojovací poplatok. Správne stanovenie veľkosti hlavného ističa je dôležité, inak by vám mohla elektrina vypadnúť napríklad vtedy, keď pri práci na počítači alebo praní zapnete rýchlo varnú kanvicu.

Začiatkom tohto roka nakoniec nedošlo k zmene štruktúry distribučných cien, no podľa vyjadrenia energetikov nemožno do budúcna vylúčiť, že práve hodnota veľkosti hlavného bude mať väčšiu váhu a bude vstupovať do ceny, ktorú odberatelia platia vo svojej faktúre. Všetci odberatelia by preto mali zvážiť, či majú vo svojom dome alebo byte správny hlavný istič.

Zdroj: Stredoslovenská energetika, a.s.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.