Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Európska únia podporí viac ako 15-timi miliónmi eur projekt SPP na využívanie zemného plynu v doprave

Bratislava, 3. júl 2017 – Slovenský plynárenský priemysel a.s. (SPP) získa od Európskej únie, prostredníctvom Nástroja na prepájanie Európy (Connecting Europe Facility - CEF), takmer 5,7 milióna eur na projekt SPP fueLCNG, ktorého cieľom je podpora využívania stlačeného zemného plynu (CNG) a skvapalneného zemného plynu (LNG) v doprave na Slovensku. Európska komisia navrhla 23. júna 2017 podporu investícií do dopravy v celkovej výške 2,7 miliardy eur na 152 projektov. Formálne schválenie navrhovaných projektov príslušným koordinačným výborom sa očakáva vo štvrtok 6. júla 2017.

SPP považuje výraznejšie rozšírenie využívania zemného plynu v doprave, ako ekologickej alternatívy ku konvenčným palivám, za jednu zo svojich priorít. Úspešný projekt SPP fueLCNG výrazne urýchli rozvoj infraštruktúry v najbližších troch rokoch. Do roku 2020 by malo na diaľniciach D1 a D2 pribudnúť 14 nových plniacich staníc CNG a 3 nové plniace stanice LNG určené predovšetkým pre ťažkú nákladnú dopravu. Navyše, súčasťou projektu SPP fueLCNG je aj výstavba prvého zariadenia na skvapalňovanie zemného plynu na Slovensku, čím sa vytvorí lokálny zdroj LNG a vytvoria sa predpoklady na zásobovanie všetkých segmentov dopravy vrátane riečnej dopravy LNG.

„Širšie využívanie zemného plynu, nielen v doprave, napomôže plneniu cieľov Európskej únie v oblasti klimatických zmien a zmiernenie ich dôsledkov. CNG a LNG tak predstavujú ekologickú alternatívu k tradičným motorovým palivám“, uviedol predseda predstavenstva SPP Ján Valko. Generálny riaditeľ SPP Štefan Šabík v tejto súvislosti dodal, že „ochrana ovzdušia je jedným z troch najvážnejších problémov v rámci ochrany životného prostredia na Slovensku, a preto úspešná implementácia projektu SPP fueLCNG môže byť príspevkom na zlepšenie kvality ovzdušia v našich mestách a regiónoch, teda priamo tam, kde je to z hľadiska zdravia ľudí najdôležitejšie“.

Projekt SPP fueLCNG získal podporu Európskej únie v rámci výzvy Nástroja na prepájanie Európy, ktorú vyhlásila Výkonná agentúra Komisie pre inovácie a siete (European Commission´s Innovation and Networks Executive Agency - INEA) v októbri 2016. Projekt SPP fueLCNG je v súlade s Národným politickým rámcom pre rozvoj trhu s alternatívnymi palivami a je podporovaný Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Finančná spoluúčasť SPP na tomto projekte prestavuje 15 %. Pilotná prevádzka je naplánovaná na rok 2019, pričom s plným využívaním novej infraštruktúry sa počíta do konca roka 2020.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) je najväčším dodávateľom energií na Slovensku, ktorý v oblasti dodávky plynu priamo nadväzuje na viac ako 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 úspešne pôsobí aj na trhu dodávky elektriny. Celkovo využíva spoľahlivé dodávky energií a ďalšie energetické služby SPP viac ako 1,3 milióna zákazníkov. Prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti SPP CNG, s.r.o., ktorá na Slovensku v súčasnosti prevádzkuje 9 verejných plniacich staníc, podporuje rozvoj využívania stlačeného zemného plynu (CNG) v doprave ako ekologickej alternatívy k tradičným palivám. Aktivity v oblasti spoločenskej zodpovednosti realizuje prostredníctvom korporátneho programu SPPoločne, EkoFondu, n.f. a Nadácie SPP. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

Zdroj: SPP, a. s.Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.