Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Podpis memoranda o zámere zvýšiť prenosovú kapacitu medzi elektrizačnými sústavami SR a Ukrajiny

Prevádzkovatelia prenosových sústav SR a Ukrajiny podpísali dňa 21.6.2017 v Kyjeve Memorandum o porozumení medzi Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou, a. s., (ďalej len „SEPS“) a Národnou elektrizačnou spoločnosťou UKRENERGO (ďalej len „UKRENERGO“) o zámere zvýšiť prenosovú kapacitu medzi elektrizačnými sústavami Slovenskej republiky a Ukrajiny.

Vedenie V440 medzi slovenskými Veľkými Kapušanmi a ukrajinským Mukačevom predstavuje jedno z úzkych miest prepojenej európskej elektrizačnej sústavy. Slovenská časť vedenia bude vzhľadom na svoj vek vyžadovať v období približne do roku 2030 prijatie rozhodnutia o konkrétnych opatreniach na jeho modernizáciu vrátane zvýšenia prenosovej kapacity. Keďže ide o cezhraničné vedenie, akékoľvek kroky v tomto smere musí SEPS, ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy Slovenska, úzko koordinovať so svojim ukrajinským partnerom.

Z uvedeného dôvodu SEPS už v minulosti niekoľkokrát kontaktovala ukrajinského prevádzkovateľa prenosovej sústavy – spoločnosť UKRENERGO s cieľom získať v súvislosti s predmetným vedením vyjadrenie k rozvojovým plánom na strane Ukrajiny. UKRENERGO potvrdila až minulý rok záujem o udržanie tohto vedenia v ďalšej prevádzke, ako aj záujem o navýšenie jeho prenosovej kapacity a navrhla uzatvoriť Memorandum o porozumení o zámere zvýšiť prenosovú kapacitu medzi Slovenskom a Ukrajinou.

Obe podpisujúce strany – slovenský a ukrajinský prevádzkovateľ prenosovej sústavy – v Memorande o porozumení vyjadrujú vôľu pracovať spoločne na príprave obojstranne prijateľných technických riešení na zvýšenie prenosovej kapacity 400 kV vedenia Veľké Kapušany – Mukačevo a ešte tento rok podpísať zmluvu o vzájomnej spolupráci v implementačnej fáze tohto projektu.

„Ide o jedno z mála prevádzkovaných synchrónnych prepojení medzi ENTSO-E a Ukrajinou na úrovni prenosových sústav. V budúcnosti to môže byť významné obchodné spojenie Európy s Ukrajinou, týkajúce sa trhu s elektrinou. Bez tohto vedenia by sa totiž výrazne obmedzila možnosť tranzitu elektriny cez prenosovú sústavu SR a mohlo by dôjsť aj k obmedzeniu exportu elektriny zo Slovenska. Ak by sme s vedením tak povediac nič nerobili, okrem zániku prenosového cezhraničného profilu Slovensko – Ukrajina by zároveň došlo aj k poklesu prenosovej kapacity exponovaného prenosového profilu Slovensko – Maďarsko. Toto vedenie je ale dôležité aj pre bezpečné a spoľahlivé prevádzkovanie prenosovej sústavy SR, predovšetkým pre posilnenie spoľahlivosti zásobovania východoslovenského regiónu,“ skonštatoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS Miroslav Obert.

Zdroj: Slovenská elektrizačná prenosová sústava a. s.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.