Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

BIOMASA: Šetríme energiu a prírodu obnoviteľnými zdrojmi energie

BIOMASA, združenie právnických osôb v rámci kampane Trvalo udržateľná energia v Európe organizovala podujatie ,,Šetríme energiu a prírodu obnoviteľnými zdrojmi energie".

Podujatie sa konalo dňa 8.6.2017 a zúčastnilo sa ho približne 200 dospelých a detí 2. – 4. ročníka základných škôl z okolia Rajca. Deťom bola kreatívnou a inovatívnou formou vysvetlená téma obnoviteľných zdrojov energie.

Na bohatom programe sa spolu s BIOMASOU podieľala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), spoločnosti THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. a BIOPEL, a. s. a Občianske združenie Tilia. Podujatie prebiehalo v prírode na otvorenom priestranstve v Parku Drienová neďaleko Rajca.

Deti boli rozdelené do skupín podľa tried a postupne prechádzali jednotlivými stanoviskami. Na každom stanovisku ich čakala iná aktivita. Mali možnosť vyskúšať si silu vetra, elektrickú vodivosť ovocia a zeleniny, spotrebu bežne používaných elektrických spotrebičov, využitie odpadovej biomasy v praxi vo forme biopalív, využitie solárnej energie, taktiež spoznali prínosy chovania včiel a iných domácich zvierat Slovenska, pestovanie rôznych plodín a ovocia, atď. Účastníci a deti na vlastné oči videli využitie biomasy a solárnej energie v novom Školiacom stredisku a špeciálnom vozidle na konský pohon, na ktorom sú inštalované solárne zariadenia na výrobu teplej vody a energie zo slnečného žiarenia.

Cieľom podujatia je zvyšovanie povedomia o obnoviteľných zdrojoch energie a to efektívnou formou environmentálnej výchovy, ktorá vo veľkej miere ovplyvňuje správanie človeka v krajine. Máme za to, že devastácia prírody a zmena klímy úzko súvisia s nízkou úrovňou environmentálneho vedomia človeka. Práve jeho rozvíjanie už v rannom veku, napomáha k spomaleniu degradačného procesu a zlepšovaniu stavu životného prostredia. Environmentálna výchova v detstve je základ pre koncepciu trvalo udržateľného rozvoja, ku ktorej sme sa ako krajina zaviazali.

Využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) je základ pre trvalo udržateľnú budúcnosť a do roku 2020 sú pre ich rozvoj jasne stanovené ciele. Sú ekologicky aj ekonomicky výhodné. BIOMASA ako nezisková organizácia 100% aj vo výrobe peliet využíva elektrickú energiu výlučne z OZE a vedie k tomu širokú aj odbornú verejnosť. Venuje sa propagácii využívania biomasy, najmä drevných peliet. Deťom sme vysvetlili že klimatické zmeny a znečistenie prírodných zdrojov spôsobené rozsiahlym využívaním neobnoviteľných zdrojov budú okrem nás pociťovať aj nasledujúce generácie.

Dôležitý aspekt v environmentálnej výchove vidíme v preferovaní tvorivých a kreatívnych prístupov pred klasickými metódami. Práve preto sme zvolili takú formu šírenia informácií, ktorá udrží pozornosť aj najmladšej vekovej kategórie.

Deti mali možnosť vidieť a vyskúšať si na vlastnej koži zákonitosti prírody a z podujatia odchádzali plní nadšenia, energie a dúfame, že aj nových vedomostí.

Podujatie bolo organizované v rámci projektu SMAPUDE_LIFE – Strategické riadenie a plánovanie využívania domácej energie, za ktorý BIOMASA získala prestížne ocenenie National Energy Globe Award 2017.

Projekt je realizovaný v rámci programu LIFE a v tomto roku program oslavuje 25. výročie od svojho založenia. BIOMASA sa k oslavám programu LIFE zapojila práve organizáciou tohto zaujímavého podujatia pre deti s bohatým a kreatívnym programom. Podujatia sa zúčastnil aj zástupca Európskej komisie pán Stefan Welin a ocenil praktické ukážky využitia obnoviteľných zdrojov energie.

Zdroj: BIOMASA a youtube

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.