Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SPP otvoril zákaznícke centrum i v žilinskom Auparku

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Renovácia bytového domu zvyšuje aj hodnotu jednotlivých bytov

Aktuálnou témou súčasnosti je recyklácia. V prípade bytových domov, kde „výmena opotrebovaného za nové“ nie je taká jednoduchá, hovoríme o renovácii, výsledok je však v mnohom podobný – neraz ide o prinavrátenie hodnoty niečomu, čo ju už takmer stratilo. Na možnosti finančného pokrytia renovácie bytového domu sme sa pýtali Mgr. Marcela Lőrinca, MBA, zodpovedného za stratégiu a vývoj produktov vo Wüstenrot stavebnej sporiteľni.

1. Aké sú hlavné výhody financovania revitalizácie bytového domu práve úverom zo stavebnej sporiteľne?

Máme bohaté skúsenosti s financovaním revitalizácie bytových domov na Slovensku. Poskytujeme potrebné finančné prostriedky jednoducho, rýchlo a výhodne. Ide o osvedčené finančné riešenie pre spoločenstvá vlastníkov bytov, bytové družstvá aj správcovské spoločnosti. Medzi najviac oceňované výhody nášho programu Rekofond patrí najmä reálna dostupnosť financií v krátkom čase, individuálny prístup a úverové podmienky na mieru klienta, ako aj jednoduché zaručenie úveru bez založenia bytov či bytového domu. Samozrejmosťou je u nás rýchly prístup k financiám pri nepredvídaných situáciách, ako aj možnosť mimoriadnych splátok, príp. predčasného splatenia úveru, a to bez akýchkoľvek sankcií. Bytový dom môže z úveru od nás financovať celý projekt revitalizácie alebo v kombinácii s financiami zo ŠFRB. Lehotu splatnosti úveru si môžu vybrať od 7 až do takmer 30 rokov, a to s naozaj atraktívnym úročením, ktoré začína už od 1,49 % ročne (pri 6-ročnej fixácii).

2. Čo by ste odporučili bytovým družstvám a spoločenstvám vlastníkov bytov, ktoré by mali záujem o čerpanie úverových prostriedkov?

O úver z našej stavebnej sporiteľne je možné požiadať až do výšky 3 miliónov eur na 1 bytový dom. Financie je možné čerpať vo viacerých tranžách, jednorazovo, príp. zálohovo. Spoločenstvá vlastníkov bytov môžu vďaka stavebnému sporeniu zefektívniť aj svoju tvorbu fondu údržby a opráv, keďže majú možnosť získať štátnu prémiu vo výške 66,39 € ročne na každé 4 byty v bytovom dome.

Navyše, na čo by som rád upozornil, samotní obyvatelia bytového domu, rekonštruovaného v spolupráci s nami, majú nárok aj na individuálne zvýhodnenia vo forme okamžitého úveru na bývanie bez poplatku za jeho poskytnutie aj na zľavu pri uzavretí poistenia bývania. Majitelia bytov tak profitujú dvojnásobne. Asi netreba dodávať, že renováciou bytového domu sa zvyšuje aj hodnota jednotlivých bytov. Prínosom je kvalitnejšie bývanie v bezpečnom i estetickejšom prostredí. To sú dôvody, ktoré by mali presvedčiť dostatočný počet vlastníkov bytov v každom staršom bytovom dome, ktorý má najlepšie roky za sebou.

3. Je teraz ten správny čas na požiadanie o úver na obnovu bytového domu alebo odporúčate počkať?

Už nejakú dobu sú podmienky pre získanie financií na renováciu bytových domov mimoriadne výhodné, preto nie je dôvod čakať. Na jednej strane súčasný stav bytofondu na Slovensku si už vyžaduje rozsiahlejšiu údržbu či obnovu, na druhej strane aj možnosti získania financií sú naozaj priaznivé, keďže úrokové sadzby sa nachádzajú na historických minimách. Vo Wüstenrote sme nedávno úročenie ešte znížili, a ako jedna z mála finančných inštitúcií na našom trhu poskytujeme aj dlhodobé garancie úverových podmienok. Už od začiatku tak má správca, bytové družstvo či SVB istotu, že úročenie úveru pri akejkoľvek zvolenej dobe splatnosti nikdy neprekročí 3 % ročne. To je nevyčíslená pridaná hodnota, ktorú poskytujeme ako bonus. Náš úver môžu využiť na revitalizáciu domu v podstate od základov až po strechu. Výmena výťahov, kotlov, strešnej krytiny, odvlhčenie pivníc, získanie energetického certifikátu či obľúbené zatepľovanie fasád patria k najčastejším účelom použitia. Obyvateľom bytového domu sa takáto investícia určite oplatí, z hľadiska zvýšenej bezpečnosti a komfortu bývania, ako aj nezanedbateľných energetických úspor v ďalších rokoch.

Bratislava, 03/2017

Zdroj: Wüstenrot stavebná sporiteľňa, a. s.

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.