Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Z prvej ruky: Cena elektriny a zemného plynu

Znižovanie závislosti na ruských palivách a pomoc vlády

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Čo je za vysokými cenami energií a ako ich skrotiť

Kalendár akcií

Česko-Slovenské energetické fórum 2023 – Energetika v permanentnej zmene
17.-18. máj, Bratislava

PR sekcia

Zraniteľní odberatelia môžu oznámiť záujem o neregulované ceny do konca marca

Zhodnotenie dvojročného pôsobenia súčasného vedenia SEPS

JESS podala žiadosť o povolenie umiestnenia „bohunickej päťky“

JAVYS uskutočnil v roku 2022 prepravy čerstvého i vyhoretého jadrového paliva

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Vyššie spotreby zemného plynu ovplyvnila silná zima

Po skúsenostiach za posledné roky nás historicky studená zima nemilo prekvapila. Obrovské množstvo snehu, s ktorým sa pasovali ľudia v mnohých častiach Slovenska a tuhé mrazy hlavne počas mesiaca január ovplyvnili aj spotrebu zemného plynu na Slovensku. O tom ako táto spotreba stúpla a aká bola po minulé roky sa dozviete v našom príspevku.

Po predchádzajúcich dvoch miernych zimách, kedy sa priemerné teploty vo vykurovacích obdobiach pohybovali okolo 4 °C, aktuálna zima ukázala svoju silu v podobe priemernej teploty na úrovni okolo jedného stupňa nad nulou. Odberatelia zemného plynu reagovali na situáciu zvýšením spotreby zemného plynu.

Počas aktuálnej zimnej sezóny začalo chladnejšie počasie už v novembri 2016, kedy sa teplota ovzdušia pohybovala o jeden stupeň pod úrovňou dlhodobého priemeru. V decembri priemerná teplota ovzdušia v porovnaní s decembrom 2015 poklesla o 3,5 °C a spotreba zemného plynu na Slovensku začala vzrastať.

K výraznému ochladeniu však došlo najmä v januári tohto roka, pričom extrémne chladné počasie pretrvávalo prakticky počas celého mesiaca. S výnimkou jediného dňa bola teplota ovzdušia počas celého mesiaca pod nulou (až 8 dní bola pod úrovňou -10 °C). Bol to najchladnejší január za posledných 20 rokov a svojou priemernou teplotou -7,2 °C sa zaradil na 10. priečku najchladnejších januárov v celej histórii meraní teplôt na Slovensku. Priemerná mesačná teplota ovzdušia bola nižšia až o 5,4 °C v porovnaní s januárom 2016 a spotreba zemného plynu v SR bola vyššia o cca 20%.

Podobná situácia pokračovala aj vo februári, kedy priemerná vonkajšia teplota oproti rovnakému mesiacu v minulom roku poklesla o 3 °C. Teplejší začiatok marca vrátil vonkajšie teploty na úroveň dlhodobých marcových priemerov a spotrebu zemného plynu na objemy spotrebované v rovnakých obdobiach posledných rokov.

Zdroj: Slovenský plynárensky a naftový zväz

Nezvyčajne chladné počasie pretrvávalo takmer nepretržite od konca decembra 2016 až do polovice februára 2017, čo sa výrazne odrazilo na zvýšenej spotrebe energií na vykurovanie. Okrem spotreby zemného plynu, ktorý nezamoruje ovzdušie prachovými časticami, však došlo aj k zintenzívneniu vykurovania uhlím a biomasou, čo malo za následok zhoršenie smogovej situácie na Slovensku.

Podľa medializovaných informácií Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) koncom januára 2017 vyhlásil prvý stupeň smogovej situácie pre Bystričany, Žilinu, Martin, Ružomberok, Banskú Bystricu a Košice. Keďže nameral prekročenie prahu koncentrácie prachových častíc PM10 dva po sebe nasledujúce dni, vydal signál „upozornenie“ – prvý stupeň smogovej situácie. Ministerstvo životného prostredia SR v reakcii na vzniknutú situáciu vyzvalo ľudí, aby nekúrili nekvalitným palivom, či odpadom.

Hrozbu karcinogénnych emisií tuhých znečisťujúcich látok pri spaľovaní uhlia a dreva tak aspoň čiastočne zmierňujú vykurovacie systémy na báze zemného plynu, ktoré sú nielen užívateľsky komfortné a ekonomicky výhodné, ale hlavne nezhoršujú kvalitu ovzdušia. Intenzívnejšie využívanie zemného plynu v zimnom období je preto pozitívnym javom v oblasti ochrany životného prostredia a príspevkom k zmierneniu zdravotných komplikácií smogom ohrozovaných obyvateľov Slovenska.

Autor:

V Bratislave, marec 2017

Ing. Ján Klepáč, MGBM

výkonný riaditeľ

Slovenský plynárenský a naftový zväz

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.