Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Verejnosť rozhodne, kto získa ocenenie Fénix – Cena Nadácie SPP

Nadácia SPP opäť umožní verejnosti hlasovať za najkrajšiu obnovenú kultúrnu pamiatku. Široká verejnosť bude môcť rozhodnúť o tom, ktorá z 33 prihlásených súťažiacich pamiatok získa ocenenie Fénix – Cena Nadácie SPP. Hlasovanie je súčasťou súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka, ktorej vyhlasovateľom je Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Generálnym partnerom a organizátorom súťaže je Nadácia SPP, partnerom je spoločnosť SPP a mediálnym partnerom RTVS. Cieľom celého projektu je motivovať, inšpirovať a podporovať vlastníkov historických pamiatok, aby zodpovedne, ale aj s odvahou, pristupovali k ich obnove. Hlasovanie sa uskutoční online od 13. marca do 2. apríla 2024 na: www.kpr-fenix.sk/hlasovanie.

Do súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka sa už tradične hlásia rôzne typy pamiatok – hrady, zámky, paláce, kostoly, synagógy, organy, radnice, vily, meštianske domy, ale aj veže, mosty, železničné stanice či iné zaujímavé technické pamiatky z celého Slovenska. V rámci tohto, v poradí už sedemnásteho ročníka sa do súťaže mohli prihlásiť objekty, ktorých obnova bola dokončená v rokoch 2022 a 2023. Tento rok sa o ocenenie a priazeň odbornej i širokej verejnosti uchádzajú napríklad aj park, kúria, škola, vodojem, koniareň, ale i cenné dvere a historický prameň.

„Nesmierne sa tešíme, že môžeme verejnosti predstaviť ďalšiu várku krásnych obnovených pamiatok. V tomto ročníku sme ich nazbierali spolu 33 z rôznych kútov Slovenska. Veríme, že vlastníci prihlásených pamiatok využijú príležitosť a zmobilizujú svoje bubliny a fanúšikov, aby čo najviac ľudí spoznalo ich pamiatku a hlasovali za ňu,“ hovorí Eva Guliková, správkyňa Nadácie SPP. „Dúfame však, že súťaž neostane len v online svete, ale naopak inšpiruje čo najviac ľudí, aby si urobili výlet a navštívili krásy našej histórie aj osobne. Podporíme tak nielen zachovávanie kultúrneho dedičstva, ale aj cestovný ruch a dovolenkovanie ľudí na Slovensku.“

Paralelne s hlasovaním verejnosti vyberá odborná porota, zložená z odborníkov a zástupcov partnerov súťaže, víťazov prestížneho ocenenia Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Laureáti získajú sošku bájneho vtáka Fénixa od medzinárodne rešpektovaného umelca, sklárskeho dizajnéra Patrika Illa, osvedčenie o udelení ceny a tiež finančnú odmenu od generálneho partnera súťaže Nadácie SPP vo výške 10 000 eur.

Pri výbere pamiatok sa odborná porota zameriava na niekoľko aspektov. Od tej najprísnejšej kategórie – zvládnutia obnovy a reštaurátorských prác, až po to, aký má pamiatka vplyv na svoje okolie. Každá pamiatka má svoj príbeh historický, ale aj príbeh svojej obnovy. Obidva pohľady sú pri rozhodovaní dôležité.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže odvysiela 2. mája 2024 o 21.35 h RTVS na Jednotke.

Odmena pre hlasujúcich

Partneri súťaže, SPP a Nadácia SPP, majú pre hlasujúcich pripravenú aj extra súťaž. Po ukončení hlasovania verejnosti, 11. apríla 2024, vyžrebujú 19 hlasujúcich, ktorí získajú balíček zaujímavostí a jednu alebo jedného spomedzi hlasujúcich odmenia fantastickou hlavnou cenou – pobytom pre 2 osoby na 2 noci v Kubínyiovskom kaštieli vo Vyšnom Kubíne – národnej kultúrnej pamiatke, ktorá je tiež držiteľom ocenenia Fénix – Kultúrna pamiatka roka.

Všetky bližšie informácie o súťaži pamiatok, ako aj o žrebovaní hlasujúcich nájdete na www.kpr-fenix.sk

Zdroj: SPP

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.