Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Spracovaný taliansky rádioaktívny odpad bol kompletne odvezený späť do Talianska

21. decembra 2023 bol z Jaslovských Bohuníc späť do Talianska vypravený štvrtý, posledný transport finálnych produktov zo spracovania rádioaktívneho odpadu talianskej spoločnosti SOGIN. Všetky štyri transporty boli zrealizované počas decembra 2023.

Spoločnosť JAVYS, a. s., spracovala pre taliansku spoločnosť SOGIN, S.p.A., 848 ton spevnených vysýtených sorbentov a rádioaktívnych kalov (ra-kaly). Po spracovaní rádioaktívneho odpadu (RAO) v spoločnosti JAVYS bolo 100 ks finálnych produktov zo spracovania RAO prostredníctvom zmluvného certifikovaného medzinárodného prepravcu odvezených späť do Talianska, pričom finálny produkt predstavujú výlisky zmesi popola zo spaľovania rádioaktívneho odpadu a kovovej drviny, upravené cementáciou v 440 l obalovom súbore CC440.

Zákazka sa pre taliansku stranu spracovávala na základe zmluvy uzatvorenej medzi spoločnosťou JAVYS, a. s., Jaslovské Bohunice a talianskou spoločnosťou SOGIN, S.p.A. Spracovávanie talianskych RAO sa v spoločnosti JAVYS, a. s., realizovalo v rokoch 2019 - 2023 v lokalite Jaslovské Bohunice, v jadrovom zariadení Technológie pre spracovanie a úpravu rádioaktívnych odpadov (JZ TSÚ RAO). Spevnené vysýtené sorbenty a ra-kaly spracované spaľovaním pochádzali z talianskej jadrovej elektrárne, z lokality Caorso. Odvoz finálneho produktu späť do Talianska bol realizovaný na základe povolenia vydaného ÚJD SR.

Do krajiny pôvodu bola počas štyroch prepráv finálnych produktov (pod dozorom príslušných orgánov) vyvezená rovnaká aktivita ako bola dovezená v rádioaktívnom odpade určenom na spracovanie tak, ako to určuje platná legislatíva.

Spracovanie RAO pre spoločnosť SOGIN S.p.A. bolo realizované v súlade s platnými rozhodnutiami ÚJD SR a ÚVZ SR pri dodržaní všetkých platných limitov a podmienok stanovených a platných v rozhodnutiach oboch dozorných orgánov.

Zdroj: JAVYS

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.