Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

SEPS po prvý raz v histórii uzavrela zmluvy o havarijnej výpomoci so všetkými prepojenými krajinami

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) má po prvý raz vo svojej histórii uzavreté zmluvy o poskytovaní havarijnej výpomoci s prevádzkovateľmi prenosových sústav (PPS), s ktorými má fyzické prepojenie (ČEPS, MAVIR, PSE, UKRENERGO). Je to ďalší nástroj s ktorým prevádzkovateľ prenosovej sústavy zvyšuje bezpečnú a stabilnú prevádzku elektrizačnej sústavy Slovenska.

Uzatvorenie zmlúv o poskytovaní havarijnej výpomoci je dôkazom dobrých vzájomných vzťahov prevádzkovateľov prenosových sústav. Umožňuje zmluvným stranám navzájom si poskytnúť regulačnú elektrinu medzi svojimi kontrolnými oblasťami s cieľom predchádzať havarijným situáciám alebo ich zmierniť.

Havarijná výpomoc je aktivovaná medzi jednotlivými PPS podľa potreby v rôznych intervaloch. So spoločnosťou ČEPS sa tento typ výpomoci dlhodobo nevyužíva, naposledy sme poskytli túto výpomoc dňa 24.6.2021. Jedným z dôvodov je aj pripojenie ČEPS do medzinárodných platforiem MARI a PICASSO. Vďaka tomuto pripojeniu môže ČEPS poskytovať Slovensku výpomoc iba prostredníctvom lokálneho produktu, ktorý nie je zdieľaný cez uvedené platformy. S ostatnými PPS je havarijná výpomoc využívaná podľa potreby.

Vyššia miera bezpečnosti aj stability

Prepojenie elektrizačných sústav prináša zvýšenie stability prepojených sústav a bezpečnosti dodávky elektriny pre pripojené subjekty (napríklad nemocnice, firmy, školy...). „Plne funkčná a vzájomne prepojená sústava v rámci Európy je nevyhnutná pre rozvoj energetických trhov a pre zachovanie bezpečnosti dodávok,“ uvádza Silvia Čuntalová, vrchná riaditeľka SED a obchodu a ďalej dodáva: „dochádza tu ku koordinácii prevádzky jednotlivých PPS ako v normálnom stave, tak aj pri stavoch núdze a stave obnovy. Zároveň prináša zvýšenie konkurencieschopnosti a zabezpečenie spoľahlivosti dodávok elektriny.“

Ak PPS nie je schopný vlastnými zdrojmi zaistiť stabilnú frekvenciu (nedokáže vyregulovať nedostatok alebo prebytok výkonu), s cieľom predísť núdzovému stavu môže požiadať susediaceho PPS o havarijnú výpomoc. V takýchto prípadoch dispečeri PPS rozhodujú o dostupnosti cezhraničných kapacít a dostatku regulačných zdrojov v sústave na poskytnutie havarijnej výpomoci, t.j. zvýšenie výroby alebo odberu.

V súčasnosti nejestvuje právna povinnosť pre PPS susediacich krajín mať uzatvorené zmluvy o havarijnej výpomoci. Sú uzatvárané na dobrovoľnej báze ako výsledok rokovaní a dobrých bilaterálnych vzťahov.

Zdroj: SEPS





Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2024 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.