Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

SEPS opäť bližšie k pripojeniu sa do platforiem MARI a PICASSO

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) aktualizovala technické podmienky s požiadavkami pre pripojenie sa k platformám MARI a PICASO. Ide o ďalší dôležitý míľnik na ceste k pripojeniu sa do medzinárodných platforiem pre výmenu regulačnej energie.

V rámci prebiehajúcej implementácie projektu boli zadefinované technické požiadavky na regulačné služby obstarávané prevádzkovateľom prenosovej sústavy. Tieto prešli verejným konzultačným procesom a následne boli schválené zo strany regulačného úradu.

Dokument „Technické podmienky prístupu a pripojenia, pravidlá prevádzkovania prenosovej sústavy“ pre platformy MARI a PICASSO bol aktualizovaný v rozsahu nevyhnutných zmien. Uvedený súbor podmienok bol verejne konzultovaný a predstavený účastníkom trhu v rámci workshopu v máji 2023. Finálne znenie aktualizácie Technických podmienok SEPS, ktoré schválil regulačný úrad s platnosťou od 13.10.2023 sú k dispozícii na webovom sídle SEPS v časti Legislatíva / Technické podmienky (https://www.sepsas.sk/legislativa/technicke-podmienky/).

„Zmeny technických podmienok sa týkali najmä úprav a doplnenia komunikácie medzi platformami a SEPS, následne medzi zariadeniami poskytujúcimi podporné služby a riadiacim systémom SEPS, či úprav vyhodnotenia aktivácie služieb. Z obchodného hľadiska sa rozšíri zadávanie ponúk pre podporné služby aj cez Freebidy*, zároveň sa zmení rozlíšenie zasielaných údajov na interval 15 min, a ponuky na regulačnú energiu bude možné zasielať až do doby 25 minút pred aktuálnou 15 minútovou obchodnou jednotkou,“ uviedla Silvia Čuntalová, vrchná riaditeľka úseku SED a obchodu SEPS.

Pripojenie SEPS k platformám je naplánované na 5. 6. 2024 do PICASSA a 24. 7. 2024 do MARI. V rámci implementácie mu bude predchádzať fáza testovania. Tá sa plánuje spustiť koncom roka 2023 a jej cieľom je overiť funkčnosť realizovaných IT úprav prepojenia s platformami a zároveň vykonať integračné testy medzi jednotlivými systémami a účastníkmi trhu.

Čo sú platformy MARI a PICASSO?

MARI (Manually Activated Reserves Initiative) je implementačný projekt európskej platformy na výmenu regulačnej energie z rezerv na obnovenie frekvencie s manuálnou aktiváciou (mFRR). Projekt MARI bol založený v apríli 2017, pričom spoločnosť SEPS sa k nemu pripojila 26. júna 2018 a stala sa tak plnohodnotným členom. Oficiálna webová stránka projektu MARI vrátane informácii o aktuálnom stave projektu je k dispozícii na stránke ENTSO-E, kde nájdete aj aktuálny stav pripojenia a plán pripájania ostatných PPS tzv. accession roadmap.

PICASSO (Platform for the International Coordination of Automated frequency restoration and Stable System Operation) je implementačný projekt európskej platformy na výmenu regulačnej energie z rezerv na obnovenie frekvencie s automatickou aktiváciou (aFRR). Projekt PICASSO bol založený v auguste 2017, pričom spoločnosť SEPS sa k nemu pripojila 26. júna 2018 a stala sa tak plnohodnotným členom. Oficiálna webová stránka projektu PICASSO vrátane informácii o aktuálnom stave projektu je k dispozícii na stránke ENTSO-E, kde nájdete aj aktuálny stav pripojenia a plán pripájania ostatných PPS tzv. accession roadmap.

Pripojenie SEPS k platformám umožní cezhraničnú výmenu regulačnej energie z rezerv na obnovenie frekvencie s manuálnou aktiváciou (mFRR) a s automatickou aktiváciou (aFRR) medzi krajinami EÚ (účasť je povinná pre všetky krajiny EÚ). Obe tieto platformy tak v rámci trhu prinesú poskytovateľom podporných služieb na strane výroby/spotreby elektriny príležitosť poskytovať regulačnú energiu prostredníctvom SEPS aj pre iné krajiny, v ktorých bude požiadavka na aktiváciu regulačných služieb. Profitovať z nich bude aj SEPS, keďže otvorenie sa trhu s regulačnou energiou prinesie vyššiu likviditu v rámci spoločného cenového rebríčka platforiem aj možnosť aktivovať v danej chvíli cenovo najvýhodnejšiu ponuku regulačnej energie. Tieto európske platformy prispejú k efektívnosti v rámci vyrovnávania bilancie v Európe a integrujú trhy s regulačnou energiou aFRR a mFRR a tým prispievajú k zvýšeniu prevádzkovej bezpečnosti.

*Freebid - ponuka na regulačnú elektrinu bez rezervácie

Zdroj: SEPS

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.