Spolupráca JAVYS-u a PriF UK spečatená
Spoločnosť JAVYS a Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave budú spolupracovať vo vedecko-výskumnej oblasti a vzdelávacom procese. Podpisom dokumentu o spolupráci prejavili obe inštitúcie vôľu prispieť k rozvoju vedomostnej spoločnosti.
Spoločnosť JAVYS (Jadrová a vyraďovacia spoločnosť) a Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského, Katedra jadrovej chémie, vytvorili reálny rámec na obojstranne prospešnú spoluprácu prostredníctvom poskytovania vzájomnej pomoci, cieľovo orientovanej do záujmových oblastí v pôsobnosti oboch strán, za účelom kvalifikovaného, efektívneho, pružného a koordinovaného riešenia úloh vlastného a spoločenského záujmu. Najmä akademického skúmania otázok súvisiacich s činnosťami v pôsobnosti JAVYS, ako aj v oblasti vzdelávania, vedy, výskumu a prípravy absolventov prírodných vied pre potreby spoločnosti JAVYS:
Pavol Štuller, PhD., MBA., predseda predstavenstva a generálny riaditeľ JAVYS, a. s.:
„Podpísanie vzájomnej spolupráce je výsledkom rokovaní medzi spoločnosťou JAVYS a Prírodovedeckou fakultou UK, čím sme vytvorili reálny priestor na prehĺbenie vzájomnej spolupráce v príprave odborného personálu v oblasti vyraďovania jadrových zariadení a prípravy nových odborníkov v jadrovej energetike. Chceme vzájomne spolupracovať aj na vedeckých a grantových projektoch v oblasti vedy výskumu a vzdelávania v pôsobnosti oboch strán.“
Spolupráca medzi JAVYS, a. s., a Prírodovedeckou fakultou UK bude primárne zameraná na:
- vedecko-výskumnú a poradenskú činnosť,
- spoločensky prospešné aktivity,
- vzdelávací proces.
Prof. RNDr. Peter Fodor, DrSc, dekan PriF UK:
„Prírodovedecká fakulta dnes predstavuje významný vedecko-výskumný a pedagogický potenciál nielen z pohľadu Univerzity Komenského, ale celého Slovenska. Príprava absolventov bude prospešná tak pre spoločnosť JAVYS, ako aj pre plnenie záväzkov a cieľov Slovenskej republiky voči Európskej únii, a tým sa budeme podieľať na zabezpečení energetickej bezpečnosti Slovenska.“
Prof. RNDr. Michal Galamboš, PhD., vedúci katedry jadrovej chémie PriF UK:
„Katedra jadrovej chémie PriF UK je vzdelávacou a vedeckou ustanovizňou s dlhoročnými tradíciami. Prírodovedecká fakulta systematicky buduje skupinu environmentálne orientovaných katedier a vedeckých ústavov, pričom súčasne otvára nové študijné programy a špecializácie využiteľné v podmienkach energetického sektora.“
Katedra jadrovej chémie je pripravená poskytovať v rámci svojich odborných kapacít najmä:
- Analýzy radiačno-chemických procesov, dozimetrických systémov, ich aplikačný význam výkonnosti.
- Modelovanie a simuláciu rizík v oblasti dopadu na životné prostredie.
- Nastavenie environmentálnych, sociálnych a riadiacich štandardov.
- Analýzy účinkov ionizujúceho žiarenia na zložky životného prostredia.
- Analýzy vývoja hlbinného úložiska pre vysoko rádioaktívny odpad a ožiarené jadrové palivo.
- Účasť na prednáškach, odborných seminároch.
- Účasť na vyučovacom procese.
Zdroj: JAVYS