Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

OKTE rozšírilo funkcionality EDC

OKTE spúšťa Energetické dátové centrum, ktoré umožní prístup na energotrh poskytovateľom flexibility, energetickým spoločenstvám aj prevádzkovateľom zariadení na uskladňovanie elektriny

Spoločnosť OKTE (Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou), dcérska spoločnosť SEPS, spustila do ostrej prevádzky Energetické dátové centrum (EDC). Tento postup je v súlade s platnou vyhláškou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) č. 207/2023 Z. z. ktorou sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou, obsahové náležitosti prevádzkového poriadku prevádzkovateľa sústavy, organizátora krátkodobého trhu s elektrinou a rozsah obchodných podmienok, ktoré sú súčasťou prevádzkového poriadku prevádzkovateľa sústavy účinnou od 1.7.2023.

EDC, s ktorým počíta novelizovaný zákon o energetike, bude slúžiť ako centrálna platforma pre výmenu dát. Jej hlavný prínos spočíva v zaistení nových funkcionalít trhu pre aktívnych odberateľov a činností súvisiacich s agregáciou, zdieľaním elektriny a prevádzkovaním zariadení na uskladňovanie elektriny. Systém tiež umožní pôsobenie novým, aj malým, účastníkom trhu a sprístupní dáta koncovým odberateľom. Zároveň prinesie jednoduchšiu výmenu dát o poskytovaní elektrickej energie medzi účastníkmi trhu a menej administratívy. Kombináciou centrálne uložených a distribuovaných dát sa uľahčí ďalší rozvoj smart riešení na trhu s elektrinou.

„Energetické dátové centrum zaistí nové funkcionality pre výmenu a vyžívanie dát. Už teraz evidujeme záujem nových účastníkov trhu pôsobiacich v rôznych oblastiach energetiky a elektromobility. Očakávame, že po spustení tejto platformy sa ich počet postupne zvýši, priblížil Miloš Bikár, predseda predstavenstva a riaditeľ OKTE.

Richard Rybníček, prezident Únie miest, primátor Trenčína: "Pre mestá a obce nový systém prinesie možnosť lepšie využívať naše vlastné zdroje elektriny. Napríklad, na škole je fotovoltika a využiť elektrinu z nej môžeme bez priamych káblov aj v domove dôchodcov či v kultúrnom dome."

Proces naštartovania EDC je rozdelený do viacerých fáz. Prvá sa datuje k 1.7.2023, kedy sa spustila registrácia nových účastníkov trhu. K ďalšej fáze sa pristúpilo k 2.10.2023. Tá priniesla spustenie samotnej prevádzky informačného systému EDC, ktorý umožní agregátorom, prevádzkovateľom zariadení na uskladnenie elektriny a skupinám zdieľania elektriny vykonávať svoju činnosť. Plná funkčnosť EDC je naplánovaná na 1.7.2024.

Hoci dnes je zaregistrovaných „len“ niekoľko desiatok nových účastníkov trhu, najmä spomedzi „klasických“ výrobcov a obchodníkov s energiami, predpokladom je, že koncom roka budú v EDC zaregistrované desiatky entít, najmä z radov výrobných energetických spoločností a energetických spoločenstiev, ktoré tu nájdu priestor pre spoluprácu pri obchode so silovou elektrinou, či už na priamu spotrebu alebo v rámci zabezpečovania podporných služieb.

Zdroj: SEPS

Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.