Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Chcete byť informovaní?

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

SPP a Brantner založili podnik výrobu bioplynu/biometánu z odpadov

SPP a skupina Brantner založili spoločný podnik, ktorého cieľom je vybudovanie technologických centier na podporu cirkulárnej ekonomiky. Technológie, ktoré bude nový spoločný podnik rozvíjať, majú na jednej strane podporiť vyššiu recykláciu odpadov a znížiť mieru skládkovania a na druhej strane zabezpečiť produkciu biometánu, kompostu a tuhých alternatívnych palív. Podpis zmluvy nadväzuje na memorandum o spolupráci, ktoré obe spoločnosti podpísali v roku 2021.

Zástupcovia spoločností SPP a Brantner podpísali zmluvu, ktorou založili spoločný podnik s názvom CEBZ s.r.o., ktorý bude mať za úlohu spoločne budovať a prevádzkovať centrá energetického a biologického zhodnotenia odpadov (CEBZ). Týmto krokom príde na Slovensko progresívna technológia, ktorá už niekoľko rokov úspešne a s dobrými výsledkami funguje vo viacerých krajinách ako Nemecko, Švajčiarsko, Švédsko, Španielsko, Taliansko, ale napríklad aj Poľsko.

Centrá energetického a biologického zhodnotenia odpadov sú založené na najmodernejších triediacich technológiách a v procese spracovania biologickej zložky odpadu využívajú proces tzv. suchej fermentácie. Od bežných bioplynových staníc sa líšia tým, že pracujú s tuhšou zložkou a oveľa menším množstvom procesnej vody. Suchá fermentácia je riešenie vhodné pre všetky druhy biologicky rozložiteľného odpadu, nielen pre kuchynský bioodpad, ale aj akúkoľvek organickú hmotu vrátane orezov konárov a trávy. Technológia suchej fermentácie biologické odpady spracuje a vznikne obnoviteľný bioplyn resp. biometán, ktorý podporuje koncepciu dekarbonizácie priemyslu alebo dopravy (bioCNG / bioLNG). Všetky procesy sa uskutočňujú v uzatvorených priestoroch a vznikajúci bioplyn sa ďalej spracováva na biometán.

„Všetky mestá a obce na Slovensku čelia výrazným zmenám v oblasti nakladania s odpadmi. Som rád, že vďaka iniciatíve SPP a Brantner vytvoríme na Slovensku riešenie, ktoré dostane spracovanie odpadu na novú, trvalo udržateľnú úroveň. Z pohľadu odpadov očakávame, že celý systém zvýši mieru recyklácie a zhodnotenia o ďalších 70 % a takto sa zníži množstvo skládkovaného komunálneho odpadu o 70 %,“ hovorí CEO Brantner Green Solutions Slovakia Tibor Papp.

„Jedným z produktov centier energetického a biologického zhodnotenia odpadu je biometán, ktorý môže zohrať významnú úlohu pri dekarbonizácii energetiky a znižovaní závislosti od fosílnych palív. Biometán je možné vtlačiť do distribučnej siete a využiť kdekoľvek na Slovensku, napríklad v nových kogeneračných jednotkách vyrábajúcich elektrinu a teplo. Samozrejme verím, že biometán využijeme hlavne priamo v miestach jeho výroby. Tým by sme naplno využili cirkulárny princíp nášho projektu,“ pripomína generálny riaditeľ a predseda predstavenstva SPP Miroslav Kulla.

SPP a Brantner budú mať v CEBZ s.r.o. rovnocenný 50 % podiel. Spoločnosť bude mať dvoch konateľov a šesťčlennú správnu radu, v ktorej bude mať každá zo strán rovnaký počet nominantov.

Potenciálne lokality pre budovanie technologických centier CEBZ sú:

  • Nové Zámky;
  • Martin;
  • Poprad;
  • Región Gemera.

Každé z technologických centier dokáže:

  • spracovať ročne 100 000 ton komunálneho odpadu;
  • spracovať ročne 60 000 ton biologicky rozložiteľných odpadov;
  • vyrobiť ročne do 40 GWh biometánu;
  • modernou optickou triediacou linkou maximalizovať zložky vhodné na recykláciu a minimalizovať odpad ukladaný na skládky;
  • vyrábať vysokokvalitný kompost na poľnohospodárske použitie;
  • vyrábať tuhé alternatívne palivo pre cementárne alebo teplárne.

Zdroj: SPP





Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2024 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.